امریکا می‌خواهد از پلی عبور کند که خراب کرده است
کد خبر: 1016000
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004GJ6
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۱
روحانی در جلسه هیئت دولت:
رئیس جمهور برجام را پلی توصیف کرد که امریکا با «خراب کردن» آن اکنون به‌دنبال عبور از روی آن است. او در عین تلاش ترامپ برای «ضربه زدن» به برجام با بهره‌گیری از سازوکار قطعنامه ۲۲۳۱ را از پیش شکست خورده عنوان کرد.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: دکتر روحانی روز گذشته در جلسه هیئت دولت، تلاش تازه امریکا برای بهره‌گیری از یک سازوکار قطعنامه ۲۲۳۱ جهت ضربه زدن به برجام را از پیش شکست خورده دانست و تأکید کرد: «امریکا اکنون عضو برجام نیست که بخواهد از این سازوکار استفاده کند و همه طرف‌ها نیز پیشاپیش این تلاش امریکا را محکوم کرده‌اند. دنیا می‌داند اگر امریکا در این مسیر بسته قدم بردارد، نتیجه‌اش چیست؟ آن‌ها خود پل را خراب کرده‌اند و همچنان فکر می‌کنند پلی هست که از روی آن عبور کنند.» روحانی تصریح کرد: «در آن سازوکار تصریح شده که طرف‌های برجام و یا یکی از آنها، می‌توانند از این سازوکار استفاده کند، اما امریکایی که به صراحت گفته است در برجام نیستم و این بدترین پیمان است و از آن خارج شده، نمی‌تواند از آن استفاده کند و این از حرف‌های غلطی است که امریکایی‌ها می‌زنند.»

روحانی طبق عادت مألوف و شناخته شده همه این سال‌ها، بار دیگر منتقدان برجام را مورد خطاب قرار داد و با تأکید بر اینکه دولت با همه توان روبه‌روی این ابرقدرت و کشور‌هایی که می‌خواهند به این ملت ظلم کنند ایستادگی کرده و ایستادگی خواهد کرد، گفت: «برخی متأسفانه می‌گویند پایه‌های برجام اگر محکم‌تر بود امریکا نمی‌توانست از آن خارج شود، اما این‌ها چرا حماقت دشمن را نمی‌بینید؟ آیا موافقت‌نامه و پیمانی هست که این دولت امریکا از آن خارج نشده باشد؟!» روحانی با بیان اینکه حرف‌های عجیب و غریب گاهی در گوشه و کنار دیده می‌شود که آدم را دچار حیرت می‌کند، افزود: «حالا برجام پایه‌هایش به نظر شما خیلی محکم نبود، آنجایی که امریکا از سازمان بهداشت جهانی، یونسکو، نفتا و پیمان اقلیمی پاریس خارج شد، آیا پایه‌های آن‌ها هم خراب بود. این از هر چه پیمان مفید و به درد بخور بوده، خارج شده است.»

او البته توضیح نمی‌دهد اگر امریکا ناقض بزرگ برجام است - که هست- و از این توافقنامه بین‌المللی خارج شده است، دیگر طرف‌های برجام خصوصاً اروپایی‌ها که به ظاهر در برجام مانده اند، چرا به تعهدات خود عمل نکردند و عملاً در مسیر سیاست‌های امریکا قدم برداشتند. چندی پیش هم یکی از مقامات ارشد دولتی پیروزمندانه در جلسه‌ای گفته بود جنازه برجام امریکا را در سازمان ملل شکست داده است. بی آنکه توضیح بدهد طرف پیروز این معادله که به تمام تعهدات خود عمل کرده است، به کدام دستاورد در رفع تحریم‌ها دست یافته است. این مقام مسئول قاعدتاً نمی‌تواند ادعا کند که برجام را امضا کردیم تا به لحاظ اخلاقی و حقوقی امریکا را در جهان منزوی کنیم!

می‌دانیم تحریم‌ها مردم را دچار مشکل کرده

روحانی سپس در مناقشه‌ای تکراری دولت را معادل کل نظام تعریف کرده و با تأکید بر اینکه اگر دولت قوی باشد، یعنی نظام قوی است و اگر دولت بشکند یعنی نظام شکسته است، گفته است که همه ما می‌دانیم آن بار سنگین اصلی اجرایی بر دوش دولت است و این دولت است که اگر یک روز بشکند تمام خدماتی که به مردم ارائه می‌شود، با مشکل مواجه می‌شود.

رئیس جمهور گفت: «ما می‌دانیم این تحریم‌ها مردم را دچار مشکلات کرده و به مردم‌آزار رسانده و می‌رساند. ما در برابر این تحریم‌ها که دوره‌اش تمام خواهد شد، ایستاده‌ایم. اگر کسی در ایران فکر می‌کند این حکومت جبار کاخ سفید و این تحریم ظالمانه دائمی است، در اشتباه است چرا که هم جباران کاخ سفید و هم تحریم برای همیشه نمی‌ماند. تحریم می‌شکند و از بین می‌رود. ما با مقاومت‌مان به آن‌ها فهماندیم که اشتباه کرده‌اند و کاخ سفید هم کامل فهمیده که اشتباه کرده، منتها در آن راهی که رفته‌اند درمانده‌اند و پیدا کردن راه خروج برای‌شان سخت و مشکل شده است.»

اینکه از برجام خارج نشدیم مدبرانه بود!

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به کودتای تاریخی امریکا علیه ایران در سال ۳۲ اشاره کرد و گفت که دشمنان از ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ در این کشور مشغول جنایت بوده‌اند و همواره علیه ملت، ایران، دموکراسی و دولت قانونی عمل و یک دیکتاتور و طاغوت را بر این ملت تحمیل کردند و از همان زمان مرتباً این راه غلط را ادامه می‌دهند.

روحانی خاطرنشان کرد که دشمن اگرچه به ظاهر در سال ۳۲ موفقیتی به دست آورد، اما در ۲۴ مرداد امسال حتی به‌رغم اینکه کاسه گدایی به دست گرفت و تا روز رأی‌گیری در حال فشار بر کشور‌ها بود، اما در ظاهر هم نتوانست پیروزی به دست آورد. در همین‌جا از ۱۱ کشوری که به خواسته امریکا رأی ندادند و از دو کشور دوستی که با قاطعیت رأی منفی دادند تشکر می‌کنم. امروز امریکا تنها مانده است و ملت ایران از عظمت برخوردار است. رئیس جمهور گفت: «شکست‌های مفتضحانه امریکا به خاطر تدبیر نظام و دولت رقم خورده است اگر چنانچه وقتی امریکا در اردیبهشت سال ۹۷ از برجام خارج شد روز بعد ما هم از آن خارج می‌شدیم، برای امریکا هزینه‌ای نداشت و همه قطعنامه‌های تحریم برمی‌گشت ولی در این راه با تدبیر عمل کردیم بنابراین در مهر ماه همان سال در سازمان ملل همه علیه امریکا موضع گرفتند».

ادعای خزانه خالی برای توجیه طرح مناقشه برانگیز دولت

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود بار دیگر ادعای خالی بودن خزانه را مطرح کرده تا طرح‌های در دست اقدام دولت برای کسری بودجه را توجیه کند؛ طرح‌هایی که هنوز بسیاری از کارشناسان و فعالان اقتصادی معتقدند اجرای آن‌ها ممکن است نقش مسکن برای اوضاع اقتصادی کنونی داشته باشد، اما تعهدات مالی فراوانی متوجه دولت آینده خواهد کرد. رئیس جمهور گفت: «مردم باید واقعیتی را بدانند و آن اینکه در کشور ما روز‌هایی بوده که سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار پول نفت به خزانه واریز می‌شد، همچنانکه در سال ۹۰ این مبلغ حدود ۱۰۲ میلیارد بوده است، اما امروز این ۱۰۰ میلیارد دلار وجود ندارد و افتخار دولت این است که تجارت خود را بدون نفت مدیریت می‌کند و پارسال به همان مقداری که واردات داشتیم، صادرات غیرنفتی صورت گرفت و عملاً کشور با صادرات غیرنفتی اداره می‌شود و این در تاریخ ایران بی‌سابقه است و امسال فقط ۱۰ درصد بودجه به نفت متکی است.»

رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت برای مشکلات بودجه طراحی‌هایی انجام داده است، اظهار داشت: «اگر بخواهیم به جای نفت فقط مالیات قرار دهیم این کار برای مردم در شرایط کنونی سختی ایجاد می‌کند و اگر دولت بخواهد از بانک مرکزی استقراض کند همچنانکه دولت قبل ۵۰ هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی استقراض کرده بود ولی با توجه به تبعات آن هیچ‌گاه در هفت سال گذشته دست خود را به سمت بانک مرکزی دراز نکرده و به دنبال پول پرفشار نرفتیم. بنابراین در این شرایط یا باید اوراق منتشر کنیم یا سهام و نفت بفروشیم که هر سه کار را انجام می‌دهیم. معتقدیم که اقتصاد باید به مردم واگذار شود و آن را اصل می‌دانیم. در خصوص مزیت بازار بورس همواره به وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی گفته‌ام که مراقبت‌های لازم را انجام دهند منتها مردم هم باید بدانند که خط مستقیم در بازار بورس تحقق نمی‌یابد، اما مهم این است که در طول سال به سمت بالا باشد و ان‌شاءالله خواهد بود و آن را برای مردم حفظ می‌کنیم.

روحانی با اشاره به برنامه و طراحی دولت برای فروش نفت تصریح کرد: «این موضوع را در جلسه سران سه قوه مورد بحث قرار دادیم و دولت کاملاً آماده است آن را اجرا کند و آن را صد در صد به نفع مردم می‌دانیم و بهترین راه تأمین مالی است، ضمن اینکه در شرایطی که امریکا دنبال آن است که نفت را نفروشیم این کار تودهنی به امریکا هم می‌باشد.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار