طالبان: گفتگو‌های صلح بین‌الافغانی خواهد بود نه گفتگو با دولت
کد خبر: 1015419
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004G9j
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۷
طالبان افغانستان تا همین چند روز قبل، آزاد شدن ۴۰۰ زندانی خود را که دولت افغانستان آن‌ها را خطرناک خوانده، شرط شروع مذاکرات می‌دانست، ولی حالا مصرانه می‌گوید گفتگو‌های صلح بین‌الافغانی خواهد بود و در توافق دوحه بین امریکا و طالبان، چیزی به نام گفتگو با دولت افغانستان وجود ندارد.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: مقامات دولت افغانستان روز جمعه از آزادی نخستین گروه از ۴۰۰ زندانی «خطرناک» طالبان خبر دادند که ر‌هایی آن‌ها از بند قرار است زمینه آغاز گفتگو‌های رو در رو برای تحقق صلح در این کشور را فراهم کند.

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان جمعه شب در یک گفت‌وگوی تصویری گفت که طالبان باید تعهدش را برای صلح نشان داده و خواست مردم افغانستان به خاطر صلح را بپذیرد، در غیر این صورت مسئولیت ادامه جنگ به دوش‌شان خواهد بود و تاریخ آنان را محکوم خواهد کرد. غنی همچنین گفته که لویه جرگه مشورتی اختیارات و چارچوب مذاکرات صلح با طالبان را تعیین کرد و اکنون این گروه باید تعهد خود را برای صلح نشان دهد. با این حال، به نظر می‌رسد آزادی زندانیانی که دولت افغانستان آن‌ها را خطرناک نامیده نیز احتمالاً نتواند زمینه‌ساز مذاکرات دولت با طالبان شود.

به گزارش خبرگزاری جمهور افغانستان، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی خودخوانده طالبان دیروز در پیامی در واکنش به اظهارات اخیر محمد اشرف غنی در مورد ۴۰۰ زندانی طالبان، گفته که طالبان این حرف‌ها را مغرضانه می‌داند. او افزوده که اعضای طالبان (۴۰۰ زندانی باقی مانده) برای هیچ کشور خارجی تهدید و خطر نبودند و نیستند. ذبیح‌الله مجاهد گفته که طی چند روز اخیر، مقامات حکومت افغانستان در مورد آغاز مذاکرات و زندانیان این گروه مواضع خلاف واقعیت می‌گیرند. او می‌گوید: دو روز پیش، یک مشاور ارگ اداره کابل گفته است که کلمه «بین‌الافغانی» در روند مذاکرات به گونه‌ای نادرست به‌کار برده می‌شود و گویا گفتگو‌ها میان اداره کابل و طالبان است و امارت اسلامی اداره کابل را به صفت یک نظام نه بلکه یک چتری می‌داند که برای دوام اشغال امریکایی از غرب آورده شده است.»‌

مجاهد گفته که طالبان آغاز آن مذاکرات را قبول دارد و برایش آمادگی دارد که البته در پیمان تاریخی دوحه نیز تسجیل شده و مذاکرات بین‌الافغانی است که تمام جهت‌های متنازع افغانی را دخیل می‌کند. از طرف دیگر، «حفیظ منصور» عضو تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان با طالبان نیز از تأخیر مذاکرات بین‌الافغانی خبر داده و گفته که دلیل این تأخیر، آزاد نشدن شماری از افسران نظامی دولت است که هنوز در اسارت طالبان قرار دارند. همچنین «غلام فاروق مجروح» از دیگر اعضای این تیم به «تلویزیون یک» افغانستان گفته که زمان آغاز مذاکرات مشخص نیست، اما قرار است تیم مذاکره‌کننده دولت در هفته جاری به قطر سفر کند. روز گذشته همچنین یک حمله به یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان با طالبان که از سوی مردان مسلح ناشناس در کابل اتفاق افتاد، روند مذاکرات را با چالش روبه‌رو کرده است. این حمله علیه فوزیه کوفی، قانونگذار سابق را یک ترور توصیف کردند. همچنین این حمله از سوی اشرف غنی، رئیس‌جمهور و سیاستمداران ارشد افغانستان هم به شدت محکوم شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار