ان‌بی‌سی‌نیوز: ایران چراغ خاموش تحریم نفتی را دور می‌زند
کد خبر: 1015086
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004G4M
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۰۰
مؤسسه‌ای که حرکت نفتکش‌ها را رصد می‌کند، دریافته است که ایران بار‌ها و بار‌ها به وسیله تانکر‌های خارجی اقدام به صادرات میلیون‌ها بشکه نفت و با دور زدن تحریم‌های امریکا مانور قدرت می‌دهد.
سرویس اقتصاد جوان آنلاین: وبگاه شبکه امریکایی ان‌بی‌سی نیوز در گزارشی نوشت: با وجود تحریم‌های شدید ایالات متحده، ایران همچنان به صادرات بیش از ۶۰۰ هزار بشکه در روز می‌پردازد، این یعنی بیش از دو برابر میزانی که در گزارش اخیر کنگره تخمین زده است. ان‌بی‌سی (NBC)، براساس داده‌های TankerTrackers.com (موسسه‌ای که حرکت نفتکش‌ها را رصد می‌کند) شرکتی که صادرات نفت را پیگیری می‌کند، پرونده تانکر هندی گیسل را مطرح کرده است.

این تانکر در ماه آوریل پاکستان را ترک کرد و به نظر می‌رسید که یک سفر استاندارد به سمت خلیج فارس را آغاز می‌کند. داده‌های ردیابی نشان داد کشتی در حال چرخش U شکل در نزدیکی تنگه هرمز بوده و در خلیج عمان متوقف شده است.

مانور‌های ایران برای دور زدن تحریم‌های نفتی امریکا

با این حال، تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که کشتی در مکان مشخصی نبوده است. TankerTrackers از تصاویر ماهواره‌ای برای پیدا کردن گیسل در سواحل جزیره لاوان در فاصله بیش از ۱۰۰ مایل با محل مشخص شده استفاده کرد. در حاشیه سواحل جزیره لاوان، گیسل با یک تانکر نفتی ایران ملاقات کرد که تخمین زده می‌شود یک میلیون بشکه نفت خام به گیسل منتقل شود. گیسل در ادامه تحویل نفت به چین را ادامه داد.

TankerTrackers دریافته که مانور‌های مشابهی بار‌ها توسط ایران برای انتقال و صادرات میلیون‌ها بشکه نفت و دور زدن تحریم‌های امریکا مورد استفاده قرار گرفته است.

صادرات نفت ایران کاهش یافته است؟

در گزارش ماه ژوئن گمرک چین اعلام شده است که هیچ نفتی از ایران در این ماه وارد گمرک این کشور نشده است، اما در همان زمان از اندونزی نفت زیادی وارد چین شده که یک منبع به ان‌بی‌سی‌نیوز گفته است، نفت ایران به عنوان نفت اندونزی تحویل داده می‌شود.

به گزارش ان‌بی‌سی، در گزارش اخیر کنگره، تخمین زده می‌شود که صادرات نفت ایران از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۹۰ درصد کاهش یافته و از ۵/ ۲ میلیون بشکه در روز به ۲۲۷ هزار بشکه در روز رسیده است.

اما بر اساس یافته‌های TankerTrackers کاهش صادرات نفتی ایران حدود ۷۶ درصد ارزیابی شده است.

با اینکه تولید نفت خام جمهوری اسلامی ایران به حدود ۲ میلیون بشکه در روز رسیده (تقریباً نصف شده است)، اما ایران اظهار داشته که قصد دارد با وجود تحریم‌ها، توسعه صنعت نفت خود را ادامه دهد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار