دیپلماسی شهری مکمل دیپلماسی رسمی کشور است
کد خبر: 1014633
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Fx3
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۰
شهردار اصفهان:
قدرت اله نوروزی در گفت و گوی آنلاین و غیرحضوری با شهردار فرایبورگ، شهر خواهرخوانده اصفهان، دیپلماسی شهری را مکمل دیپلماسی رسمی کشور دانست و گفت: دیپلماسی شهری ضرورت راهبردی برای فعالیت در عرصه بین الملل است.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان ، شهردار اصفهان در دیدار مجازی با شهردار فرایبورگ پیرامون همکاری های مشترک بین دو شهر خواهرخوانده اصفهان و فرایبورگ با اشاره به اینکه این دو شهر سابقه طولانی در ارتباط با یکدیگر داشته اند، اظهار کرد: همکاری های اصفهان و فرایبورگ به سال 2000 میلادی برمی گردد که ما در این راستا تبادل دانشجو و تبادل تجربیات ترافیکی دوجانبه داشته ایم.

وی ادامه داد: علاقه مند بودم در نهصدمین سالگرد تاسیس شهر فرایبورگ شرکت کنم که متاسفانه شرایط کرونایی این اجازه را به ما نداد و امیدوارم شرایطی فراهم شود تا گفت و گویی دوجانبه در ایران داشته باشیم.

شهردار اصفهان با تاکید بر اینکه دیپلماسی شهری ضرورت راهبردی برای فعالیت در عرصه بین الملل است، اظهار کرد: از همین رو نگاه ما به دیپلماسی شهری تزئینی نیست بلکه آن را مکمل دیپلماسی رسمی کشور می دانیم.

وی افزود: دیپلماسی شهری صرفا مختص شرایط پایدار نیست و در بحران ها باید شهرها به کمک هم بیایند تا بر مشکلات جهانی غلبه کنند.

نوروزی با اشاره به اقدامات چند جانبه اصفهان در زمینه مقابله با کووید 19 تصریح کرد: در این راستا وقتی متوجه شدیم شهر شیان به عنوان یکی از خواهرخوانده های اصفهان درگیر بیماری کرونا شده است با ارسال نامه به شهردار شیان، اعلام آمادگی برای کمک کردیم که متاسفانه ایران و اصفهان هم گرفتار این بیماری شد.

وی افزود: در همین زمینه به خواهرخوانده های خود اعلام کردیم باید اقدامات چند جانبه را در دستور کار قرار دهیم که ارسال نامه همدلانه برای اعلام همدردی و کمک از سوی شهرداری اصفهان به همه شهرهای خواهرخوانده از جمله این فعالیت ها بود.

شهردار اصفهان با بیان اینکه پیشنهاد ما به شهرهای خواهرخوانده این بود که پروژه های مشترک را برای مدیریت پاندمی کرونا اجرا کنیم، گفت: شهرداری اصفهان در برخی سازمان های بین المللی همچون متروپلیس عضویت دارد و از همین رو درصدد بودیم که پلتفرمی برای اشتراک نقطه نظرات شهرها ایجاد کنیم که سازمان متروپلیس در اقدامی ابتکاری این کار را با عنوان cities for global health فعال کرد و ما هم از اجرای ایده خود منصرف و به این ایده پیوستیم.  

وی بیان کرد: شرایط تحریم های امریکا و بروز پاندمی، وضعیت را برای مردم ما دشوار کرده است و ما در مقابله با کرونا گرفتار تحریم نیز هستیم و به همین سبب شهرداران شهرهای مختلف و اعضای سازمان های جهانی مانند ICCN، Citynet و متروپلیس را خطاب قرار دادیم تا در این فضا بر مشکلات کرونا غلبه کنیم.

نوروزی افزود: بخش دیگری از اقدامات ما اشتراک ایده ها و تجربیات در شبکه شهرهای خلاق یونسکو بود. همچنین با شهردار تهران و شهرداران برخی شهرهای جهان گفت و گوی مجازی در این خصوص داشتیم تا نقطه نظرات خود را منتقل کنیم.  

 وی با بیان اینکه برای مقابله با تحریم های امریکا به کمپین Corona2plus پیوستیم تا با این موضوع از تحریم ها به عنوان یک اقدام ضدبشری یاد کنیم، گفت: در شرایط کرونایی تحریم دارو یک اقدام ضدبشری است، هرچند در مقابله با کرونا کادر درمانی توانسته اند، خوب بدرخشند.

شهردار اصفهان تصریح کرد: آماده همکاری در زمینه انرژی های تجدیدپذیر، همکاری شرکت های خصوصی، توسعه گردشگری برای آماده کردن زیرساخت های بین دو شهر اصفهان و فرایبورگ برای آینده هستیم.

*فرایبورگ حاضر به ارسال تجهیزات پزشکی به اصفهان است

مارتین هورن، شهردار فرایبورگ نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در همه چالش ها در کنار شهر اصفهان هستیم، اظهار کرد: این همبستگی را تا پایان ادامه می دهیم.

وی ادامه داد: امکان دیدار بین دو شهر در سال 2020 و تا عبور از بحران کرونا وجود ندارد اما از سال 2021 همکاری های دوجانبه از سر گرفته می شود.

شهردار فرایبورگ با اشاره به اینکه کرونا به یک چالش در این شهر هم تبدیل شده است و با توجه به فاصله اندک این شهر با شهرهای درگیر با کرونا در آلمان، این شهر تاحدودی تحت تاثیر ویروس قرار گرفته است، گفت: در حال حاضر وضعیت تجهیزات درمانی و بیمارستان های اصفهان را نمی دانم اما حاضر به همکاری برای ارسال تجهیزات به اصفهان هستیم.

وی افزود: ما می توانیم ارسال تجهیزات پزشکی را در این شرایط از طریق سفارت آلمان در ایران پیگیری کنیم که طرف ایرانی می تواند لیست نیازهای خود را به سفارتخانه تحویل دهد.

هورن، همچنین از آمادگی فرایبورگ برای آموزش و تبادل دانش با پزشکان ایرانی در زمینه بیماری کرونا از طریق بیمارستان های آلمان خبر داد و گفت: امکان این کار از طریق ویدئو کنفرانس نیز وجود دارد.

وی ابراز امیدواری کرد با پایان بحران کرونا در سال 2021 میزبان شهردار اصفهان در شهر فرایبورگ باشیم.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار