وقتی پهلوانی معنا می‌شود
کد خبر: 1014060
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Fno
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۵
گزارش «جوان» از آغاز مرحله دوم کمک‌های مؤمنانه جامعه ورزش که دیروز به میزبانی فدراسیون کشتی برگزار شد
حضور قهرمانان، مربیان و پیشکسوتان کشتی در رزمایش کمک‌های مؤمنانه سبب شده پهلوانی معنا شود.
سعيد احمديان
سرویس ورزشی جوان آنلاین: اوج‌گیری دوباره ویروس کرونا سبب شده بار دیگر مردم کشورمان پای کار کمک به نیازمندان و افرادی بیایند که با توجه به شرایطی که این ویروس به وجود آورده، آسیب دیده‌اند. جامعه ورزش هم مانند چند ماه پیش دوباره در مسیر کمک مؤمنانه به محرومان پیش‌قدم شده است.

در این راستا دیروز بود که خانه کشتی صدرزاده در مجموعه ورزشی آزادی تهران میزبان قهرمانان و پیشکسوتان کشتی بود که آمده بودند تا قدم اول را در این راه بردارند و یاد جهان‌پهلوان تختی‌ها و پوریای ولی‌ها را زنده کنند.

قهرمانان باید در کنار مردم باشند

حسن یزدانی، قهرمان المپیک ریو یکی از قهرمانان حاضر در این مراسم بود. او معتقد است همه کشتی را به عنوان یک ورزش پهلوانی می‌شناسند که همواره کنار مردم بوده است: «فدراسیون کشتی در کمک‌های مؤمنانه پیش‌قدم شده است و امیدوارم که در فدراسیون‌های دیگر هم این حرکت شروع شود و این کار را انجام دهند. کشتی از قدیم در کنار مردم بوده و هست و پهلوانانی مانند جهان‌پهلوان تختی و پوریای ولی در این مسیر پیش‌قدم بودند و مردم آن‌ها را دوست دارند. همه کشتی را به عنوان ورزش پهلوانی و مردمی می‌شناسند، در چنین مواقعی که مردم نیاز دارند باید کنار مردم باشیم و به کسانی که از نظر معیشتی دچار مشکل شده‌اند و تحت فشار هستند، کمک کنیم تا دردشان کمتر شود. در این مسیر هم ورزشکاران و هم کسانی که از نظر مالی در وضعیت خوبی هستند باید وارد میدان شوند.»

پرویز هادی، ملی‌پوش کشتی آزاد کشورمان هم از لزوم پیش‌قدم شدن ورزشکاران در انجام فعالیت‌های خیرخواهانه صحبت می‌کند: «کار خوب و خداپسندانه‌ای بود که توسط فدراسیون کشتی صورت گرفت و امیدوارم که همه قهرمانان در شهر‌های خودشان هر کاری که از دست‌شان برمی‌آید برای خانواده‌های نیازمند انجام دهند. با توجه به بحران کرونا و ضرر‌های اقتصادی آن خیلی از مردم نیازمند کمک هستند و وظیفه قهرمانان است که قدم‌هایی در این باره بردارند. ورزشکاران باید در این مسیر پیش‌قدم شوند و این حرکت باعث می‌شود کسانی که وضعیت مالی خوبی دارند، کمک‌ها را به دست قهرمانان برسانند و آن‌ها نیز با شناسایی نیازمندان واقعی، این کمک‌ها را به دست این افراد برسانند.»

جامعه کشتی به مردم ادای دین می‌کند

حمید سوریان، پرافتخارترین کشتی‌گیر کشورمان که این روز‌ها نایب‌رئیس فدراسیون کشتی است هم حضور در کمک‌های مؤمنانه را ادای دین کشتی‌گیران به مردم عنوان می‌کند: «با توجه به شرایط بد اقتصادی و شیوع ویروس کرونا خیلی از مشاغل دچار آسیب شده‌اند، بعضی از مردم برای امرارمعاش مشکل دارند و امروز نوبت به خانواده کشتی رسیده تا در پویش کمک‌های مؤمنانه به مردمی که نیازمند هستند، ادای دین کند. کشتی شروع‌کننده است و فدراسیون‌ها و هیئت‌های دیگر ورزشی در سطح استان پای کار می‌آیند تا این کمک‌ها به دست نیازمندان برسد.»
سوریان انتظار‌ها و توقعات از کشتی را با توجه به روحیه پهلوانی این رشته بالا می‌داند: «حضور در کمک‌های مؤمنانه و تشویق مردم به کار خیر کمترین کاری است که از دست ورزشکاران برمی‌آید. به هر حال ما در رشته‌ای فعالیت می‌کنیم که الگو‌هایی مانند جهان‌پهلوان تختی را داریم و این قطعاً انتظار‌ها و توقعات را بیشتر می‌کند تا در حرکت‌های این‌چنینی، قهرمانان کشتی جلوتر از بقیه حضور پیدا کنند.»

محمد بنا، سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی از دیگر حاضرین رزمایش کمک‌های مؤمنانه از همه مردم می‌خواهد تا جایی که می‌توانند کمک به آسیب‌دیدگان از کرونا را فراموش نکنند: «ویروس کرونا خیلی بدی‌ها داشت، اما حسن‌های زیادی هم داشت، بدی‌اش این بود که مردم گرفتار شدند و با بی‌احتیاطی‌های خودمان تعدادی از هموطنانمان را از دست دادیم، از طرف دیگر حسن‌هایی هم داشت که سبب شد همدلی و همیاری بین مردم بیشتر شود. تنها این نیست که در یک استادیوم جمع شویم و برای نیازمندان کمک جمع کنیم و همه از کاسب و کارخانه‌دار تا صاحبخانه‌ها در این وضعیت مسئول هستند و باید پای کار بیایند. الان پهلوانی تنها مخصوص کشتی نیست و افرادی را می‌بینیم که اصلاً ورزشکار نیستند، اما در این موقعیت با کمک به مردم پهلوانی می‌کنند. در این موقعیت حساس همه باید پهلوان باشند و به هم کمک کنند.»

کمک‌ها تا پایان ماه صفر ادامه دارد

سردار آذرنوش، رئیس سازمان بسیج ورزشکاران هم درباره آغاز مرحله دوم کمک‌های مؤمنانه جامعه ورزش که از فدراسیون کشتی کلید خورد، توضیحات بیشتری می‌دهد: «در آستانه روز عید غدیر و دهه ولایت جامعه ورزش هم با توجه به منتسب بودن به روحیه پهلوانی، مرحله دوم رزمایش کمک مؤمنانه را آغاز کردیم که از فدراسیون کشتی با حضور پهلوانان، قهرمانان و پیشکسوتان آغاز شد. باید از فدراسیون کشتی و دکتر دبیر که در مدت زمان کوتاهی ۱۷۰۰ بسته معیشتی را آماده کردند، تشکر کنیم. این حرکت شروعی بود برای اینکه دیگر فدراسیون‌ها و ادارات کل ورزش استان‌ها هم وارد عمل شوند تا شاهد یک حرکت و یک جهش بزرگ برای کمک به قشر‌های آسیب‌پذیر و محروم جامعه باشیم. این کمک‌ها با اولویت مربیان، ورزشکاران و پیشکسوتان آسیب‌دیده از کرونا صورت می‌گیرد و امیدواریم که هرچه زودتر هم این ویروس ریشه‌کن شود و هم خانواده‌ای نیازمند نباشد.»

سردار آذرنوش از انجام کمک‌های مؤمنانه جامعه ورزش در سه دوره خبر می‌دهد: «جامعه ورزش در مرحله اول رزمایش کمک‌های مؤمنانه حدود ۲۸ میلیارد تومان کمک جمع‌آوری کردند، برای مرحله دوم که در سه دوره و در دهه ولایت، دهه محرم و ایام اربعین برگزار می‌شود، فدراسیون‌ها و ادارات کل استان‌ها با هماهنگی با وزارت ورزش به سه دسته تقسیم شده‌اند تا از الان تا پایان صفر کمک‌های مؤمنانه صورت گیرد.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار