انتخابات زودهنگام عراق زمینه روی کار آمدن «طبقه سیاسی جدید» است
کد خبر: 1013991
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Fmh
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۸
درخواست ۱۰۰ نماینده پارلمان برای نشست ویژه
۱۰۰ نماینده عراقی خواستار برگزاری نشست فوق‌العاده پارلمان برای بررسی انتخابات زودهنگامی شده‌اند که مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق آن را پیشنهاد کرده است.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: تیم ویژه‌ای برای آماده‌سازی مراحل انتخابات زودهنگام عراق تشکیل شده و البته اکثر گروه‌های سیاسی هم از کلیت پیشنهاد انتخابات زودهنگام نخست‌وزیر عراق استقبال می‌کنند، ولی نگرانی‌هایی هم درباره این انتخابات مطرح شده، از جمله اینکه نماینده ائتلاف الفتح گفته که چنین انتخاباتی سرگرم کردن افکار عمومی و منحرف کردن آن‌ها از توجه به شکست‌های دولت در ارائه خدمات است.

۱۰۰ نماینده عراقی خواستار برگزاری نشست فوق‌العاده پارلمان برای بررسی انتخابات زودهنگامی شده‌اند که مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق آن را پیشنهاد کرده است. این نشان می‌دهد که به رغم استقبال اکثر گروه‌های سیاسی از پیشنهاد الکاظمی، حساسیت‌ها درباره انتخابات ۱۶ خرداد ماه ۱۴۰۰ در حال افزایش پیدا کردن است. روزنامه الاخبار لبنان در تحلیلی نوشته که پیشنهاد انتخابات زودهنگام با استقبال احزاب و طیف‌های سیاسی سنتی روبه‌رو شده است، هرچند که قانون جدید انتخابات، فرصت حضور طیف‌ها و چهره‌های جدید برخاسته از اعتراضات اکتبر گذشته را می‌دهد. با این حال، برخی از منابع سیاسی تأکید دارند که از دل انتخابات زودهنگام، همان طبقات سیاسی ظهور خواهند کرد، ولی با اختلاف اندک. هرچند برخی از چهره‌های جوان و مستقل نیز بالا خواهند آمد، ولی به‌زودی به صف سایر احزاب و فراکسیون‌ها خواهند پیوست. «وجیه عباس» عضو کمیسیون حقوقی در پارلمان عراق در گفتگو با تسنیم می‌گوید: «فرصت برای شکل‌گیری احزاب جدید فراهم است، تظاهراتی که در خیابان‌ها برگزار شد، مخالفت خود را با شیوه قدیمی نشان داد، همه بر شکل‌گیری احزاب سازمان‌یافته جدید حساب باز می‌کنند.»

کرد‌ها نگرانند
«ریبین سلام» عضو حزب دموکرات کردستان عراق دیروز گفته که حزب دموکرات نگران آن است که به علت اشغال برخی از مناطق مورد مناقشه با دولت مرکزی توسط داعش و آنچه «کنترل گروه‌های مسلح و شبه‌نظامیان قانون‌گریز بر این مناطق» خواند، تعدادی از کرسی‌هایش در حوزه‌های مذکور را از دست بدهد. با این حال، اکثر گروه‌های عراقی از اصل پیشنهاد الکاظمی برای برگزاری انتخابات زودهنگام استقبال می‌کنند. «محمد کریم البلداوی» از اعضای فراکسیون الصادقون در پارلمان عراق معتقد است که بهتر است این انتخابات زودتر از زمانی که نخست‌وزیر تعیین کرده برگزار شود و برگزاری آن در ماه آوریل (اردیبهشت ۱۴۰۰) بهتر است. البلداوی درباره دلیل پیشنهاد برای برگزاری زودتر انتخابات را بالا رفتن دمای هوا در ماه ژوئیه دانست و گفت که بالا بودن دما موجب می‌شود که شمار زیادی از شهروندان عراقی از شرکت در انتخابات خودداری کنند. «منصور البعیجی» نماینده ائتلاف «دوله‌القانون» il گفته که برگزاری انتخابات زودهنگام یک گام صحیح در راستای تحکیم روند سیاسی در کشور است. او در عین حال، بر ضرورت قطعی شدن و تصویب قانون انتخابات در داخل پارلمان، روشن شدن تکلیف اعضای دادگاه فدرال برای تأیید نهایی نتایج انتخابات و انجام چندین اقدام دیگر برای برگزاری انتخاباتی شفاف تأکید می‌کند. همچنین حسین عرب، سخنگوی این ائتلاف یک شنبه به خبرگزاری رسمی عراق (واع) گفت: «ائتلاف «عراقیون» با برگزاری انتخابات زودهنگام به شکل عادلانه‌ای که ضامن حقوق همه کاندید اها باشد، موافق است.»

برخی دیگر از نمایندگان پارلمان نگاهی انتقادی‌تر به انتخابات دارند و آن را تصمیمی سیاسی قلمداد می‌کنند. مختار الموسی، نماینده پارلمان عراق از ائتلاف الفتح در مصاحبه با وبگاه «المعلومه» گفته که دعوت مصطفی الکاظمی برای برگزاری انتخابات زودهنگام نیز فرار از مسئولیت و تلاشی برای برهم زدن معادلات است. او می‌گوید که نگاه به دولت الکاظمی در مقایسه با دولت‌های قبلی نگاهی متفاوت و بسیار خوش‌بینانه بود، اما دولت وی در ارائه خدمات شکست خورد. این نماینده پارلمان عراق گفته که دعوت الکاظمی به برگزاری انتخابات زودهنگام تلاشی از جانب او برای استفاده از شیوه‌های فریبکارانه رسانه‌ای جهت سرگرم کردن افکار عمومی به موضوع انتخابات و منحرف کردن آن‌ها از توجه به شکست‌های دولت در ارائه خدمات است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار