ترک اعتیاد ۱۰۰ درصد تضمینی!
کد خبر: 1013608
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FgW
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۱
گزارشی از تبلیغات فریبکارانه عطاری‌ها
تفکر اشتباه «هر چیزی که ترکیباتش گیاهی است به ما کمک می‌کند»، پیامد‌های بدی برای خیلی از افراد دارد و به اصطلاح آن‌ها را از چاله به چاه می‌اندازد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: مدتی بود که در محیط کار به من شک کرده بودند، همسرم نیز به من خیلی شک کرده بود که چرا رفتار هایم نسبت به قبل عوض شده، ولی هنوز کاملا نفهمیده بود. می‌خواستم بالاخره اقدامی انجام دهم تا این شرایط را عوض کنم، چون زندگی و کارم به خطر افتاده بود و نمیخواستم چیز‌هایی را که سال‌ها طول کشیده تا به دست بیاورم، طی یک مدت کوتاه از دست بدهم. از یک طرف نمی‌خواستم کسی از مشکلم آگاه شود، به سراغ عطاری رفتم، کپسول نارنجی رنگی را به من معرفی کرد و گفت اگر این را مصرف کنی دیگر علائم اعتیاد در تو نمایان نمی‌شود و می‌توانی تریاک و شیره را زودتر کنار بگذاری.

من که خوشحال بودم که می‌توانم از شر مواد راحت شوم شروع به مصرف آن کردم، اما در چند روز اول خوابم چندبرابر شده بود. مدام در خانه و محیط کار چرت می‌زدم و خوابم می‌آمد، کم حوصله شده بودم و احساس میکردم بدتر از زمانی که تریاک و شیره مصرف می‌کردم شده ام، ولی صاحب عطاری مدام می‌گفت که بهتر می‌شوی و به خاطر این است که تازه شروع به استفاده از آن کرده ای، خلاصه گذشت و گذشت تا اینکه نه تنها بهتر نشدم بلکه کارم را نیز از دست دادم و دیگر نمی‌توانستم از کپسول دتا جدا شوم.

این روایت، از فردی است که قصد ترک اعتیاد داشت، اما به دلیل اقدام خودسرانه و مشورت گرفتن از افراد غیر متخصص و سودجو، شروع به مصرف کپسول دست ساز ساخت برخی عطاری‌ها کرد. شیره و تریاک را کنار گذاشت، اما اعتیاد به کپسولی پیدا کرد که به مراتب اثراتش بدتر از آن هاست. کپسول ظاهرا گیاهی با نام‌های مختلف دتا، دتای هندی، فلفل قرمز، دوغی و اسامی گوناگون دیگر بلایی هستند که خیلی از افراد، به خاطر تفکر اشتباه اینکه هر چیزی که گیاه درونش باشد مفید است اسیر آن می‌شوند.

صفاتیان درمانگر اعتیاد در گفتگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به وجود دارو‌هایی مثل ترامادول، لورازپام، کلونازپام، دیفنوکسیلات و ... در این کپسول‌ها گفت:این کپسول به دلیل ترکیبات ناشناخته‌ای که دارد و همچنین سلیقه‌ای بودن مواد تشکیل دهنده، آثار بسیار مخربی بر فرد دارد و اگر فرد بعد از مدتی مصرف، برای ترک کردن و قطع آن به پزشک هم مراجعه کند، ممکن است به طور کامل درمان نشود و این به دلایل ذکر شده و همچنین به دلیل وجود قرص‌های خواب در آن است.

وی ادامه داد:برخی عطاری‌ها به صورت غیر مجاز کپسول را عرضه می‌کنند و تخصص خاصی نیز در این کار ندارند. روز‌های اول با دوز بالا و تعداد زیاد، به فرد مصرف کننده تجویز می‌کنند و سپس مقدار و دوز آن را کاهش می‌دهند، همین امر موجب توهم و حتی تشنج در افراد می‌گردد و این به دلیل قرص‌های اعصاب و روان گردان‌های موجود در کپسول است.

این درمانگر اعتیاد با تاکید بر ترک کردن دشوار این دارو‌ها گفت:کسانی که این کپسول را مصرف می‌کنند بعد از مراجعه به پزشک باز هم به سختی می‌توانند آن را کنار بگذارند و از همان روز‌های اول دوباره به سراغ کپسول دتا می‌روند، چون در مدت قطع مصرف فرد احساس بیخوابی، توهم، اضطراب را دارد و دوباره به مصرف آن‌ها کشیده می‌شود. فرض کنید یک دارو توسط پزشک تجویز می‌شود، ولی چون دوره مصرف و زمان تاثیر آن طولانی است فرد طاقت نمی‌آورد و دوباره سراغ کپسول خودش می‌رود.

صفاتیان با اشاره به استفاده از گیاهان در این کپسول‌ها گفت:گیاهانی هم، چون فلفل، زنجبیل، نعنا و زردچوبه و ... فقط برای طعم دادن و رنگ دادن به این‌ها استفاده می‌شود و هیچ جنبه درمانی و تاثیر علمی بر فرد نخواهد داشت. به دلیل استفاده زیاد از این مواد در کپسول‌ها فرد را دچار عوارض گوارشی، کاهش جذب غذا، کبد چرب، خون ریزی و زخم معده می‌کند.

این درمانگر اعتیاد در پاسخ به این سوال که چه کسانی این کپسول را مصرف می‌کنند گفت:دسته اول افرادی هستند که به دنبال نشء شدن هستند که اغلب نوجوان و جوانند و به توصیه دوستانشان به این مواد روی می‌آورند. دسته دوم که بیشترین افراد مصرف کننده آن هستند افراد، با سابقه مصرف تریاک و هم خانواده‌های آن هستند که گرایش به این کپسول را پیدا می‌کنند.

صفاتیان از عوارض شدید جسمانی و روانی این دارو گفت و ادامه داد:عوارض دتا هم درجه با شیشه و حتی بالاتر از آن است و عوارض جبران ناپذیر زیادی دارد. در شیشه و کپسول دتا هر دو عوارض روانی زیادی است، اما تفاوت این دو در این است که شیشه عوارض جسمانی ندارد و یا خیلی کم، جسم را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما کپسول دتا هم بر روی روان و هم بر جسم فرد مصرف کننده تاثیر جبران ناپذیری دارد.

وی در پایان گفت:اگر کسی به دنبال ترک اعتیاد است و قصد کنار گذاشتن مصرف مواد مخدر را دارد، بهترین روش مراجعه به مراکز معتبر است که در آن‌ها با استفاده از تیم چهار نفره مددکار، پزشک، روان شناس و روان پزشک به درمان و آموزش می‌پردازند و همزمان با اقدامات مختلف فرد را به طور علمی و موثر درمان می‌کنند.

باید پرسید چرا برخی عطاری‌ها به راحتی می‌توانند مقادیر زیادی داروی اعصاب و روان خریداری کنند و برای تهیه این کپسول‌ها به کار برند؟ چه نظارتی بر فعالیت کسانی که به طور غیر مجاز به توزیع کپسول‌های دست ساز مشغول هستند وجود دارد؟ به نظر می‌رسد با نظارت دقیق‌تر بر توزیع قرص‌های اعصاب و روان و همچنین عطاری‌های متخلف می‌توان از بخش زیادی از این مشکلات جلوگیری کرد. در این راه افرادی که قصد ترک اعتیاد دارند نیز باید روش‌های درست و علمی و قانونی را انتخاب کنند.
برچسب ها: ترک اعتیاد
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار