البرز در نگرانی بستری شدن نوجوانان و جوانان کرونایی
کد خبر: 1013534
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FfK
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۰
طی روز‌های اخیر وقتی باران مناطق مختلف گیلان را در برگرفت تا طراوت را به شاخ و برگ درختان باز گرداند، کرونا هم دست به کار شد و استانی را که داشت به وضعیت عادی بازمی‌گشت، دوباره به رنگ قرمز برساند. اما بدتر از گیلان، البرز است که در کنار افزایش بیماران قطعی و بستری شده در مراکز درمانی این استان در مقایسه با موج اول، ابتلای نوجوانان وجوانان به کرونا، موجی از نگرانی را به وجود آورده است. اتفاقی که در حال حاضر فقط رعایت اصول بهداشتی می‌تواند از ادامه آن جلوگیری کند.
محمدرضا هادیلو
سرویس ایران جوان آنلاین: با اینکه تمام شهر‌ها و روستا‌های گیلان همچنان در وضعیت هشدار قرار دارند، اما انگار گروهی از شهروندان هرگز نمی‌خواهند حقیقت را بپذیرند و با سفر‌های بی‌مورد و رفت و آمد‌های غیرضروری هیزم بر آتش کرونا ریخته و آن را هر روز شعله ورتر می‌کنند. حال و روز گیلان را می‌توان از همان شهر‌های مرزی‌اش با دیگر استان‌ها فهمید. بخصوص وقتی معاون بهداشتی علوم پزشکی این استان، شهرستان‌های آستارا و رودسر را در وضعیت قرمز کرونایی اعلام کرده و می‌گوید: «متأسفانه شهرستان‌های ورودی استان بیستر در معرض خطر هستند و این روز‌ها شاهد افزایش تعداد بیماران جدید کرونایی در این شهرستان‌ها هستیم.» دکتر آبتین حیدرزاده با تأکید بر اینکه گیلان همچنان جزو استان‌های کرونایی با وضعیت هشدار است، ادامه می‌دهد: «همه افراد اعم از دارای علائم و بدون علامت و افراد سالم از نظر بیماری، باید ماسک بزنند و فاصله‌گذاری فیزیکی را رعایت کنند.» وی از هم استانی‌ها به ویژه در شهرستان‌های ورودی استان و همه مسافران خواست نسبت به رعایت اصول بهداشتی اهتمام داشته باشند و تصریح می‌کند: «افراد اگر علامتی از بیماری در خود احساس کردند، حتماً به نزدیک‌ترین مراکز بهداشتی و درمانی محل خود مراجعه کنند.»

کمبود ماسک رفع می‌شود

اتفاقی که در البرز بسیار نگران کننده شده است آمار بستری شدن جوانان و نوجوانان مبتلا به کرونا در این استان است. چند هفته‌ای است که البرز در وضعیت قرمز قرار دارد و تعداد بیماران قطعی و بستری شده در مراکز درمانی این استان در مقایسه با موج اول به مراتب بیشتر شده است. معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی البرز با بیان اینکه مردم حتماً باید در زمان خروج از منزل به اصل رعایت فاصله اجتماعی توجه داشته باشند و در تجمعات بیشتر از پنج نفر حضور پیدا نکنند، در مورد شرایط حال حاضر استان می‌گوید: «در موج اول اغلب کسانی که با کرونا درگیر می‌شدند افراد مسن و دارای بیماری زمینه‌ای بودند ولی حالا بسیاری از تخت‌های بیمارستانی توسط بیماران جوان و نوجوان اشغال شده که این جای نگرانی دارد.» کیومرث پوررستمی ادامه می‌دهد: «از شهروندان درخواست می‌شود برای حفظ سلامت خود و عزیزانشان هم که شده اهمیت استفاده از ماسک در فضا‌های عمومی را جدی بگیرند، چون هیچ راهی به جز این قابلیت پیشگیری مؤثر از شیوع این ویروس را ندارد. در شرایط فعلی تنها مکانی که نیاز به استفاده از ماسک ندارد منزل است آن هم در صورتی که در خانه فرد مشکوک یا مبتلا به کرونا نداشته باشیم. وی با اشاره به گلایه شهروندان در خصوص کمبود ماسک توضیح می‌دهد: «تأمین ماسک برای کادر بهداشت و درمان به واسطه اینکه مستقیماً در محیط آلوده رفت و آمد دارند و مدام با بیماران کرونایی در ارتباط هستند در اولویت است.» پوررستمی تأکید می‌کند: «در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی به واسطه وظیفه خود در زمینه تأمین دارو و خدمات‌رسانی به بیماران فشار سنگینی را متحمل است به همین دلیل از ادارات دولتی درخواست می‌شود برای دریافت ماسک مورد نیاز خود با این دانشگاه مکاتبه نداشته باشند، چون این کار به عهده سازمان صمت استان گذاشته شده است.» معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی البرز می‌گوید: «در حال بررسی کیفیت نوعی پارچه چند بار مصرف هستیم تا با معرفی آن مردم بتوانند نسبت به خریداری آن اقدام و در منزل ماسک مورد نیاز خود را تهیه کنند. علاوه بر این ظرفیت تولید ماسک در استان نیز به زودی افزایش می‌یابد و با توزیع آن در داروخانه‌ها شاهد شکستن انحصار آن خواهیم بود.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار