بنی‌گانتس: نگرانم اسرائیل به جنگ داخلی کشیده شود
کد خبر: 1013324
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Fbw
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۸
ادامه درگیری‌ها در سرزمین‌های اشغالی در پی بالا گرفتن موج اعتراضات به پرونده‌های فساد و سیاست‌های نخست‌وزیر این رژیم از جمله در زمینه اقتصاد و مهار بیماری کرونا، ابعاد بحران را در سرزمین‌های اشغالی به حدی پیچیده کرده است که وزیر جنگ و رئیس فراکسیون مخالفان نیز درباره امکان وقوع جنگ داخلی هشدار داده‌اند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: طرح الحاق ۳۰ درصدی کرانه باختری، افزایش اختیارات نیرو‌های امنیتی به بهانه مقابله با ویروس کرونا و همچنین پرونده‌های فساد بنیامین نتانیاهو، شامگاه پنج شنبه بار دیگر انگیزه تجمع صد‌ها تن در برابر منزل نخست‌وزیر شد. روزنامه صهیونیستی‌تایمز اسرائیل شمار شرکت‌کنندگان در این تظاهرات را افزون بر هزار نفر اعلام کرد و نوشت که این افراد پلاکارد‌هایی با این مضمون در دست داشتند: «ما اکثریتیم و در خیابان‌ها هستیم.»‌در پلاکاردی دیگر با اشاره به پرونده‌های فساد جاری علیه نتانیاهو نوشته شده بود: «رشوه، تخلف، نقض اعتماد.»‌همزمان گروه دیگری از تظاهرات‌کنندگان راست افراطی علیه مخالفان نتانیاهو تجمع کرده و شعار دادند. این گروه با پرتاب سنگ به طرف خبرنگاران دوربین یک نفر را هم شکستند. گزارش‌ها حاکی از آن است که پلیس هشت نفر از آن‌ها را دستگیر کرد. چهار شنبه شب نیز، موافقان و مخالفان نتانیاهو با چماق و اسپری فلفل با هم درگیر شده بودند. روز جمعه هم پلیس تظاهرات ضد نتانیاهو در مقابل منزل امیر اوحانا، وزیر امنیت داخلی در شهر تل‌آویو را با استفاده از آب پرفشار و بازداشت شماری از معترضان سرکوب کرد. بنابر گزارش رسانه‌های صهیونیستی، دامنه اعتراض‌ها فراتر از سرزمین‌های اشغالی رفته و افرادی از ساکنان سرزمین‌های اشغالی که مقیم امریکا و اروپا هستند، هم به خیل معترضان پیوسته‌اند.

سرازیری به سمت جنگ

موج ناآرامی‌ها در سرزمین‌های اشغالی در هفته‌های گذشته، نگرانی از امکان وقوع جنگ داخلی را به دنبال داشته است. بنی گانتس، وزیر جنگ این رژیم در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت: «خشونتی که شاهد آن هستیم برای من نگران‌کننده است و نشانه‌ای است که می‌تواند ما را به سوی جنگ داخلی سوق دهد، از همه طرف‌ها می‌خواهم تبلیغات منفی را متوقف کنند، زیرا اوضاع خطرناک خواهد شد.» یائیر لاپید، رئیس فراکسیون مخالفان کابینه نتانیاهو نیز نظر مشابهی دارد. وی معتقد است: «خشونت و خونریزی‌هایی که در تل‌آویو شاهد آن بودیم، دستان نتانیاهو را آلوده می‌کند. هر کسی که علیه تظاهرات‌کنندگان تبلیغ کند، در مقابل خون دریافت خواهد کرد و اسرائیل را به سوی جنگ داخلی خواهد کشاند.» رووین ریولین، رئیس رژیم صهیونیستی نیز با شدت گرفتن خشونت‌ها در تل‌آویو، انگشت اتهام را به سمت پلیس و اعضای پارلمان نشانه گرفت و با اعلام اینکه بعید نیست که یکی از معترضان بتواند نتانیاهو را ترور کند، سرنوشت دموکراسی و خشونت روزافزون در این رژیم را مایه ناامیدی و سرخوردگی توصیف کرد. آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی تأکید دارد: «باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از وقوع جنگ داخلی صورت دهیم. اعتراضات حق هر انسانی در جامعه دموکرات است.»

هواداران نتانیاهو شبیه هواداران ترامپ

شبکه المیادین روز جمعه در گزارشی با تشریح شرایط داخلی اراضی اشغالی، به این نکته اشاره کرد که مقامات بلندپایه رژیم صهیونیستی در حالی از احتمال بروز جنگ داخلی سخن می‌گویند که سرکوب اعتراضات علیه بنیامین نتانیاهو، ابعاد خطرناکی به خود گرفته است و نشانه‌هایی از کشیده شدن دامنه اعتراضات به سوی جنگ داخلی دیده می‌شود. در این گزارش آمده است که اعتراضات در سایه موج فزاینده تنش و کشمکش‌های سیاسی و اتهامات متقابل درباره تبلیغات منفی و نفرت پراکنی، ادامه دارد. ضمن اینکه پلیس در برابر حمله گروه‌های افراطی به معترضان به نتانیاهو، بی طرف مانده است که بسیاری از ناظران آن را شبیه باند‌های طرفدار دونالد ترامپ می‌دانند. اقدامات راستگرایان طرفدار بنیامین نتانیاهو، شبیه رفتار‌های افراد متعصب طرفدار دونالد ترامپ و شبه‌نظامیان اوست. آن‌ها در افراط‌گرایی و وحشی‌گری دو روی یک سکه هستند. از طرفی مخالفان نتانیاهو، او را مسئول مستقیم بروز این شرایط می‌دانند، زیرا به تبلیغات مستمر علیه تظاهرکنندگان ادامه می‌دهد. المیادین خاطرنشان کرد که البته سخن از وقوع جنگ داخلی مسئله جدیدی نیست و ناظران پیش از این، درباره سناریوی مشابه هشدار داده بودند؛ موضوعی که باعث شد رئیس اسرائیل همه طرف‌ها را به خویشتنداری به منظور دوری جستن از وقوع جنگ داخلی، تشویق کند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار