ایمانی: دولت باید زودتر سراغ شرق می‌رفت/ امید به غرب، کشور را متوقف کرد
کد خبر: 1012342
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004FM6
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۹
یک کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه بیست سال پیش باید تعاملات با روسیه و چین را شروع می‌کردیم، گفت: ما باید سراغ شرق برویم نه به این دلیل که صرفاً با غرب و برجام مشکل پیدا کردیم.
سرویس سیاسی جوان‌آنلاین: ناصر ایمانی کارشناس مسائل سیاسی، در رابطه با تعاملات دولت با چین و روسیه، گفت: مسأله‌ای که وجود دارد این است که اساساً ما توافقات با جهان شرق را نباید به هیچ وجه به تعاملاتمان با جهان غرب ارتباط دهیم به این معنا که اگر در حال حاضر روابط ما با جهان غرب خوب نیست نباید دلیل اصلی پیوستن ما به اردوگاه شرق باشد یا بالعکس.

وی افزود: اساساً ما به دلیل اینکه رابطه‌مان با غرب بد است و آن‌ها رابطه خود را با ما خراب کردند، به سمت شرق یعنی چین و روسیه نمی‌رویم. دلیل تعاملات اخیر با شرق این است که منافع کشور این چنین اقتضا می‌کند، زیرا اقتصاد جهان تقریباً سال‌ها است که از غرب به سمت شرق گرایش پیدا کرده و دنیا از غرب به سمت شرق می‌رود.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: کشوری که شرق و تحولات بین‌المللی را نبیند اساساً هیچ درک درستی از معادلات جهانی ندارد. ما سراغ شرق می‌رویم نه به این دلیل که صرفاً با غرب و برجام مشکل پیدا کردیم. باید زودتر سراغ شرق می‌رفتیم؛ یعنی شاید بیست سال پیش باید این تعاملات را با روسیه و چین شروع می‌کردیم و نکردیم. این‌ها هیچ ارتباط مستقیمی با هم ندارد.

ایمانی افزود: البته به دلیل اینکه اکنون غرب و در راس آن ایالات متحده آمریکا راه دشمنی با ایران را در پیش گرفتند و به صورت رسمی و غیررسمی از برجام خارج شدند بعضی تصورشان این است که رفتن ما به سمت چین و روسیه برای تادیب اینهاست و اگر فردا روزی دوباره آمریکا یا اروپا به سمت ایران گرایش پیدا کردند ما باید توافق با شرق را کنار بگذاریم و به سمت شرق برویم.

وی خاطرنشان کرد: اصلاً این‌طور نیست و این برداشت غلط است. ما باید به شرق به غیر از غرب نگاه کنیم و همچنین باید دنبال منافع خودمان باشیم. هر کجا که منافع ملی ما اقتضا کند باید بر اساس آن عمل کنیم چه در شرق باشد، چه در غرب و چه در هر دو.

این کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: تحولات جهانی در سه دهه گذشته به همه جهانیان دیکته می‌کند که حتماً باید در معادلات خود نگاه جدی به شرق داشته باشند، زیرا جهان در حال گردش به سمت شرق است.

ایمانی تاکید کرد: این برداشت که تمام اقتصاد، کشاورزی، آب و سیاست کشور در گروی برجام است اساساً غلط بود و همین برداشت کشور را به این نقطه رساند. اگر شش سال پیش این برداشت از سوی دولت نبود، ما وضعیت اقتصادی خیلی بهتری داشتیم. این برداشت‌ها کشور را متوقف کرد تا برجام اجرا شود.

وی در پایان گفت: بعد از منتفی شدن برجام کشور به این مشکلات افتاد، اما این موضوع راه را برای برجام نمی‌بندد و این به معنای آن نیست که اگر توافقی با شرق کردیم و بعد برجام درست شد مجدد توافق خود را با شرق شل کنیم، این‌ها کاملاً از هم جدا است.
منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار