۷۳ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان کردستان خریداری شد
کد خبر: 1010377
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004EqP
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۴
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: تا پایان روز ۲۱ تیرماه جاری ۷۳ هزار و ۸۹۶ تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در استان خریداری شده است.

فرید سپری در گفت‌وگو با خبرنگاران  در سنندج، اظهار کرد: تا پایان روز 21 تیرماه جاری براساس گزارش‌گیری‌های انجام شده 112 هزار و 370 تن گندم از سطح اراضی استان برداشت شده که 73 هزار و 896 تن از این میزان از کشاورزان خریداری شده است.

وی با اشاره به درصد مشارکت شهرستان‌های استان در خرید تضمینی گندم در سطح استان گفت: شهرستان بیجار با 36 درصد بیشترین مشارکت و سنندج، سروآباد، مریوان و بانه با یک و صفر درصد کمترین مشارکت را در این راستا داشته‌اند.

مشارکت 30 درصدی سقزی‌ها در خرید تضمینی گندم

به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان، میزان مشارکت شهرستان‌سقز30 درصد، کامیاران 23 درصد، قروه 5 درصد و دیواندره 3 درصد بوده است.

سپری سطح زیرکشت گندم آبی استان را در سال زراعی جاری 32 هزار و 450 هکتار عنوان کرد و گفت: سطح زیرکشت گندم دیم استان نیز 558 هزار هکتار است.

وی عنوان کرد: برداشت گندم از  583 هکتار از سطح زیرکشت آبی و 59 هزار و 480 هکتار از سطح کشت دیم استان تا پایان روز 21 تیرماه جاری انجام گرفته است.

متوسط عملکرد در گندم آبی 4 هزار کیلو در هکتار

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان  تصریح کرد: متوسط عملکرد در هکتار گندم آبی 4 هزار کیلو و در گندم دیم یک‌هزار و 850 کیلو است.

سپری در ادامه با بیان اینکه تمام زیرساخت‌های لازم برای برداشت گندم قبل از آغاز فصل برداشت در استان ایجاد شده است، گفت: 17 هزار کمباین در سال زراعی جاری کار برداشت گندم را در سطح کشور انجام می‌دهد که 12 هزار و 500 دستگاه از این تعداد مهاجر است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر یک‌هزار و 885 دستگاه کمباین در استان کردستان مشغول برداشت گندم هستند که 500 دستگاه از این تعداد مهاجر است.

خریداری گندم تضمینی در 90 مرکز 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان برداشت گندم از هفته اول تیر ماه جاری در سطح استان آغاز شده است، گفت: ۹۰ مرکز خرید با ظرفیت ۷۲۰ هزار تن فضای سیلویی و ۱۸۰ هزار تن فضای انباری برای خرید گندم از کشاورزان استان سازماندهی شده است.

سپری با بیان اینکه نرخ پایه خرید تضمینی گندم در سال‌جاری به ازای هر یک کیلوگرم ۲۵ هزار ریال تعیین شده است، ادامه داد: قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه در سال ما قبل آنکه ۱۷ هزار ریال بود ۴۷ درصد رشد داشته است.

گفتنی است؛ استان کردستان با  ۲۸ میلیون هکتار  یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که تنوع آب و هوایی آن موجب شده یکی از استان‌های موفق در حوزه کشاورزی باشد.

این استان دارای یک میلیون و ۲۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی شامل ۸۹۶ هزار و ۲۳۵ هکتار اراضی دیم حدود ۸۸ درصد و ۱۲۱ هزار اراضی آبی حدود ۱۲ درصد است و جمعیت بهره بردار کشاورزی کردستان ۱۱۵ هزار نفر است.

بهره‌برداران حوزه کشاورزی استان سالانه حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن محصولات کشاورزی تولید می‌کنند که ۳۲۰ هزار تُن از این میزان مربوط به محصولات باغی و باقی نیز مربوط به بخش زراعت است.

سالانه ۲ میلیون تُن محصولات کشاورزی در کردستان  تولید می‌شود که بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تُن آن شامل انواع محصولات زراعی و بقیه باغی اس

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار