وزارت خارجه: با چین جلوی قلدر‌ها می‌ایستیم
کد خبر: 1009727
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Efv
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۳
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به بحث‌هایی که درباره برنامه ۲۵ ساله همکاری ایران با چین مطرح شده، ضمن حمایت از این برنامه، گفت که ایران و چین می‌توانند با همکاری یکدیگر مقابل قدرت‌های سنتی و سلطه‌گر غربی و فشار قلدر‌ها ایستادگی کنند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: سید عباس موسوی درباره توافق ۲۵ ساله ایران و چین، برنامه همکاری‌های جامع ایران و چین را یک نقشه راه روشن و ریل‌گذاری اصولی برای روابط دو کشور مهم در دنیای آینده خوانده است، جایی که به گفته او چین به عنوان قدرت اول اقتصادی دنیا در آینده نزدیک و ایران به عنوان قدرت بزرگ منطقه غرب آسیا می‌توانند با روابطی مکمل و مستقل از قدرت‌های سنتی و سلطه‌گر غربی، ضمن تأمین منافع مشترک، در برابر فشار قلدر‌ها ایستادگی کنند.

او در واکنش به بحث‌های مطرح شده در این خصوص گفته است: «نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامی و نه سایر موهومات! شگرد کهنه دروغ‌پردازی و انتشار اطلاعات غلط برای دریافت جزئیات و اطلاعات صحیح که ازسوی دشمنان منافع دو ملت به جد پیگیری می‌شود، راه به جایی نخواهد برد».

سخنگوی وزارت خارجه گفت: «بر اساس توافق سال ۱۳۹۴ رؤسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین که در بند ششم بیانیه سفر رئیس‌جمهور چین به تهران منعکس شده است، دو کشور صراحتاً اراده سیاسی خود را برای توسعه و تعمیق راهبردی روابط بیان داشته و تصمیم گرفتند یک نقشه راه جامع ۲۵ ساله بین دو کشور تدوین شود تا مبنای توسعه منسجم و همه‌جانبه روابط سیاسی و اقتصادی ایران و چین در سال‌های آتی قرار گیرد.»

موسوی اظهار داشت: پیش‌نویس اولیه این سند با مشارکت نهاد‌های تخصصی دو کشور تهیه شده و هم اکنون در مرحله مذاکره قرار دارد. بدیهی است پس از نهایی شدن مذاکرات، این سند برای طی مراحل قانونی به نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار