لبنانی‌سازی عراق برای خلع سلاح حشدالشعبی
کد خبر: 1009624
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004EeG
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۰
مـدت‌هاسـت سناریوی روشنی در عراق در حال پیگیری است. به اشکال مختلف به عراقی‌ها القا می‌شود که سلاح مقاومت را بدهید و رفاه و آرامش بخرید و برای این القا حتی از منتقدان مقاومت شهیدسازی می‌کنند. چیزی شبیه به سناریوی ترور نخست‌وزیر لبنان در سال ۲۰۰۵ و متهم کردن حزب‌الله که زمینه جریان‌سازی برای گرفتن سلاح از مقاومت شود. حال همین سناریو در عراق با ترور یک کارشناس تلویزیونی منتقد مقاومت در حال تکرار است. در این فضا نخست‌وزیر عراق از زاویه مدعی خون این کارشناس عراقی وارد شده و ضمن اعلام عزم خود برای مجازات مجرمان وعده می‌دهد که تلاشش را برای خلع سلاح گروه‌های عراقی بیشتر کند.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: هشام هاشمی ۴۷ ساله دوشنبه شب، ۱۶ تیر (ششم ژوئیه) مقابل محل سکونت خود در شرق بغداد به ضرب گلوله کشته شد. او از یک مصاحبه به خانه بازمی‌گشت. رسانه‌های عراقی ویدئویی منتشر کرده‌اند که در آن یک مرد مسلح پس از نزدیک شدن به خودروی هاشمی چندین مرتبه به آن شلیک می‌کند.

در چنین شرایطی مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق گفت: ما با تأسف و اندوه بسیار خبر کشته شدن هشام الهاشمی، کارشناس گروه‌های مسلح را شنیدیم که به دست یک گروه مسلح غیرقانونی ترور شد. وی افزود: وی جزو نظریه پردازان در سطح ملی بود و از نیرو‌های قهرمان ما در جنگ علیه داعش حمایت می‌کرد و در حمایت از مذاکرات سیاسی و امنیتی مهم نقش زیادی داشته است.

الکاظمی گفت: ما قاتلان را تحت پیگرد قرار می‌دهیم تا به مجازات عادلانه خود برسند. هرگز اجازه تکرار ترور‌ها را نخواهیم داد. دستگاه‌های امنیتی از هیچ تلاشی در پیگرد مجرمان فروگذاری نخواهند کرد. ما همچنین تلاش‌مان را برای محدود کردن در اختیار داشتن سلاح به دولت و حاکمیت قانون افزایش خواهیم داد.

محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق هم ترور الهاشمی را محکوم کرد و از دولت خواست عاملان ترور را مشخص و محاکمه کند.

وی تأکید کرد دستگاه‌های امنیتی باید به مسئولیت خود عمل کرده و قانون‌شکنان و کسانی را که به امنیت شهروندان آسیب می‌زنند، مجازات کنند.

گفته می‌شود الهاشمی کارشناس گروه‌های مسلح است و پژوهش‌های زیادی درباره داعش دارد.

اشک تمساح امریکا و ایران‌ستیزی

سفارت امریکا در بغداد در بیانیه‌ای فیس‌بوکی مدعی شد که از قتل بزدلانه هاشمی شوکه و متأثر شده و ضمن تسلیت به خانواده او و مردم عراق برای از دست دادن وی به عنوان یکی از مفاخر ملی این کشور از دولت عراق خواسته مسئول قتل او را به سرعت پای میز عدالت بیاورد.

استفان هیکی، سفیر بریتانیا در عراق هم با ابراز تأسف عمیق گفته عراق «متفکری شجاع» را از دست داد.

هاشمی در جریان جنگ با داعش به عنوان کارشناس در مباحثات تلویزیونی ظاهر شد و در این دوران به امریکا و همچنین بعداً به سفارش امریکا به دولت نخست‌وزیر سابق مشاوره می‌داد. او به طور مشخص پس از اعلام پیروزی عراق بر داعش در دسامبر ۲۰۱۷ نوک پیکان توجه خود را معطوف هدف امریکایی یعنی انتقاد از مقاومت کرد و همزمان تلاش کرد از خود چهره‌ای ضد فساد تصویر کند تا وجهه ضد مقاومتش تلطیف شود. با این حال، همه این خوش‌خدمتی‌ها باعث نشد که قربانی پروژه شهید‌سازی جریان ضد مقاومت نشود و خونش به دستگاه پروپاگانداسازی علیه مقاومت تزریق شود. البته اسم رمز مقاومت‌ستیزی در عراق ادعای هدایت شدن جریان مقاومت از سوی ایران و هدف آن فعال کردن شکاف عرب-عجم بعد از شکست پروژه شکاف سنی و شیعه بوده است.

با تقلای جریان رسانه‌ای ضد مقاومت برای منتسب کردن این ترور به مقاومت و مشخصاً ایران، سفارت ایران در بغداد واکنش نشان داد و با انتشار بیانیه‌ای قتل هدفمند هشام الهاشمی، تحلیلگر شناخته شده عراقی را محکوم کرد و هدف از آن را «تفرقه انداختن» خواند.

در همین رابطه روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشته برخی گروه‌های شبه‌نظامی هوادار ایران او را تهدید کرده بودند. بنا به ادعای این روزنامه اخیراً درباره مصونیت جریان مقاومت از مجازات صحبت کرده و در جمع‌های خصوصی دوستان و همکارانش از افزایش تهدید این گروه‌ها گفته بود.

روزنامه انگلیسی گاردین هم در ادعایی دیگر در همین باره در گزارشی نوشت که دوستان هاشمی به او توصیه کرده بودند به شمال اربیل در منطقه خودمختار کردستان عراق فرار کند.

در فرهنگ مقاومت ترور جایی ندارد

محمود الهاشمی، کارشناس مسائل راهبردی عراق نزدیک به حشدالشعبی و گروه‌های «مقاومت اسلامی»، روز سه شنبه در گفت وگوبا ایرنا گفته ترور جایی در فرهنگ گروه‌های مقاومت اسلامی ندارد و در کارنامه آن‌ها چنین رویکردی وجود نداشته است، اما به نظر می‌رسد پوشش تبلیغاتی گسترده‌ای بعد از ترور الهاشمی فراهم شده بود تا اتهام ترور را به محور مقاومت الصاق کنند.

وی با اشاره به اینکه گروه‌های مقاومت اسلامی که برای دفاع از عراق در برابر گروه تروریستی «داعش» جان خود را ارزانی کردند، امکان ندارد، به این شیوه‌های پلید ترور و حذف فیزیکی مخالفان، روی آورند، تأکید کرد که امریکا و گروه‌های تروریستی بیشترین طرف‌های متهم به ترور الهاشمی هستند.

این کارشناس عراقی اضافه کرد که ترور الهاشمی یک حادثه سیاسی است، بیش از اینکه امنیتی باشد و به نظر می‌رسد، طرفی که مرتکب این ترور شده، به دنبال برهم زدن اوضاع و ایجاد هرج و مرج در عراق بوده است.

الهاشمی ادامه داد که امریکا بیش از هر طرف دیگری از این رویکرد حمایت می‌کند و تمامی رفتار‌های واشنگتن در طول ماه‌های اخیر برای ایجاد شرایط بی‌ثباتی در عراق بوده است.

وی ادامه داد که به محض وقوع حادثه، یک موج تبلیغاتی گسترده در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های محور امریکایی برای متهم کردن جریان مقاومت به دست‌داشتن در حادثه ترور، آغاز شد و نشان می‌داد که از قبل، پوشش تبلیغاتی برای آن فراهم شده بود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار