اخبار غلط فضای مجازی مردم را گمراه کرد / ژنتیک کرونای موج اول و دوم تفاوتی با هم ندارد
کد خبر: 1009546
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ed0
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۹
عضو کمیته کشوری ستاد مبارزه با کرونا
موج دوم کرونا در کشور وضعیت نگران کننده ای را به وجود آورده است و تعداد فوت شده های ناشی از این بیماری هر روز با یک عدد سه رقمی روبرو است.
سرويس جامعه جوان آنلاين: دکتر مینو محرز متخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته کشوری ستاد مبارزه با کرونا در رابطه با موج دوم ویروس کرونا  عنوان کرد: تعداد تست های کرونا در کشور بیشتر شده است و «تشخیص» بیشتر شده است. گرفتن تست کرونا از مردم پیش از این به صورت محدود بود اما اکنون تعداد آن زیادتر شده. تعداد افراد مبتلا به کرونا بیشتر شده و برخی از استان ها هم که تا پیش از این سابقه ای از لحاظ شیوع شدید نداشتند اکنون با وضعیت بحرانی روبرو هستند. میزان مرگ و میر در برخی از استان های کشور به شدت بالاتر رفته است.

دکتر محرز با بیان اینکه به عمل آوردن تست های کرونا در تهران هم زیادتر شده است گفت: اکنون بیمارستان های با تخت های پر روبرو شده اند. بیماران باید ترخیص شوند تا بیماران جدیدی را بستری کنند. بیمارستان های دولتی باید ظرفیت خود را بهبود ببخشند.

این متخصص بیماری‌های عفونی افزود: به دلیل کمبود ظرفیت بیمارستان ها اکنون پزشکان هر بیماری را بستری نمی کنند و بسیاری از افراد را به خانه می فرستند.

عضو کمیته کشوری ستاد مبارزه با کرونا در رابطه با این دلیل اصلی به راه افتادن موج دوم کرونا چیست تاکید کرد: ویروس جهش پیدا نکرده است ، نه ضعیف شده و نه قوی تر. ما با همان ویروس روبرو هستیم. در زمان تعطیلات نوروزی و پیش از آن مردم به خوبی همه چیز را رعایت کردند و تمامی اماکن هم بسته بود. در ماه رمضان هم بیشتر ماندن مردم در خانه ادامه یافت ولی بازگشایی مجدد اماکن و رفع قرنطینه وضعیت را به سمت بدتر شدن تغییر داد.

وی بیان داشت: نقش مردم در شیوع مجدد کرونا بسیار مهم است. مردم می توانند باعث شوند شیوع کرونا کاهش یابد یا اینکه برعکس مقدمات رشد مجدد آن را فراهم کنند. اگر رعایت کنند این بیماری محدود می شود.

دکتر محرز یادآور شد: مشکلی که به وجود آمد این است که بسیاری از مردم فکر کردند شیوع این ویروس فروکش کرده است و دیگر مشکلی نیست و همین اوضاع را خراب کرد. اخبار غلط فضای مجازی هم باعث شد بسیاری گمان کنند این اپیدمی تمام شده است. البته عده ای هم بودند که از قرنطینه خسته شده بودند و این مرز را شکستند که این خود یکی از دلایل راه افتادن موج دوم کرونا بود.

عضو کمیته کشوری ستاد مبارزه با کرونا خاطرنشان کرد: مردم در زمان خارج شدن از خانه حتما ماسک بزنند. ماسک اجباری است. از طرف دیگر مردم هم تمامی نکات بهداشتی را رعایت کنند تا موج دوم را هم پشت سر بگذاریم. عامل اصلی کم شدن بیماری خود مردم هستند.

وی در رابطه با فرضیه از بین رفتن کرونا در فصل گرما اذعان داشت: ما الان با اپیدمی کرونا در گرمای شدید خوزستان و اهواز روبرو هستیم و این یعنی اینکه فرضیه از بین رفتن ویروس در گرما رد شده است. این فرضیه صحیح نیست.

دکتر محرز در پایان با تاکید بر اینکه ویروس کرونا جهش پیدا نکرده گفت: ویروس کرونای موج دوم همان ویروس موج اول است و هیچ تفاوتی ندارد. اگر در موج اول یک فرد از اعضای خانواده مبتلا می شد اکنون هم افراد یک خانواده مبتلا می شوند.

منبع: جام جم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار