۴ فرضیه در حادثه مرگبار سینای سوخته
کد خبر: 1009038
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004EUo
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۵
‌بررسی چهار فرضیه درباره علت حادثه سینا اطهر، افزایش شمار بازداشت شدگان به ۹‌نفر و احتمال دستگیری افراد بیشتر، بررسی ادعای رئیس شورای شهر تهران درباره اخطار‌های داده شده به مالک ساختمان و درخواست از خسارت دیدگان برای طرح شکایت علیه مقصران حادثه آخرین تحقیقاتی است که تیم جنایی زیر نظر قاضی محمد شهریاری، معاون دادستان تهران آن را بررسی کردند.
سرویس حوادث جوان آنلاین: انفجار ساختمان کلینیک سینا اطهر حوالی میدان قدس که شامگاه چهارشنبه یازدهم تیر اتفاق افتاد و ۱۹‌نفر در جریان آن کشته و ۱۴‌نفر زخمی شدند واکنش‌های بسیاری درباره چرایی وقوع این حادثه مرگبار به همراه داشت. پس از این حادثه همزمان با اطفای‌حریق از سوی آتش‌نشانان تیم جنایی به سرپرستی قاضی شهریاری، معاون دادستان تهران همراه قاضی واحدی، بازپرس ویژه قتل دادسرای امور جنایی در محل حاضر شدند و پرونده این حادثه را به صورت ویژه در دستور کار قرار دادند.

بازداشت ۹ نفر

تحقیقات تیم جنایی حکایت از این داشت کلینیک سینا اطهر معروف به بیمارستان سینا اطهر است که چهار بخش به نام‌های مرکز جراحی محدود سینا شمیران، درمانگاه تخصصی داخلی سینا شمیران، مؤسسه تصویر‌برداری سینا اطهر و بخش داروخانه داشته است که در آن تعدادی پزشک، پرستار و کارمند کار می‌کردند. در حالی که بررسی‌ها نشان می‌داد این حادثه به خاطر عدم رعایت اصول ایمنی که منجر به انفجار کپسول‌های اکسیژن انباشته شده در این ساختمان شده است، تیم جنایی در همان ابتدا سه نفر از مدیران کلینیک و مسئول تأسیسات آنجا را بازداشت کرده و مورد تحقیق قرار دادند. در ادامه تحقیقات برای مشخص شدن مقصران اصلی حادثه نیز هفت‌مدیر دیگر هم به جمع چهاربازداشتی این حادثه اضافه شدند که سه‌زن و شش‌مرد هستند که شامل تعدادی از افراد هیئت مدیره، مدیر عامل، سهامداران و مدیران چهاربخش سینا اطهر می‌شوند که برای تحقیقات در اختیار تیم جنایی قرار گرفتند. به گفته تیم جنایی به زودی در جریان پرونده چند مدیر و مسئول دیگر هم در این پرونده بازداشت می‌شوند و از آن‌ها درباره این حادثه تحقیق می‌شود.

بررسی‌های ویژه تیم کارشناسی ۱۱ نفره

بدین ترتیب همزمان با بازداشت ۹‌نفر به عنوان مقصران حادثه و همچنین به خاطر اهمیت موضوع و عمق فاجعه تیم‌جنایی دستور تشکیل تیم ۱۱‌نفری شامل کارشناسان حوادث کار، پزشکی، مواد‌شیمیایی و آتش‌نشانی صادر کرد و دقایقی بعد این تیم زیر نظر تیم جنایی تحقیقات تخصصی خود را برای بررسی علت حادثه آغاز کردند. تیم ۱۱‌نفره برای نخستین بار روز پنج‌شنبه ۱۲‌تیرماه همراه قاضی واحدی، بازپرس ویژه قتل در محل حادثه حاضر شدند و پس از نمونه‌برداری حادثه مرگبار را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دادند.

بررسی ۴ فرضیه درباره علت حادثه

به گفته تیم جنایی این تیم در روز‌های پنج‌شنبه و جمعه چندین بار از محل حادثه بازدید داشته و درباره علت حادثه تحقیق کرده‌اند و قرار است پس از بررسی‌های لازم روز شنبه جلسه‌ای برای جمع‌بندی نظرات کارشناسی و شناسایی مقصران حادثه تشکیل شود. در حالی که هنوز از سوی تیم کارشناسی ۱۱‌نفره علت حادثه اعلام نشده‌است، اما این تیم چهار فرضیه را مورد بررسی قرار دادند. اولین فرضیه احتمال می‌رود کابل برق نزدیک به کپسول‌های اکسیژن به دلایلی کنده شده و پس از سقوط روی کپسول‌های اکسیژن باعث انفجار آن‌ها شده باشد. دومین فرضیه این است که احتمال می‌رود آتش‌سوزی به دلایلی از قسمت ذخیره مخزن اکسیژن در داخل حیاط رخ داده و باعث انفجار شده باشد. سومین فرضیه هم احتمال اتصال برق‌۳‌فاز مطرح شده است و آخرین فرضیه هم احتمال می‌رود که آتش‌سوزی و انفجار از طبقه منفی‌دو که تأسیسات ساختمان در آن قرار گرفته است رخ داده باشد که همه این فرضیه‌ها از سوی تیم کارشناسی در حال بررسی است تا مقصران اصلی این حادثه شناخته شوند. هر چند احتمال فرضیه‌های دیگری هم از سوی این تیم درحال بررسی است.

ادعای شهرداری درباره اخطار بررسی می‌شود

در حالی که پس از این حادثه محسن هاشمی رفسنجانی مدعی شد شهرداری منطقه‌یک در سال‌های‌۹۷ و ۹۸ تذکر‌هایی به مسئولان کلینیک سینا اطهر به جهت ناایمن بودن ساختمان داده، اما آن‌ها توجهی به آن نکرده‌اند، تیم جنایی از شهرداری درخواست کرد مدارک و اسناد مربوط به اخطار‌های شهردای به ساختمان مورد نظر را برای بررسی‌های فنی ارائه کند تا در صورت صحت این اخطار‌ها علت عدم توجه به آن از سوی مسئولان ساختمان بررسی شود.

بررسی شکایت‌ها

در جریان این حادثه هولناک افرادی هم دچار مصدومیت شدند و به ساختمان‌های اطراف هم خسارت‌های زیادی وارد شد که به همین سبب بازپرس واحدی از افرادی که آسیب دیده یا دچار خسارت شده‌اند درخواست کرد برای طرح شکایت به کلانتری ۱۰۱ تجریش مراجعه کنند و شکایت خود را از مقصران حادثه ثبت کنند.

تکذیب یک شایعه

به‌دنبال این حادثه دلخراش موجی از شایعات در خصوص چگونگی این حادثه و مسائل مربوط به آن در فضای مجازی منتشر و دست به دست شد. در یکی از این شایعات گفته شده بود وقوع آتش‌سوزی و انفجار از طبقه چهارم شروع شده است که باعث مرگ همه افراد حاضر در آن طبقه می‌شود که تیم جنایی این گفته را شایعه خواند و آن را تکذیب و اعلام کرد که بر اساس بررسی‌ها آتش‌سوزی و انفجار از طبقه همکف و منفی صورت گرفته شده است.

بررسی‌های شبانه روزی تیم جنایی درباره این حادثه ادامه دارد تا پس از مشخص شدن علت اصلی حادثه مقصران دیگر این حادثه بازداشت شده و مورد بازجویی قرار گیرند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار