بورس روی بورس
کد خبر: 1008866
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ES2
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۲
بازدهی صد‌ها درصدی بازار سرمایه از ابتدای سال تاکنون زلزله‌ای در جامعه به راه‌انداخته‌است، به طوری که همه جا سخن خرید و فروش سهام می‌باشد. در همین راستا در عرضه اولیه سیتا که روز گذشته در بورس انجام شد، ۵/۴ میلیون نفر مشارکت کردند، این در حالی است که در این روز شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران هم بیش از ۶۶ هزار واحد رشد کرده و به رکورد بی‌سابقه یک میلیون و ۶۱۲ هزار و ۸۸۹ واحد رسیده‌است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: همه‌جا سخن از رشد‌های خیره کننده سهام است، اشخاصی که جزو قدیمی‌های بازار سرمایه هستند، در اثر ورود نقدینگی به بازار سرمایه و افزایش قیمت سهام به سرمایه‌های میلیارد تومانی دست یافته‌اند و نمونه بارزی از اشخاصی شده‌اند که با سرمایه‌گذاری در بورس سرمایه آن‌ها به شکل روزانه در حال جهش است، همین فضا و تبلیغات گسترده مقامات دولتی پیرامون بازار سرمایه موجب شده‌است، آنچنان نقدینگی به بازار سرمایه گسیل شود که مقامات بازار سرمایه از مردم درخواست کنند که با پول فروش مسکن و خودرو و لوازم منزل یا وام بانکی وارد بازار سرمایه نشوند، اما رشد‌های روزانه بازار آنقدر فریبنده است که گوش کمتر سرمایه‌گذاری به این حرف‌ها است.

در این بین به شکل روزانه مردم به سامانه سجام ورود می‌کنند تا سریع کد معاملاتی دریافت و با خرید سهام همانند اشخاصی که زود‌تر وارد بازار سرمایه شده‌اند، ارزش سرمایه خود را افزایش بدهند و وقتی مقامات دولتی نیز مردم را پیوسته تشویق به ورود به بازار می‌کنند، اطمینان و اعتماد مردم به دستیابی به سود در بازار سرمایه بیشتر می‌شود، البته برخی از کارشناسان به شکل روزانه ریسک بازار سرمایه را به سهامداران گوشزد می‌کنند، زیرا بازار سرمایه در کنار سود، زیان هم دارد.

استقبال از بازار سرمایه به شکلی است که با توجه به استقبال بیش از اندازه مردم برای خرید سهام عرضه اولیه سیمان تأمین در نماد سیتا ۱ تعداد مشتریان عرضه اولیه نسبت به سری قبل ۵۰ درصد افزایش یافته‌است، اما زیر‌ساخت‌های نقل و انتقال پول و همچنین سهام برای معاملات بازار سرمایه روز گذشته با مشکل مواجه شد، به نظر می‌رسد آنقدر بر حجم نقدینگی در اقتصاد ایران افزوده شده‌است که سامانه‌ها توان ارائه خدمات را به مبادلاتی که نقدینگی در اقتصاد رقم می‌زند، ندارند.

جهش ۶۶ هزار واحدی شاخص بورس تهران

روز گذشته همراه با عرضه اولیه سهام سرمایه‌گذاری سیمان تأمین که بیش از ۵/ ۴ میلیون نفر در آن مشارکت کردند، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران هم رو به رشد بوده و در پایان معاملات با ۶۶ هزا رو ۴۴‌واحد افزایش به رقم یک میلیون و ۶۱۲ هزار و ۸۸۹ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هم وزن با افزایش ۱۳ هزار و ۳۲۱ واحد به رقم ۴۶۶ هزار و ۳۵۹ واحد رسید.

ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران به رقم بی‌سابقه ۶ هزار و ۳۴ تریلیون تومان رسید. معامله‌گران در بورس اوراق بهادار تهران بیش از ۱/ ۹ میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۳/۱ میلیون نوبت معامله و به ارزش ۱۳ هزار و ۷۴۰ میلیارد تومان دادو ستد کردند.

با توجه به اینکه استقبال مردم از بورس اوراق بهادار به شدت افزایش یافته و در حالی که تا سال گذشته حداکثر افراد فعال در خرید عرضه‌های اولیه بورس به ۵۰۰ هزار نفر می‌رسید، امروزه این رقم بیش از ۹ برابر افزایش یافته‌است. بنابراین باید سامانه‌های معاملات بورس، سامانه‌های کارگزاری‌ها و سامانه‌های برخط و آنلاین به قدری اضافه شود که پاسخگوی تقاضای مردم باشد. همچنین در فرابورس ایران معامله‌گران ۵ هزار و ۴۶۱ میلیارد تومان داد و ستد کردند که اگر ارزش معاملات امروز دو بازار را در نظر بگیریم، امروز ظرف کمتر از چهار ساعت در بورس تهران و فرابورس ایران بیش از ۱۹ هزار و ۲۰۱ میلیارد تومان داد و ستد انجام شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار