گاو‌های شیرده حالا سلاخی می‌شوند!
کد خبر: 1007286
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004E2Y
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۵:۳۰
نیمه‌های شب پنجم ژوئن سال ۲۰۱۷ تلفن خانه سفیر امارات به صدا در‌می‌آید، در آن سوی خط استوارت جونز، معاون تیلرسیون، وزیر خارجه وقت ایالات متحده، با عصبانیت فریاد می‌زند: «مگر دیوانه شده‌اید، تصمیم احمقانه شما خلیج‌فارس را به آتش می‌کشد»، اما سفیر در واکنش و با اعتماد به نفس بالا می‌گوید: «ما در هماهنگی کامل با کاخ سفید هستیم، آیا رئیس تو از تصمیم ترامپ خبردارد؟» یوسف العتیبه بعد‌ها با نقل‌قول مکالمه شبانه با مقام امریکایی می‌گوید، ما با عربستان و با پشتیبانی ترامپ تصمیم گرفتیم قطر را تحریم کنیم، الباقی آن به کسی ارتباط نداشت!
مرتضی سیمیاری
سرویس بین الملل جوان آنلاین: آن روز‌ها شاهزاده سعودی، چون مترسکی بازیچه دست جارد کوشنر و دیوید گرین‌بلات شده و با صحبت‌های درگوشی با استاد اعظم خود، محمد بن زاید، تصمیم گرفته بود اول برادر کوچک خود، قطر را تنبیه کند و سپس با رؤیای تشکیل ناتوی عربی به سراغ ایرانی‌ها رفته و کار را یکسره کند!

اما آن‌هایی که به سیاست خارجه در منطقه آشنایی داشتند، می‌دانستند که لشکر سعودی به هیچ بند است و به زودی آتش انتقام مردم ستم‌کشیده و مقاوم، هیمنه و هیاهوی ارتش رؤیایی فرزند شاه سعودی را به خاک می‌کشد و باز با تجربه‌های خاورمیانه می‌دانستند که آتشی که امریکایی‌ها به آن هیزم می‌گذارند، هدفش ایجاد موازنه جدید در منطقه نیست، زیرا گروه تروریستی سنتکام توان لجستیکی و تهاجمی در برابر مقاومت مردمی در منطقه را نداشته و همواره، چون گوشتی زیر دندان ایران مانده و اگر دست از پا خطا کند، کرور کرور سرباز ضربه مغزی شده را باید به خانه باز‌گرداند. با این وجود امریکایی‌ها به صحنه‌گردانی خود ادامه دادند، زیرا این غائله اگر برای دولت‌های متحجر منطقه آب نداشت، برای سیاستمداران بیزینس‌من و قمارباز نان داشت. امریکایی‌ها دست سعودی و متحدانش را در منطقه باز گذاشته بودند تا با افزودن به آتش اختلافات بی‌هدف و درگیر شدن اعراب در باتلاق جنگ‌های نیابتی، آن‌ها را سرکیسه کرده و تا جایی که امکان دارد سلاح و پدافند خاک خورده خود را به آن‌ها بفروشند. ترامپ سیاست ساده‌ای در پیش گرفته بود، او شیوخ فاسد عرب منطقه را، چون صندوقی پر از دلار می‌دید که باید مانند راهزنان آن‌ها را غارت کرد، تعبیری که رهبر انقلاب از آن به‌عنوان «گاو‌های شیرده» نام بردند.

گاو‌های شیرده ساده‌لوح، در بازی بدی وارد شدند. آن‌ها روزبه‌روز در حال غرق‌شدن در باتلاقی هستند که خودشان آن را ایجاد کرده‌اند. حتی رؤیای تشکیل ناتوی عربی برای آن‌ها تبدیل به یک طرح پرهزینه و کابوس‌وار شده، تا جایی که مجبور شدند به مقاومت مردمی در یمن درخواست آتش‌بس یکطرفه بدهند. روزگار برای شیوخ مستقر در کاخ‌های شیشه‌ای سخت‌تر نیز شده است، ترامپ آن‌ها را مجبور کرده تا در فرآیند «نرمالیزاسیون خاورمیانه» معامله قرن را با خفت و خواری بپذیرند.

چه روزگار سختی و چه سرنوشت شومی! سران عرب حتی نمی‌توانند در برابر مردم کشور‌های خود سربلند کنند. ترامپ سفرای امارات و بحرین را مجبور می‌کند پشت سر او ایستاده و در سخنرانی تشریح پیمان صلح پوشالی با صهیونیست‌ها او را تأیید کنند!

حالا با از میان رفتن گرد و غبار‌ها از دامن منطقه شرایط به وضوح و بهتر از قبل قابل مشاهده است.

اگر در سال ۲۰۱۷ سفیر امارات در واشنگتن با افتخار کشورش را عضوی از حلقه اتحاد اعراب و امریکا می‌دانست و با ادعای زیاد لحن غیر‌دیپلماتیک می‌گفت که ما با صهیونیست‌ها در مقابله با ایران منافع مشترک داریم، سه سال پس از آن وقایع و دومینوی شکست‌ها در اقدامی کم‌سابقه و با لحنی ملتمسانه در روزنامه یدیعوت اخرونوت نوشته است که از امریکا می‌خواهیم از الحاق کرانه باختری به اسرائیل صرف‌نظر کند، زیرا این واقعه روابط اعراب با صهیونیست‌ها را به مخاطره می‌اندازد!

آنچه سفیر اماراتی نوشت یعنی همه آن چیزی که در چهار سال اقدامات خصمانه و با هزینه کلان شکل گرفته در ثانیه‌ای دود شد و به هوا رفت!

این روز‌ها حوادثی که در منطقه روی می‌دهد به یک کمدی شبیه است، پروژه نرمال‌سازی امریکایی‌ها با همکاری اعراب در خاورمیانه در آستانه فروپاشی قرار دارد، سران عرب با پذیرش طرح صلح ترامپ خود را مضحکه کرده و موج نفرت مسلمانان از آن‌ها چندین برابر شده است و حالا به قول آقای العتیبه همه چیز در معرض نابودی است!

میخ آخر به تابوت طرح عبری، عربی امریکایی را ژنرال کنث مک کنزی زده است، فرمانده نیرو‌های تروریست امریکایی در غرب آسیا در یک سخنرانی گفته که فشار حداکثری برای نرمال‌سازی ایران مؤلفه نظامی ندارد، این جمله مفهوم ساده، اما مهمی در خود دارد: «نظامی‌های عاقل در بدنه ارتش امریکا خودشان را قربانی یک طرح شکست خورده نخواهند کرد.»

در طرحی که در آن قرار بود شیوخ عرب با کمک آن در خاورمیانه آقایی کنند، صحنه‌ای بسیارشرم‌آور باقی مانده است! اعراب بدون هیچ دستاوردی از نرمالیزاسیون در برابر ایران تنها مانده‌اند، حالا آن‌ها مجبورند یا طرح تحمیلی ترامپ را بپذیرند یا زیر میز بازی زده و شاهد فروپاشی حکومت خود توسط اربابان امریکایی‌شان باشند. گاو‌های شیرده عرب خلیج‌فارس در قمار ترامپ حیثیت خود را معامله کرده‌اند، اما در پس آن همه وقایع تلخ احتمالاً درس‌های درخشانی نیز گرفته‌اند، حالا حکام مرتجع منطقه خوب می‌دانند که گاو‌های شیرده نیز پس از دوشیده شدن سلاخی می‌شوند!
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار