سرکوب مردم امریکا، توهم روشنفکران را فروریخت
کد خبر: 1006837
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DvJ
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۰
تحلیل کارشناس مسائل امریکا از حوادث اخیر این کشور
سید محمد مرندی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما، درباره تناقض شعار‌های حقوق بشری امریکا با نقض فاحش حقوق مردم این کشور در اعتراضات اخیر تصریح کرد: برای افراد عاقل، همیشه روشن بود که بزرگ‌ترین ناقضان حقوق بشر، همین کشور‌های غربی هستند.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: رسوایی‌های کرونا برای جامعه غربی و عیان شدن شیب نزولی فرهنگ غرب، شوک غریبی برای دوستداران غرب بود. امریکا هنوز از این شوک خارج نشده بود که قتل جورج فلوید و اعتراضات و آشوب‌های ضد نژادپرستی در امریکا بالا گرفت. نژادپرستی ماجرای جدیدی در امریکا نبود ولی غرب‌زده‌ها با همه ادعا‌های روشنفکری با آن گویا کنار آمده بودند یا حداقل سعی می‌کردند گرد فراموشی آن را گرفته باشد. از سویی نوع واکنش دولت و پلیس امریکا با اعتراضات مردم امریکا برگ دیگری از رسوایی فرهنگ غربی را رو کرد؛ شلیک، حکومت نظامی، گاز فلفل، اشک‌آور، خون و مرگ! فرهنگ امریکا عریان و بی بزک در مقابل چشم همه قرار گرفت. روشنفکر ایرانی سال‌ها فخر فرهنگ آزادی بیان غربی را می‌فروخت و حالا سرکوب مردم معترض امریکا مقابل چشم جهان قرار گرفته بود و مقابل دوربین‌ها حتی خبرنگار را دستبند زدند و بردند. برای فردای پس از کرونا و فردای پس از این اعتراضات، روشنفکر غرب زده چه حرفی برای گفتن خواهد داشت؟ سید محمد مرندی، کارشناس مسائل بین‌الملل اقدامات سرکوبگرانه کاخ سفید علیه مردم و نقض گسترده حقوق بشر در این کشور را سبب فروریختن توهم روشنفکران در قبال ایالات متحده دانست.

کارشناس مسائل امریکا، اقدامات سرکوبگرانه کاخ سفید علیه مردم و نقض گسترده حقوق بشر در این کشور را سبب فروریختن توهم روشنفکران در قبال ایالات متحده دانست.

سید محمد مرندی در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما، درباره تناقض شعار‌های حقوق بشری امریکا با نقض فاحش حقوق مردم این کشور در اعتراضات اخیر تصریح کرد: برای افراد عاقل، همیشه روشن بود که بزرگ‌ترین ناقضان حقوق بشر، همین کشور‌های غربی هستند.

وی افزود: نمی‌شود گفت در کشور خودم همه چیز خوب و آرام است، اما یمن را نابود کنم و در سوریه به ترویج افراطی‌گرایی بپردازم، عراق را با خاک یکسان و افغانستان را اشغال کنم. نمی‌شود مدعی حقوق بشر بود، اما مراسم عروسی را بمباران و عربستان را تسلیح کرد؛ این حقوق بشر نیست. این کارشناس مسائل سیاسی گفت: با این حال، متأسفانه برخی در غرب و بعضی روشنفکران غیرغربی، تفکیکی در این باره قائلند و می‌گویند اگر خارج از مرزهای‌شان جنایت شود، اما در داخل کشورشان، شرایط مساعد باشد خوب است و همین، می‌شود حقوق بشر.

حوادث اخیر، حاکی از عمق درد جامعه امریکاست

مرندی افزود: وضع کنونی امریکا نشان می‌دهد که غربی‌ها در داخل خودشان هم حقوق بشر را به هیچ عنوان رعایت نمی‌کنند و می‌توانیم ادعا کنیم که آنان حقوق بشر را در داخل کشورشان نقض می‌کنند، در حالی که هیچ قدرت خارجی نمی‌تواند بر آنان اثر بگذارد. وی گفت: ایرانیان، روس‌ها، اروپایی‌ها و هیچ کشور دیگری از این قدرت بهره‌مند نیستند که در امریکا تنش ایجاد کنند، با این حال می‌بینیم که پلیس این کشور به بدترین شکل رفتار می‌کند و بروز رویداد‌های کنونی، بدون مداخلات خارجی، حاکی از عمق درد، در آن جامعه است. مرندی با اشاره به درصد بالای سیاهپوستان زندانی و تشدید تنش‌های اجتماعی در امریکا، تصریح کرد: برای برخی امریکایی‌ها بیشتر روشن شده که شرایط داخلی کشورشان چقدر مشکل و برای برخی روشنفکران ما، مثل بعضی جوانان ساده‌لوح تا حدی روشن شده که مشکلات داخلی آن کشور چقدر است.

این استاد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران گفت: اگر انسان، منصف باشد حتی اگر در داخل کشورش هم خیلی آرام و خوب باشد، اما ببیند که این همه کشور مانند یمن، لیبی، سوریه، افغانستان، فلسطین و غزه را منهدم و علیه ملت‌هایی مانند ونزوئلا کودتا و تحریم شان می‌کنند، این‌ها همه نقض حقوق بشر است. وی افزود: برای من قابل درک نیست که برخی روشنفکران غیرغربی و برخی افراد کشور‌های غربی، میان اتفاقات داخل مرز و رویداد‌های خارج از مرزشان تفکیک قائل می‌شوند، درحالی که اگر منصفانه به قضیه نگاه کنند، آنان بزرگ‌ترین ناقضان حقوق بشر در جهان هستند.

اختلافات نژادی ویژگی برجسته اعتراضات کنونی امریکا

مرندی همچنین درباره علل و ویژگی‌های اعتراضات کنونی ضد نژادپرستی در امریکا گفت: امریکای کنونی با امریکای گذشته، خیلی فرق می‌کند، قشر متوسط این کشور تا حد زیادی از بین رفته است.

این کارشناس مسائل امریکا افزود: در گذشته، قشر متوسط بسیار قدرتمندی در این کشور بود، اما اکنون شامل دو قطبی اکثریت فقیر یا نسبتاً فقیر و اقلیت ثروتمند است که این سبب افزایش تنش‌ها می‌شود.

بنابراین، نارضایتی‌های اقتصادی به شدت افزایش یافته است. وی گفت: از طرف دیگر، جمعیت سفیدپوست در امریکا از نظر درصدی رو به کاهش و نسبت سیاهپوستان و رنگین پوستانی که از مکزیک یا امریکای مرکزی و جنوبی به ایالات متحده آمدند رو به افزایش است.

مرندی، کاهش اکثریت سفید پوستان را سبب حساسیت بسیار در جامعه امریکا دانست و افزود: در انتخابات ۲۰۱۶، ۵۸ درصد سفیدپوستان به ترامپ رأی دادند بنابراین نگرانی سفیدپوستان از آینده خودشان و به‌اصطلاح، هویت امریکایی از یکسو و شکاف‌های عمیق اقتصادی، ناشی از سرمایه‌داری، لیبرالیسم و جنگ‌های متعدد، شرایط را حتی شدیدتر از دهه ۶۰ انفجار آمیز کرده است.

ردپای نیرو‌های امنیتی امریکا در اقدامات افراطی اخیر

این استاد علوم سیاسی همچنین درباره تأثیر رویداد‌های اخیر امریکا بر روند معادلات جهانی، گفت: خیلی نمی‌شود روی این اعتراضات، حساب باز کرد، چون سرویس‌های امنیتی اروپایی و امریکایی به تدریج روی آن سوار می‌شوند.
وی تصریح کرد: مستنداتی وجود دارد که نیرو‌های امنیتی در برخی اقدامات افراطی و آشوب‌ها دست داشتند و در جا‌هایی تحریک کردند و حتی معتقدم که اتفاقات سیاتل، دولت و رئیس جمهور امریکا بدش نمی‌آمد که با ادعای هرج و مرج و تأکید بر اجرای قانون، بهانه‌ای بیابد تا خودی نشان دهد و محبوبیتش را در میان سفید پوستان افزایش دهد. مرندی گفت: در این روند، چه راهپیمایی‌ها و اعتراضات ادامه داشته باشد یا نه، شرایط امریکا بدتر می‌شود و آینده اقتصادی این کشور، آینده دشواری خواهد بود و اعتراضات مانند قبل باقی است.

ترامپ شکاف اجتماعی را تشدید کرد

این کارشناس مسائل امریکا پیش‌بینی کرد: ماه‌های باقی‌مانده تا انتخابات، دشوار خواهد بود و بسیاری از مشکلات اقتصادی امریکا مشخص می‌شود، چون بسیاری از متخصصان معتقدند که مشکلات این کشور در ماه‌های آینده رفع نمی‌شود. وی افزود: اگرچه مشکلات ناشی از کرونا بر اقتصاد امریکا تأثیر گذاشت و، چون نتوانستند آن را مهار کنند، وضع را دشوارتر کرد، اما کارشناسان معتقدند که مشکلات کنونی به علت سیاست‌گذاری بد ۴۰ سال گذشته و ناشی از نظام سرمایه‌داری و لیبرالیسم است که به جای رفع مشکلات در دهه‌های قبل، آن را نادیده گرفتند و سعی کردند مشکلات کوتاه مدت را رفع کنند. مرندی گفت: عده‌ای همیشه هستند که می‌خواهند امریکا را تجزیه کنند، اما اکنون بحث جدی در این باره وجود ندارد. بخشی از اعتراض‌های کنونی ناشی از مشکلات طبقاتی، بخشی مربوط به نژادپرستی و بخشی هم ناشی از شخص ترامپ است، زیرا او شخصیتی دارد که سبب شکاف در این جامعه می‌شود.

تأثیر وقایع اخیر بر انتخابات ریاست جمهوری امریکا

وی همچنین درباره تأثیر وقایع اخیر امریکا بر انتخابات ریاست جمهوری این کشور گفت: در شرایط کنونی نمی‌شود انتخابات امریکا را پیش‌بینی کرد. یکی از علت‌های حمله ترامپ به چین، فرافکنی است تا مردم او را مسبب مشکلات ناشی از کرونا و بحران اقتصادی ندانند به همین علت با متهم کردن چین، علیه این کشور نفرت پراکنی می‌کند. مرندی افزود: از طرفی، معلوم نیست که اختلاف طبقاتی، نژادی و فرهنگی چگونه بر انتخابات امریکا اثر بگذارد، زیرا اکثر سفیدپوستان طرفدار آقای ترامپ هستند و او نیاز به کسب آرای اکثریت ندارد، چون آرای الکترال در این زمینه تأثیر دارد و کافی است فقط آرای ایالات کلیدی را کسب کند. بنابراین، حتی اگر رقیبش، میلیون‌ها رأی بیشتری کسب کند، او انتخاب می‌شود.

این استاد علوم سیاسی همچنین درباره اتهام یکی از مقامات کاخ سفید مبنی بر دست داشتن ایران و روسیه در اعتراضات اخیر امریکا گفت: در اینکه امریکایی‌ها و اروپایی‌ها با شبکه‌های مختلف تلویزیونی، جاسوسی و گروهک‌های مختلف مانند منافقین و سلطنت‌طلب‌ها در امور داخلی ما دخالت می‌کنند تردیدی نیست، اما ادعای دخالت ایران و روسیه در امور داخلی آنان، توهم است. وی افزود: کسانی که چنین اتهامی می‌زنند یا توهم دارند یا با فرافکنی و ادعای توطئه خارجی، درصدد آرام کردن مردم هستند. خودشان چنین مداخلاتی در امور داخلی دیگر کشور‌ها می‌کنند، چون قدرتمند و مدعی هستند، نفی نمی‌کنند و دخالت‌های‌شان در شبکه‌های ماهواره‌ای دیده می‌شود و همگان از آن آگاهی دارند، اما چنین مداخلاتی در امور داخلی امریکا وجود ندارد. مرندی گفت:، اما شبکه‌های تلویزیونی یا سایت‌های اینترنتی ایرانی، روسی یا چینی وجود ندارد که میلیون‌ها امریکایی تماشا کنند و بر افکار عمومی آن کشور اثر بگذارد.

این کارشناس مسائل امریکا، تصریح کرد: اتفاقاً رخداد‌های اخیر امریکا نشان می‌دهد که چقدر نارضایتی زیاد است که به رغم نداشتن رقیب خارجی که بتواند در امور داخلی آن کشور اثر بگذارد، این وضع به وجود آمد که این حاکی از عمق مشکلات آن کشور است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار