چرخش ریاض، سوریه به اتحادیه عرب برمی‌گردد
کد خبر: 1006364
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Dng
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۸
سفیر دائم عربستان سعودی در سازمان ملل که کشورش نقش اصلی در تعلیق عضویت سوریه در اتحادیه عرب داشت، در چرخشی معنادار گفته که سوریه باید به‌زودی به این اتحادیه بازگردد و این اقدام به گام‌های اولیه‌ای نیاز دارد.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: «عبدالله بن یحیی المعلمی» در مصاحبه با شبکه خبری «روسیا الیوم» گفت: «در صورتی‌که بحران سوریه پایان یابد و گروه‌ها و جریان‌های سوری بر سر رویکرد‌هایی در خصوص آینده این کشور به توافق برسند، روابط میان ریاض و دمشق هم ممکن است به سادگی در هر روز یا هر لحظه از سر گرفته شود. عضویت سوریه در اتحادیه عرب از نوامبر سال ۲۰۱۱ و با آغاز درگیری‌ها در این کشور به حالت تعلیق درآمد و کشور‌های عربی تحت فشار‌های غرب و برای تسلیم شدن دمشق در برابر تروریست‌ها، سفرای خود را از این شهر خارج کردند.

تعلیق عضویت سوریه در این اتحادیه با مدیریت عربستان انجام شد و اکنون ریاض با چرخش محسوسی در مناسبات خود با دمشق درصدد ازسرگیری روابط دیپلماتیک خود با سوریه است.

المعلمی درباره امکان بازگشایی سفارت عربستان در دمشق مانند اقدام امارات، تصریح کرد: «عربستان در حال حاضر هیچ اقدام مشابهی در این زمینه در دستور کار ندارد»، ولی در عین حال بدون رد امکان گشایش سفارت گفت: زمان آن هنوز فرانرسیده است. رسانه‌های لبنانی از جمله سایت لبنان۲۴، طی روز‌های اخیر از مذاکرات پشت‌پرده میان دمشق و ریاض به دور از چشم رسانه‌ها خبر دادند. منابع مطلع در این باره تأکید کردند که عربستان و سوریه در حال بررسی مسائل مورد اختلاف از جمله حضور برخی نیرو‌ها در سوریه، روابط سوریه با ترکیه و افتتاح سفارت عربستان در دمشق هستند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار