اولین جشنواره ملی "حماسه گویان" به صورت مجازی برگزارمی شود
کد خبر: 1005535
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DaJ
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۲
حوزه هنری اصفهان برگرار می کند؛
جشنواره مجازی حماسه گویان به صورت ملی کلید خورد. این جشنواره که کلیات آن در جلسه شورای معاونت فرهنگی حوزه هنری اصفهان به تصویب رسید، از سوم خرداد وارد مرحله عملیاتی شد تا زیرساخت های برگزاری آن، تا اوایل تیرماه فراهم گردد.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان ،به نقل از روابط عمومی حوزه هنری استان اصفهان، جشنواره حماسه گویان که ریشه در هنر مذهبی باستانی نقالی و روایت دارد، نگاهی جدید و فنی است به هنر روایت دفاع مقدس.   این جشنواره به مثابه آزمونی فنی است که اولا مجالی برای ارزیابی وضعیت کمی و کیفی روایت رزمندگان و راویان دفاع مقدس را در کشور فراهم می‌کند و ثانیا عرصه ای مناسب و  تایید شده را برای آشنایی نسل جوان با ارزشهای دفاع مقدس ایجاد می نماید. در واقع، این رویداد می تواند به عنوان جریانی تاثیرگذار، با توجه به قواعد و ضوابط خاص و با روش های نوین هنری در کشور ثبت و اجرا گردد و در آینده موجب ایجاد انگیزه‌ برای تلاش و تکاپوی بیشتر در میان پیشکسوتان  انقلاب اسلامی و دفاع مقدس می شود. از طرف دیگر، با حضور اساتید مختلف هنری همچون فن بیان ، نمایش ،عکس و. . .  و همچنین حضور فرماندهان دفاع مقدس ، در بخش داوری، مجالی شایسته و ارجمند برای ارزیابی سطح کیفی خاطرات فراهم آمده است.

با توجه به شیوع بیماری های همه گیر از جمله کرونا، جشنواره مجازی حماسه گویان فرصت مغتنمی است برای ارایه هنر در عرصه های مجازی.  چراکه از این طریق می توان راهی نو برای گردهم آیی و خاطره گویی های گذشته رقم زد و خونی تازه در رگ هنر باستانی روایت، به جریان انداخت.

از آنجا که این جشنواره به صورت ملی برگزار می شود و مختص استان اصفهان نیست، تمام علاقه‌مندان اهل ذوق که هشت سال دفاع مقدس و یا نبردهای مدافعین حرم خاطره دارند، می توانند شرکت کنند. زیربناهای مجازی مربوط به بارگذاری و دریافت فایلهای خاطره در پایگاه مجازی حوزه هنری اصفهان به آدرس http://www.artesfahan.ir/ در حال راه اندازی است. به محض راه اندازی این صفحه، و اعلام خبر مربوط به آن از طریق همین پایگاه، هم وطنان می توانند فایل خاطره خود را به صورت تصویری و  یا خاطره نگاری مکتوب، در صفحه مربوطه در آن بارگذاری و ارسال نمایند.

قرار است جشنواره ملی  حماسه گویان در سه بخش حماسه گویی تصویری،  حماسه نویسی  و حماسه گویی دانش آموزی برگزار گردد و شرکت کنندگان خاطرات خود را در یکی از این سه قالب به حوزه هنری اصفهان ارائه دهند. مهلت ارسال آثار تا اوایل مردادماه پیش بینی شده و نتایج داوری مسابقات همزمان با هفته دفاع مقدس( از سی و یک شهریور تا ششم مهر 1399) اعلام خواهد شد. به برگزیدگان جشنواره ، جوایز نفیس به همراه تقدیر نامه اهدا می گردد.

امید است که جشنواره ملی حماسه گویان، مجالی نو برای  شناسایی ، جذب و پرورش استعدادهای درخشان و گمنام در حوزه ادبیات  پایداری، تولید محصولات ناب ، درخشان و اثر گذار در عرصه هنر انقلاب اسلامی و دفاع مقدس  و ایجاد جریان اصولی و  هدایتگر دائمی بر هنر و ادبیات روایت باشد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار