آغاز خرید حمایتی ۱۳ هزار تن گوشت قرمز مازاد
کد خبر: 1005400
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DY8
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۰
پس از دو ماه و نیم کش و قوس و پیگیری رسانه‌ها برای خرید تضمینی گوشت توسط دولت، مرحله نخست خرید حمایتی گوشت قرمز آغاز شد. براساس این بخشنامه هر کیلوگرم گوشت قرمز منجمد به شکل سه تکه تفکیکی و بسته‌بندی کارتنی با قیمت ۶۰ هزار تومان به صورت علی‌الحساب از تولیدکنندگان خریداری می‌شود. نرخ فعلی خرید گوشت قرمز براساس نرخ مصوب دام زنده کیلویی ۲۷ هزار تومان تخمین زده شده است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور با بیان اینکه اکنون ۱۱ استان کشور با مازاد دام سنگین و سبک روبه‌رو هستند، افزود: بخشنامه خرید حمایتی گوشت قرمز از سوی شرکت پشتیبانی امور دام با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان برای حمایت از دامداران و دامپروران و همچنین تأمین ذخایر گوشت مورد نیاز کشور از منابع داخلی به برخی استان‌های کشور ابلاغ شده است.

به گفته حسن عباسی‌معروفان، اکنون استان‌های سیستان و بلوچستان، قم، اصفهان، ایلام، کرمانشاه، لرستان، خوزستان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی و مرکزی با مازاد دام سنگین و سبک روبه‌رو هستند. طبق این بخشنامه قرار است ۱۰ هزارتن گوشت گوساله و ۳ هزارتن گوشت گوسفندی از دامداران و دامپروران خریداری شود.

معروفان تصریح کرد: براساس این بخشنامه هر کیلوگرم گوشت قرمز منجمد به شکل سه تکه تفکیکی و بسته‌بندی کارتنی با قیمت ۶۰ هزار تومان به صورت علی‌الحساب از تولیدکنندگان خریداری می‌شود. نرخ فعلی خرید گوشت قرمز براساس نرخ مصوب دام زنده کیلویی ۲۷ هزار تومان تخمین زده شده است. عباسی‌معروفان گفت: در صورت اعلام نرخ مصوب گوشت قرمز توسط سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان مابه‌التفاوت مبلغ به تولیدکنندگان پرداخت می‌شود. وی درباره انتقاد دامداران برای خرید دام زنده به جای گوشت قرمز عنوان کرد: دولت امکان خرید و نگهداری دام زنده را ندارد؛ بنابراین برای تأمین ذخایر و جلوگیری از ضرر تولیدکنندگان می‌تواند گوشت قرمز را از کشتارگاه‌ها به شکل منجمد خریداری کند. مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور با اشاره به اینکه نحوه خرید، تحویل گوشت قرمز شرکت پشتیبانی امور دام از کشتارگاه‌هاست، گفت: در صورتی که استان‌های دیگر با مازاد دام زنده روبه‌رو شوند عملیات خرید تعمیم داده خواهد شد.

عباسی‌معروفان با بیان اینکه سالانه ۱۰ درصد گوشت قرمز مورد نیاز کشور از محل واردات تأمین می‌شود، اظهار داشت: براساس این بخشنامه اگر تا ۲۰ خرداد‌ماه جاری گوشت قرمز گوساله و گوسفندی در ۱۱ استان تحویل داده نشود، ناچاریم به‌رغم سیاستگذاری وزارت جهاد کشاورزی برای تأمین ذخایر کشور از محل تولیدات داخلی، از محل واردات اقدام کنیم.

معطلی بیش از ۲ میلیون تن نهاده در بنادر

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور از معطل ماندن ۲ میلیون و ۲۵۰ هزارتن نهاده دامی در بنادر خبر داد و گفت: البته نیاز تولید طی مدت مذکور ۲ میلیون و ۲۰۰ هزارتن بود که به دلیل کندی سیستم حمل و نقل تاکنون این میزان نهاده به بازار عرضه شده است.

وی اظهار داشت: به طور مثال یک ماه پیش روزانه ۱۰ تا ۱۵ هزارتن نهاده دامی ترخیص و به استان‌ها حمل می‌شد، اما اکنون روزانه میزان حمل به بالای ۴۰ هزارتن رسیده است که این فاصله به زودی پر خواهد شد.

عباسی تصریح کرد: اکنون ۲ میلیون و ۲۵۰ هزارتن نهاده دامی در بنادر موجود است که فرآیند ترخیص، کنترل، استاندارد، غذا و دارو و دامپزشکی آن‌ها در حال انجام است و به زودی به بازار عرضه می‌شود تا شرایط بازار این محصولات به روال عادی بازگردد. وی با بیان اینکه خرید و عرضه نهاده‌های دامی شرکت پشتیبانی امور دام در سامانه بازارگاه انجام می‌شود، گفت: در این سامانه قیمت، خریدار، محل تحویل و آدرس تحویل‌گیرنده به طور کامل مشخص است و حتی یک کیلوگرم از این نهاده‌ها در اختیار دلالان قرار نمی‌گیرد تا بتوانند با قیمت‌های بالا آن را در بازار ارائه کنند. پیش‌بینی می‌شود طی روز‌های آتی بازار نهاده‌های دامی متعادل شود.

عباسی تصریح کرد: طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلوگرم ذرت در بنادر هزار و ۵۰۰ تومان، جو هزار و ۳۵۰ تومان و کنجاله سویا ۲ هزار و ۴۵۰ تومان است که با احتساب هزینه حمل و نقل و انبارداری این اقلام باید با قیمت‌های هر کیلوگرم ذرت هزار و ۷۵۰ تومان، جو هزار و ۶۰۰ تومان و کنجاله سویا هم ۲ هزار و ۷۰۰ تومان در استان‌ها تحویل داده شود. البته قیمت بازار آزاد این کالا‌ها بسیار گران‌تر از نرخ‌های مصوب است که به بررسی و نظارت بیشتری نیاز دارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار