برگزاری لیگ برتر فوتبال ایران از لحاظ قانونی اشکالی دارد
کد خبر: 1005355
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DXP
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۶
کارشناس حقوق ورزشی مطرح کرد
یک کارشناس حقوقی ورزشی می‌گوید لیگ برتر فوتبال ایران مانع حقوقی برای از سرگیری مجدد دارد و فیفا باید به این مسئله وارد شود.
سرویس ورزشی جوان آنلاین: دکتر اسماعیل مرادوند کارشناس حقوق ورزشی  عنوان کرد: نص صریح قانون در موارد خاص بند‌های قانونی متعددی دارد و حاکی از این است که در خطر بودن جان فرد یا افراد اجبار انجام یک کار که ضروری نیست را ساقط می‌کند. با ضرس قاطع می‎گویم که هیچ فرد و نهادی به دلیل شرایط ویژه و حساس تیم‌های لیگ برتری و بازیکنان متبوع این تیم‌ها نباید الزام به برگزاری مجدد لیگ برتر را ایجاد کند.

این کارشناس حقوقی گفت: تعریف شرایط کنونی فوتبال ایران از نقطه نظر عام اینچنین است: چندین مورد مثبت ویروس کرونا در میان بازیکنان تیم‌های لیگ برتری ثبت شده و با این حال هنوز تصمیمات بر این اصل استوار است که لیگ مجددا از سر گرفته شود. این کار به هیچ عنوان قانونی نیست.

مرادوند افزود: ما در حیطه ورزش صحبت می‌کنیم. زمانی که در یک میدان ورزشی جان و امنیت سلامت فرد یا افرادی به شدت تحت تاثیر قرار بگیرد حکم به منتفی کردن آن مسابقه ورزشی است.

وی ادامه داد: حالا ما اینجا با یک ابهام روبرو هستیم. چطور در ورزش‌هایی مثل کشتی کچ که مملو از خشونت و حرکات غیراخلاقی و انسانی که منافات با جسم و سلامت افراد است هیچ منع قانونی وجود ندارد؟ اینجا باید به ذات رشته‌های ورزشی توجه کرد. فوتبال، بسکتبال و والیبال ورزش‌های رسمی محسوب می‌شوند و از انواع تورنمنت‌های معتبر و رسمی برخوردار هستند، اما رشته‌های ورزشی مثل کشتی کچ چنین نیست. در ضمن ما اینجا به ذات ورزش‌ها کاری نداریم، به احتمال بروز خطر مسری بودن یک بیماری در هنگام برگزاری یک مسابقه کار داریم؛ حالا خواه کشتی کچ باشد خواه فوتبال.

این کارشناس حقوق ورزشی تاکید کرد: فیفا اکنون به عنوان بالاترین نهاد فوتبال در جهان اقتدار خاصی در مقابله با قضیه ویروس کرونا و ارتباط آن با فوتبال ندارد و به همین دلیل دولت‌ها باید در راستای خطرات موجود در رابطه با کرونا و افزایش آمار مربوط به آن در پی برگزاری رقابت‌های ورزشی اقدام به عمل بیاورند.

وی بیان داشت: البته ذکر این نکته بسیار مهم است که فیفا حق دخالت در امور داخلی کشور‌ها را ندارد مگر اینکه یک اتفاق یا رویداد ارتباط مستقیم با بُعد بین المللی داشته باشد.

مرادوند یادآور شد: به فراخور موقعیت و زمان می‌توان قانونی را ایجاد کرد و ورزش نیز مشمول این شرایط است. اکنون فیفا به فراخور موقعیت و زمان و با توجه به این موضوع که سراسر جهان درگیر یک بیماری همه گیر است باید به سرعت اقدامات قانونی جدید را تصویب و ابلاغ کند و محوریت آن هم باید در راستای تعطیلی لیگ‌ها باشد.

این کارشناس حقوق ورزشی خاطرنشان کرد: مباحثی همچون درآمد و تبلیغات که نبض ورزش جهان فقط با کمک آن‌ها می‌تپد مانع از این شده که تصمیماتی منطقی در رابطه با فوتبال گرفته شود و کشور ما نیز از آن دست کشورهاست که درآمد و تبلیغات را فدای سلامت جمع میکند. برگزاری لیگ با توجه به اصل «ساقط شدن رویداد‌های ورزشی در پی به خطر افتادن امنیت و سلامت» غیرقانونی است و اگر اتفاق بدی بیفتد متولیان برگزاری باید به سختی تنبیه شوند.
منبع: جام جم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار