کاربری سیم بکسل روکش دار
کد خبر: 1004552
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DKS
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۵

کاربری سیم بکسل روکش دار

سیم بکسل های روکش دار در واقع نمونه های ساده سیم بکسل فولادی هستند که توسط روکش پلاستیکی PVC پلی ونیل کلرید پوشانیده شده اند. مغزی فولادی سیم بکسل های روکش دار می تواند 7X7، 6X19+IWRC , 7X19 باشد. در سایز های کوچکتر و کاربری های عمومی تر از ساختار 7X7 در مغزی سیم بکسل های روکش دار استفاده می شود. سیم بکسل روکش دار را اغلب با دو کد شماره بر واحد میلیمتر مانند 4 - 6 یا چهار به شش که عدد اول معرف قطر سیم بکسل فولادی در مغزی و عدد دوم معرف قطر بیرونی سیم بکسل روکش دار پس از افزودن روکش می باشد استفاده می کنند. سیم بکسل روکش دار با روکش هایی به رنگ های مختلف مانند شیشه ای، سفید، مشکی، قرمز، آبی و سبز عرضه می شود که رنگ روکش پلاستیکی سیم بکسل تاثیری در کیفیت و ماندگاری آن ندارد. بر خلاف آنچه گاهی برخی از افزار تصور می کنند سیم بکسل روکش دار به هیچ وجه ضد زنگ نبوده و مغزی فولادی آن با آبکاری گالوانیزه مانند سیم بکسل های عمومی بدون روکش پوشانیده شده است. بلکه هدف از روکش دار کردن سیم بکسل های فولادی برای برخی از کاربری ها مانند استفاده در باشگاه های ورزشی برای اتصالات وزنه در واقع جلوگیری از تماس مستقیم سطح سیم بکسل با سطوح حساس تر مانند پوست و حرکت روان تر، سایش کمتر سیم بکسل می باشد.

سیم بکسل فولادی گالوانیزه سرد

بخش عمده ای از سیم بکسل های موجود در بازار به رنگ نقره ای براق می باشند که این سیم بکسل ها بصورت گالوانیزه سرد عرضه شده اند. انواع سیم بکسل آسانسوری، سیم بکسل نتاب تاور کرین ها، سیم بکسل حفاری و جرثقیل، سیم بکسل کلایمری، سیم بکسل های روکش دار و سیم بکسل 6X37 فولادی که برای لیفتینگ بصورت اسلینگ سیم بکسل بکار گرفته می شوند تمام به رنگ نقره ای براق پوشانیده شده طی فرایند آبکاری گالوانیزه سرد با عنصر فلزی روی یا زینگ که با نشان شیمیایی Zn شناخته می شود پوشانیده شده اند. آبکاری سطحی گالوانیزه از زنگ زدگی مفتول های سیم بکسل در تماس با آب و رطوبت تا اندازه زیادی جلوگیری می کند. سیم بکسل های گالوانیزه سرد در مقایسه با سیم بکسل های سیاه روغن اندود بدون آبکاری دارای عمر بالاتری در برابر تجزیه کننده های محیطی داشته و عمر کمتری نسبت به سیم بکسل گالوانیزه گرم دارند. دمای تقریبی فرایند آبکاری گالوانیزه سرد سیم بکسل ها حدود 260 درجه می باشد که مشکلی برای تنسایل اولیه آن بوجود نمی آورد.

کاربری سیم بکسل گالوانیزه گرم

در صنایع بصورت محدود و در شرایط خاصی که با درجه خوردگی بالایی روبرو باشیم گاهی از سیم بکسل گالوانیزه گرم نیز استفاده می شود. سیم بکسل گالوانیزه گرم به رنگ نقره ای که رنگ آن به ماتی می گراید عرضه می شود که دقیقا از همان عنصر فلزی فعال روی بکار رفته در فرایند گالوانیزه سرد نیز در مورد گالوانیزه گرم اما با ضخامت لایه ای بالاتر و عمقی تر استفاده می شود. فرایند آبکاری گالوانیزه گرم سیم بکسل ها در دمای تقریبی 600 درجه سانتی گراد صورت می پذیرد که در این دما فلز روی نه تنها بر روی لایه سطحی بیرونی مفتول سیم بکسل قرار گرفته بلکه به داخل سطح نیز نفوذ پیدا می کند. از این رو مقاومت محیطی سیم بکسل گالوانیزه گرم در برابر زنگ زدگی و اکسید شدن به مراتب بالاتر از سیم بکسل گالوانیزه سرد می باشد. با توجه به قیمت بالاتر زنگ و فرایند پیچیده تری که دارد قیمت سیم بکسل گالوانیزه گرم بالاتر از گالوانیزه سرد می باشد. تنها مشکلی که در مورد سیم بکسل گالوانیزه گرم وجود دارد این است که با توجه به دمای بالای آبکاری گالوانیزه گرم که تا حدودی نزدیک به دمای بالای عملیات سخت کاری فلزات در فرایند افزایش تنسایل و سختی سطحی سیم بکسل ها صورت می پذیرد می باشد که در مواردی می تواند سبب افت تنسایل پس از فرایند آبکاری گالوانیزه گرم گردد.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار