سونامی در محصول پیاز
کد خبر: 1004157
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DE5
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۳:۰۰
در حالی که محصول پیاز زمین و زمان را برداشته و پیازکاران از قیمت پایین محصولشان ناراضی هستند، تریلی‌های دلالان سر‌زمین‌ها آماده خرید محصول کشاورزان به قیمت ارزان هستند. حال در چنین شرایطی، متولیان بخش کشاورزی که ماه‌هاست منفعل شده‌اند، دست روی دست گذاشته و سکوت کرده‌اند.
بهناز قاسمی
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: هر سال در فصل برداشت صیفی‌جات شاهد تکرار سناریویی هستیم که گویا قرار نیست اقدامی برای اصلاح آن صورت بگیرد. تولید مازاد، فقدان یا از دست رفتن بازار‌های صادراتی، ضعف صنایع تبدیلی و تکمیلی، ضعف سیستم سردخانه و انبارداری و در آخر از بین رفتن محصول کشاورزان و زیان سنگین آن‌ها و کاهش تولید محصول در سال بعد، آفت بزرگی است که مسئولان بخش کشاورزی تاکنون نتوانسته‌اند برای آن تدبیری بیندیشند. یحیی کمالی‌پور، عضو هیئت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نیز در این زمینه گفت: کشاورزان منطقه جیرفت و کرمان، محصولات صیفی خود را به دلیل قیمت پایین برداشت نمی‌کنند؛ چراکه این قیمت‌ها آنقدر پایین است که کفاف هزینه‌های آن‌ها را نیز نمی‌دهد، این مسئله را بار‌ها به مسئولان گفته‌ایم، اما متولیان امر سر و سامانی به بازار نمی‌دهند.

۶ ماه قبل این وضعیت را پیش‌بینی کرده‌بودیم!

به گفته کمالی‌پور شش ماه پیش، قبل از برداشت محصولات شرایط فعلی را پیش‌بینی کرده‌بودیم، اما متأسفانه مسئولان هیچ‌توجهی نمی‌کنند. سال‌هاست ۸۰ درصد امرار معاش این منطقه از کشاورزی به دست می‌آید، اما آن‌ها فراموش شده‌اند و متولیان بخش کشاورزی هیچ سروسامانی به آن‌ها نمی‌دهند. وی به بی‌تدبیری‌ها در بین مسئولان کشاورزی و مسئولان مرتبط با بازار اشاره کرد و گفت: در سال‌های گذشته پیاز را صادر می‌کردیم، اما اخیراً ستاد تنظیم بازار تعرفه ۱۰ هزار تومانی را برای صادرات پیاز وضع کرد. پس از یک ماه تلاش دوباره تعرفه به جای خود بازگشت، اما دیگر مشتریان ما رفته‌بودند تا نیاز خود را از جای دیگری تأمین کنند. مردم فقط گریه می‌کنند و کاری از دست‌شان برنمی‌آید و کسی هم نیست که به فریاد آن‌ها برسد.

در همین زمینه، محمدعلی پیراسته، رئیس هیئت‌مدیره نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی جنوب کرمان در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به تولید چشمگیر صیفی‌جات از جمله پیاز و گوجه‌فرنگی در منطقه جنوب کرمان گفت: متأسفانه طی روز‌های اخیر در این منطقه با دنیایی از دلالی‌گری مواجه هستیم. تریلی‌هایی را می‌بینیم که آماده هستند محصولات کشاورزان را به نرخ ناچیز بخرند و کشاورزان منطقه نیز متأسفانه چاره‌ای جز فروش تولیدات خود به این قیمت‌ها ندارند.

کشاورزان را نمی‌توان با یک بخشنامه قانع کرد

وی در واکنش به مباحث مطرح شده از سوی برخی مسئولان مبنی بر اینکه برنامه الگوی کشت به کشاورزان منطقه ارائه شده، اما کشاورزان آن را رعایت نکرده‌اند، تصریح کرد: ما هر سال با این مسئله مواجه هستیم، نکته اینجاست که نمی‌توان کشاورزان منطقه را با ابلاغ یک بخشنامه به تغییر الگوی کشت قانع کرد، این کار نیاز به زیرساخت‌هایی دارد که هیچکدام از آن‌ها فراهم نیست. پیراسته تصریح کرد: منطقه جنوب کرمان با داشتن ۳۰۰ هزار هکتار سطح زیرکشت و ۵/۴ میلیون تولید می‌تواند به افزایش تولید در کشور کمک کند، اما بی‌خردی‌هایی که در این زمینه اتفاق می‌افتد، کار را دشوار می‌کند. به عنوان مثال سال گذشته اگر دولتمردان برای صادرات پیاز، تعرفه ۱۰ هزار تومانی را اعمال نکرده‌بودند، در حال حاضر شاهد چنین مصیبت‌هایی در منطقه نبودیم. وی اضافه کرد: در حال حاضر کشاورزان حتی اعلام می‌کنند که دیگران سر زمین آن‌ها بروند و محصول تولیدی‌شان را مجانی برداشت کنند، اما وضعیت به گونه‌ای است که هیچ‌کس حاضر نیست چنین کاری را انجام دهد. این فعال بخش خصوصی گفت: منطقه جیرفت کهن یا جنوب کرمان در تولید سه محصول خیار، سیب‌زمینی طرح استمرار و پیاز مقام اول کشور را دارد. متأسفانه همین رکورد امسال در کنار عدم‌آگاهی مدیریت کلان باعث ضرر و زیان تولیدکنندگان شده‌است.

هزینه تولید در هر هکتار ١٠٠ میلیون تومان است!

این مقام مسئول گفت: هزینه اجاره زمین، بذر، تراکتور، کاشت، داشت، برداشت، قارچ‌کش، وجین، کارگری و توری برای هر هکتار ۱۰۰ میلیون تومان می‌شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار