خیمه‌شب‌بازی ترامپ با بهداشت جهانی
کد خبر: 1004035
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004DC7
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۹
سازمان جهانی بهداشت (WHO) جدید‌ترین سازمان بین‌المللی است که در معرض خشم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا قرار گرفته است. ترامپ یک نامه چهار صفحه‌ای به تدروس گبریسیوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت نوشته، او را به نادیده گرفتن سطح تهدید کرونا در ووهان چین متهم و تهدید کرده که یا ظرف ۳۰ روز دست به اصلاحات ریشه‌ای می‌زند یا اینکه باید منتظر توقف تأمین مالی و تعلیق عضویت امریکا باشد.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: سازمان بهداشت جهانی از نظر رئیس‌جمهور بدل به «عروسک خیمه‌شب‌بازی» چینی‌ها شده و همراستا با خواسته‌های چینی‌ها موضع می‌گیرد. این را دونالدترامپ دیروز به خبرنگاران گفت و نامه چهار صفحه‌ای اخیرش به مدیرکل این سازمان را در توئیتر خود گذاشت تا این سازمان هم در کنار یونسکو، سازمان جهانی تجارت، ناتو، توافق آب و هوایی، پیمان ترنس پاسیفیک و چند سازمان و نهاد دیگر در فهرست ترتیبات بین‌المللی قرار بگیرد که مورد خشم یا در معرض خشم کاخ سفید قرار گرفته‌اند. ترامپ در نامه خود که در توئیتر منتشر شد، یک ضرب‌الاجل ۳۰روزه برای سازمان جهانی بهداشت منتشر و تهدید کرده که یا این سازمان تغییراتی اساسی ایجاد می‌کند، یا اینکه امریکا سهم خود از بودجه این سازمان را به طور دائمی قطع و در عضویتش هم تجدیدنظر می‌کند. رئیس‌جمهور امریکا اتهامات قبلی خود علیه این سازمان را تکرار کرده و گفته که این سازمان گزارش‌ها درباره شیوع کرونا در ووهان در دسامبر ۲۰۱۹ را نادیده گرفت. ترامپ گفته که WHO نتوانسته چین را مجبور به گشودن تحقیقات مستقل درباره منبع شیوع کرونا کند و البته شی‌جین‌پینگ، رئیس جمهور چین را هم متهم کرده که با اعمال فشار این سازمان را مجبور کرده که کرونا خطری بر بهداشت جهانی نیست. ترامپ گفته که امریکا سالانه ۴۵۰ میلیون دلار به سازمان جهانی بهداشت کمک می‌کند، اما با ما درست و مناسب رفتار نشده است. ۱۱۶میلیون دلار از پول پرداختی سهمیه تعیین شده سالانه برای امریکا و حدود ۴۰۰میلیون دلارنیز کمک داوطلبانه است. ترامپ گفته که چین ۴۵۰ میلیون دلار به سازمان جهانی بهداشت می‌دهد و به طعنه گفته که «یک راه هم این است که ما هم ۴۵۰ میلیون را ۴۰میلیون بکنیم، هرچند برخی فکر می‌کنند این [اقدام]خیلی شدید است.» همزمان با حمله ترامپ، الکس ایزار، وزیر بهداشت امریکا هم در نشست مجازی مجمع جهانی بهداشت گفت که سازمان بهداشت جهانی در دسترسی به اطلاعاتی که جهان برای مقابله با شیوع کووید۱۹ نیاز داشته «ناکام» بوده و این کوتاهی به قیمت جان بسیاری در جهان تمام شده است. هرچند این اولین بار نیست که دولت امریکا به دلیل کرونا، به سازمان جهانی بهداشت حمله می‌کند، ولی نامه ترامپ تندترین رودرویی او با این سازمان است.

نامه ترامپ با واکنش تند چینی‌ها روبه‌رو شده و شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین وعده کرده که ۲ میلیارد دلار برای مقابله با کووید۱۹ طی دو سال آینده به WHO اختصاص دهد. وزیر خارجه چین گفته که امریکا سعی دارد انتقاد‌ها از کوتاهی امریکا در مقابله با کرونا را با طرح این اتهامات منحرف کند و سخنگوی وزارت خارجه چین هم در دیدار هفتگی با خبرنگاران در پکن گفت که امریکا با لکه‌دار کردن نام چین توجهات را از بی‌کفایتی خودش منحرف کند. به رغم انتقاد تند و تیز چینی‌ها، حمایت خود را از سازمان بهداشت جهانی اعلام و تأکید کرد: «اکنون زمان همبستگی است نه به دنبال مقصر گشتن و زیر پا گذاشتن همکاری‌های چندجانبه.»

ترامپ‌: هیدروکسی‌کلروکین می‌خورم، در خدمت‌تان هستم

ترامپ موازی با حمله به چین یک کمپین داخلی هم مقابل مخالفانش به راه انداخته که منتقد او در مدیریت مهار کرونا هستند. ترامپ دیروز یک بار دیگر بر اثر مثبت داروی هیدروکسی‌کلروکین بر کرونا تأکید کرد. در حالی که مرکز کنترل بیمار‌های امریکا تأکید کرده که شواهدی مبنی بر اثربخش بودن این داروی مورد استفاده در درمان مالاریا بر کووید-۱۹ وجود ندارد، ترامپ دیروز در کاخ‌سفید به خبرنگاران گفت: «من از یک هفته و نیم قبل مصرف آن را شروع کرده‌ام و می‌بینید که هنوز اینجا در خدمت شما هستم.» او گفت: «شگفت‌زده خواهید شد اگر بدانید چه تعداد افراد این دارو را مصرف می‌کنند، به ویژه آن‌ها که در خط مقدم مبارزه با کرونا هستند این دارو را پیش از ابتلا به کرونا استفاده می‌کنند. خیلی‌ها، خیلی‌ها آن را مصرف می‌کنند. من هم آن را مصرف می‌کنم.»‌ترامپ گفته که برای مصرف هیدروکسی کلروکین با پزشک کاخ سفید مشورت کرده است: «من از او پرسیدم شما چه فکری می‌کنید و او گفت آیا شما مصرف آن را دوست دارید و من گفتم علاقه به مصرف آن دارم!» بعد از صحبت‌های ترامپ، دکتر شان کانلی، پزشک ویژه رئیس‌جمهور امریکا در بیانیه‌ای که کاخ سفید هم آن را منتشر کرد، گفت از نظر او ترامپ از لحاظ سلامت «در وضعیت بسیار خوبی» است و «هیچ نشانه‌ای» از بیماری ندارد. او همچنین گفته: «بعد از بحث و تبادل نظر‌های فراوان میان او (دونالد ترامپ) و من درباره شواهد موافق و مخالف استفاده هیدروکسی‌کلروکین، ما به این نتیجه رسیدیم که فواید بالقوه آن به مضرات ناشی از آن می‌چربد.»‌

بایدن‌: ترامپ فاسد‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ امریکا است

توصیه این دارو از سوی رئیس جمهور امریکا با انتقاد‌های تند منتقدان او روبه‌رو شده است. نانسی‌پلوسی گفته که او رئیس‌جمهور است و من ترجیح می‌دهم دارویی که از سوی دانشمندان تأیید نشده را مصرف نکند، به خصوص با توجه به گروه سنی وی و بگذار بگوییم گروه وزنی‌اش. «به این گروه وزنی» چاقی بیمارگونه می‌گویند. چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات سنای امریکا، دونالد ترامپ را بعد از افشای این که داروی هیدروکسی کلروکین مصرف می‌کند، به دادن امید‌های غلط به مردم متهم کرد. شومر در مصاحبه‌ای با ام‌اس‌ان‌بی‌سی گفت: کاری که رئیس‌جمهور امریکا با مصرف داروی هیدروکسی کلروکین کرده یک کار کاملاً غیرمحتاطانه است. وی ادامه داد: ترامپ با این اظهارنظرهایش دارد به مردم امید غلط می‌دهد و ممکن است مردم بعد از این به جای این که نزد دکتر بروند شروع به مصرف این دارو کنند! شومر افزود:، اما وضعیت حتی از این هم بدتر است، سازمان غذا و داروی امریکا و دولت خودش گفته که این دارو عوارض بدی دارد؛ و این که بر ریتم قلب به شکلی بد تأثیر می‌گذارد. این که او این حرف را زده نشان‌دهنده بی احتیاطی او است و همچنین نشان می‌دهد هیچ اهمیتی به مردم نمی‌دهد. همچنین جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری امریکا با انتقاد مجدد از عملکرد ترامپ در مدیریت کرونا گفت که در صورت اقدام بهنگام و عدم اتلاف وقت در پاسخگویی به شیوع ویروس کرونا این همه تلفات بر جا نمی‌ماند. او ترامپ را «فاسد‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ مدرن» کشورش و مسبب وضعیت کنونی دانست. همچنین سناتور برنی سندرز با انتقاد از سیاست‌های دولت ترامپ تأکید کرد: ما به گزافه‌گویی، دروغ‌پردازی و لفاظی بیشتر از سوی کاخ سفید نیازی نداریم، بلکه ما نیازمند یک سیاست ملی هستیم که بر پایه علم باشد. او ادامه داد: پیش از این بحران، نیمی از مردم ما فقط با دریافت هر ماه حقوق‌شان امورات می‌گذراندند. ده‌ها میلیون تن از هیچ نوع بیمه سلامتی برخوردار نیستند. حدود ۴۰ میلیون تن در فقر به سر می‌بردند. ۵۰۰ هزار تن کارتن خواب بودند. نمی‌توانیم «به آن وضعیت عادی بازگردیم.» ما باید رو به جلو حرکت کنیم و اقتصادی را به وجود آوریم که به نفع همه باشد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار