افزايش 15 درصدي مستمري مددجويان کميته امداد از ارديبشت ماه
کد خبر: 1003822
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004D8g
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۹
مرتضي بختياري، رئیس کمیته امداد اعلام کرد:
رئیس کمیته امداد امام خميني (ره) از توزيع بیش از ۶ میلیون و 600هزار پرس غذای گرم در ميان نیازمندان و حدود یک میلیون و400 هزار بسته معیشتی در بين خانواده هاي محروم و آسيب ديدگان از کرونا خبر داد و...
حوريه ملکي

حوريه ملکي

 

رئیس کمیته امداد امام خميني (ره) از توزيع بیش از ۶ میلیون و 600هزار پرس غذای گرم در ميان نیازمندان و حدود یک میلیون و400 هزار بسته معیشتی در بين خانواده هاي محروم و آسيب ديدگان از کرونا خبر داد و گفت: ۱۵ درصد افزایش مستمری‌ها از اول اردیبهشت براي مددجويان تحت پوشش اين نهاد اعمال شده است.

 

***

 

به گزارش "جوان آنلاين" مرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد امام خميني(ره) در نشست خبری که در محل ساختمان مرکزی اين نهاد برگزار شد، در رابطه با اقدامات کميته امداد برای مددجویان تحت پوشش گفت: از دولت و سازمان برنامه و بودجه درخواست کردیم تا به افزایش مستمری مددجویان کمک شود که از اول ارديبهشت ماه  ۱۵ درصد افزایش مستمری‌ها اعمال شده است.

وی با اشاره به اینکه یک میلیون و ۵۴۳ هزار خانوار تحت پوشش امداد هستند، افزود: ۶۲۸ هزار خانوار نیز از تبصره ۱۴ تحت پوشش هستند.

به گفته بختیاری، مستمری یک خانوار یک نفره با مجموع مستمری و سبد معیشتی و یارانه بنزین و ديگر کمک ها در مجموع ۲۸۲ هزار تومان، دو نفره ۴۹۲ هزار و ۵۰۰ تومان خانوار ۳ نفره ۶۶۱ هزار و ۵۰۰ تومان، ۴ نفره ۸۵۱ هزار و ۵۰۰ تومان وخانوار ۵ نفره و بالاتر نیز ۹۸۷ هزار تومان در ماه است.

 

اجراي اطعام مهدوی در سراسر کشور

 

رئیس کمیته امداد با بيان اينکه قرار بود در ابتدا ۳۱۳ مرکز اطعام با عنوان یاران امام زمان (عج) راه اندازی شود که از ابتدای ماه مبارک رمضان تا کنون ۱۷۰۰ مرکز اطعام مهدوی در سراسر کشور راه اندازی شده است، گفت: در رابطه مقرر شده بود در ماه مبارک ۵ میلیون پرس غذای گرم توزیع شود که با کمک مردم تا يکشنبه گذشته به ۶ میلیون و ۶۶۵ هزار پرس غذای گرم رسید و پیش بینی می‌شود تا پایان ماه رمضان به ۷ میلیون پرس غذا برسد.

بختیاری در خصوص اشتغال مددجویان کمیته امداد، افزود: در سال ۹۸، براي مددجويان ۷۵ هزار و ۹۰۰ شغل ایجاد شد و ۴ هزار و ۷۱۰ میلیارد تومان نیز تسهیلات به آنها پرداخت شد.

وي با تاکيد بر اينکه در سال ۹۹ پیش بینی می شود ۲۰۰ هزار شغل ایجاد شود و دولت براي اين کار ۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته است، به اینکه تسهیلاتی برای کارفرمایانی که برای اشتغال مددجویان در نظر گرفته شده نيز اشاره کرده و تصريح کرد: به ازای استخدام هر ده نفر از مددجویان امداد مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه پرداخت می شود و همچنین تسهیلات دیگری در نظر گرفته شده که کارفرمایان می توانند از آن بهره مند شوند.

به گفته بختياري از سال ۷۴ تا پایان سال ۹۷ حدود ۷۵۰ هزار خانوار خودکفا شده و از پوشش امداد خارج شدند.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۶۶ هزار کمک هزینه ازدواج با ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار به مددجویان پرداخت شده است، از ادامه اين کمک ها در سال جاري خبر داد.

رييس کميته امداد گفت: از میان یک میلیون و ۵۳۲ هزار خانوار تحت پوشش امداد یک و نیم میلیون نفر آنها سالمند هستند و از خدمات امداد بهره مند می شوند.

وی در مورد سهام عدالت مددجویان نیز افزود: سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از مددجویان امداد دارای سهام عدالت هستند.

بختياري در مورد میزخدمت مشاوره حقوقی و قضایی برای مددجویان کمیته امداد گفت: در سال گذشته ۷۰ هزار خدمات حقوقی به مددجویان ارائه کردیم که تمامی آنها از پرداخت تعرفه های قضایی و حقوقی معاف بودند.

به گفته وی، ۱۷۰۰ وکيل نیکوکار در میز خدمت، کارهاي حقوقی و قضایی را انجام و به مددجويان خدمات رساني مي کنند.

 

سخا، سامانه يکپارچه خيريه ها

 

بختیاری از راه اندازی سامانه "سخا" خبر داد و گفت: سامانه خیر و احسان با همکاری خیریه ها و نهادهای حمایتی و دستگاه های مختلف راه اندازی شده و قرار است تمام اطلاعات خیریه ها در آن ثبت شود و ما می توانیم ازاین سامانه در جهت عدالت در توزیع استفاده کنیم چرا که در حال حاضر در عدالت و توزیع مورد سوالیم به طوری که افرادی هستند که از ۱۰ خیریه کمک می گیرند اما افراد دیگر نمی توانند حتی از یک جا کمک بگیرند.

رئیس کمیته امداد، الکترونیکی کردن برنامه های امداد را از مهم ترین برنامه سال ۹۹ عنوان کرده و افزود: به جز خدمات مددکاری سایر برنامه های امداد الکترونیکی خواهد شد که شامل بیش از صد خدمت می شود.

وي در مورد کمک به مشاغلی که به دلیل کرونا ضربه خوردند، گفت: حدود ۱۰ هزار شغل از طریق کرونا ضربه خوردند که سامانه ای برای ثبت نام آنها ایجاد شده است که پس از درج مشخصات می توان به آنها کمک کرد.

اين مسئول با اشاره به اينکه تا کنون یک میلیون و ٣٩٠ هزار بسته به ارزش هر سبد ٢٠٠ هزار تومان توزیع شده است،​ ادامه داد: همچنین ۳.۵ میلیون بسته غذایی توسط سپاه و پایگاه‌های بسیج، یک میلیون بسته توسط ستاد اجرایی فرمان امام ،۵٠٠ هزار بسته توسط بنیاد مستضعفان، ۷۰۰ هزار بسته توسط آستان قدس و ٢۵٠ هزار بسته توسط هلال احمر توزیع شده است.

بختیاری با اشاره به اینکه سال گذشته ٧١٠ هزار حامی فعال در سراسر کشور وجود داشتند و این حامیان از ۲۹۴ هزار یتیم در طرح اکرام حمایت می کنند، تاکید کرد: ۳۱۸ هزار نفر کل مشمولان طرح ایتام هستند که ٢٩۴ هزار نفر آنها حامی دارند و حدود ٢۴ هزار نفر نیز حامی ندارند.

به گفته رييس کميته امداد، مردم با مراجعه به پایگاه Ekeam.emdad.ir می توانند ایتام بدون حامی را تحت پوشش قرار دهند.

وي گفت: قصد داریم صندوق های صدقات خانگی را به صدقات پیامکی تبدیل کنیم و مردم می توانند عدد یک را به سامانه ۸۸۷۷ پیامک کنند و روزانه هزار تومان صدقه پرداخت کنند.

بختياري در خصوص جمع آوری زکات نیز افزود: کد دستوری #۸۸۷۷ * و همچنین شماره ۶۰۳۷۹۹۷۹۰۰۰۰۱۰۰۰ کمک های خود را در رابطه با فطریه ارسال کنند.

 

ساخت 10 هزار واحد مسکوني تا شهريور با همکاري سپاه

 

رييس کميته امداد با اشاره به وضعيت مسکن مددجويان اين نهاد گفت: برنامه پنج ساله ششم امداد را داریم که امسال در سال چهارم آن هستیم و بر اساس آن در بخش مسکن مددجویان اقدام می کنیم. درسال گذشته ۵۶ هزار و ۸۹۹ خدمت مسکن صورت گرفت. به طوری که ۹ هزار و ۲۲۴ واحد روستایی و ۵ هزار و ۶۴۰ واحد در مناطق شهری ایجاد شد که شامل شهرهای بالای ۲۵ هزار نفر و کمتر از ۲۵ هزار نفر می شود. همچنین با بنیاد مسکن تفاهم نامه ای برای ایجاد ۲۰ هزار واحد مسکونی داریم.

بختیاری در خصوص تعمیرات واحدهای مسکونی مناطق محروم نيز تاکيد کرد: ۵۷ هزار و ۵۵۱ واحد در مناطق محروم تعمیر مسکن انجام شد و بر اساس توافق نامه ای که با سپاه داشتیم قرار بود ۱۰ هزار واحد مسکونی ایجاد شود که ۶ هزار و ۱۳۶ واحد احداث شد و مابقی نیز تا شهریور ماه تحویل داده می شود.

وی تاکید کرد: بر اساس تفاهم با سازمان برنامه و بودجه ۱۷ هزار واحد مسکونی در سه استان محروم ایجاد خواهد شد که ۵ هزار واحد در کرمان ۶ هزار واحد در سیستان و بلوچستان و ۵ هزار واحد در خراسان جنوبی خواهد بود. نا گفته نماند هزار واحد مسکونی نيز در شش استان کشور احداث می شود.

بختیاری در خصوص اقدامات صندوق امداد ولایت، افزود: تا سقف ۵ میلیون تومان وام کارگشایی به مددجویان و نیازمندان داده می شود که بدون کارمزد است و در سال ۹۸ هم ۱۷۰ هزار وام قرض الحسنه با اعتبار دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان پرداخت شد که ۸۰ درصد این وام به مددجویان و ۲۰ درصد به سایر نیازمندان پرداخت شد.

وی همچنین از مشارکت ۲۵۰ هزار خیر با اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومان در صندوق امداد ولایت خبر داد و گفت: این افراد در صندوق سپرده گذاری کردند و هر زمانی بخواهند می توانند پول خود را پس بگیرند.

 

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار