قدیمی ترین اثر مکتوب، قرآنی که یازده قرن قبل وقف آستان قدس رضوی شد
کد خبر: 1003592
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004D4y
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۳
رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌ قدس‌ رضوی اعلام کرد
یک جزوه قرآنی دست‌نویس فوق‌العاده نفیس، قدیمی‌ترین اثر مکتوب وقفی به بقعه رضوی است. این قرآن، از مهم‌ترین نفایس گنجینۀ رضوی است که به دست والی اصفهان در قرن چهارم هجری قمری وقف شده است و سال وقف آن، قدمت این کتابخانۀ کهن را به رخ می‌کشد.

رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌ قدس‌ رضوی اعلام کرد: یکی از مهم‌ترین نفایس گنجینه نسخ خطی آستان قدس، جزوه‌ای قرآنی است که توسط والی اصفهان، کشوادبن املاس، از ارادتمندان اهل بیت علیهم‌السلام در سال 327 هجری قمری وقف این کتابخانه شده است و این نسخه نفیس، قدیمی‌ترین اثر مکتوب این گنجینه است.

وی در این باره توضیح داد: کشواد بن املاس یک دوره جزوۀ قرآنی را وقف بقعۀ منورۀ رضویه کرده است که سه جزوۀ آن در مرکز نسخ خطی گنجینۀ رضوی موجود است و وقف‌نامۀ آن به خط زیبای این هنرمند خوشنویس است.

حجت‌الإسلام‌و‌المسلمین دکتر سیدجلال حسینی افزود: این نسخه از قرآن کریم که به شمارۀ 3013 در این کتابخانه نگهداری می‌شود، نسخۀ ارزشمندی است که از حیث کتابت و آرایه‌های هنری بی‌همتاست و از عمر آن تاکنون 1114 سال گذشته است.

وی در معرفی این مصحف شریف خاطرنشان کرد: آیات این قرآن نفیس به صورت ده ده (عشر) و به صورت ابجد و با حروف کوفی از هم جدا شده است؛ یعنی در پایان آیۀ 10، حرف «ی» قرار گرفته که به معنی 10 است و اعراب‌گذاری قرآن نیز به صورت نقطه‌گذاری در رو، زیر و انتهای کلمه است.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار