موجران با «رهن کامل» بورس‌باز شدند
کد خبر: 1003179
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004CyJ
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۵
بررسی فایل‌های مشاوران املاک نشان می‌دهد که به دلیل سودده بودن این روز‌های بازار سرمایه، بسیاری از موجران به سمت رهن کامل رفته‌اند که با استقبال خوب مستأجران خصوصاً زوج‌های جوان روبه‌رو شده است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش مهر، همزمان با اعلام برخی مشاوران املاک در تعدادی از مناطق تهران که از افزایش اجاره‌بها در ماه‌های فروردین و اردیبهشت خبر می‌دهند، حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران نیز می‌گوید، اجاره‌بها در ماه‌های ابتدایی امسال با افزایش مواجه شده است. تعدادی از فایل‌هایی که در نقاط مختلف پایتخت عرضه می‌شود، افزایش ۲۰تا ۳۰درصدی اجاره بها را در مقایسه با دو ماه نخست ابتدایی سال گذشته یادآور می‌شوند که به نظر می‌رسد فعلاً حول و حوش تورم عمومی باشد؛ هر چند که در برخی نقاط نیز موجران به دلیل شرایط کرونایی موجود، کمتر از نرخ تورم و تا ۱۰درصد اقدام به افزایش اجاره بها کرده‌اند.

از سوی دیگر، مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر الزام موجران به تمدید اجاره‌نامه‌های منتهی به اسفند ۹۸تا اردیبهشت ۹۹ بدون افزایش اجاره بها، سبب شده تا به طور کلی فضای بازار رهن و اجاره مسکن آرامش بیشتری داشته باشد.

افزایش فایل‌های «رهن کامل»

از سوی دیگر با توجه به استقبال مردم از سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه، یکی از مواردی که مشاوران املاک به آن اشاره می‌کنند، افزایش بیش از تصور فایل‌های «رهن‌کامل» است؛ مواردی که در سال‌های گذشته کمتر اتفاق می‌افتاد، به خصوص که پس از کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی، بیم آن می‌رفت که موجران بیشتر به اخذ اجاره ماهانه متمایل باشند تا رهن کامل.

این موضوع با استقبال مناسبی از سوی متقاضیان واحد‌های رهنی خصوصاً زوج‌های جوان که با دریافت وام ازدواج، از نقدینگی اولیه مناسب‌تری نسبت به درآمد ماهانه برخوردارند، مواجه شده است. یکی از مشاوران املاک مناطق میانی تهران می‌گوید: سرمایه گذاری در بازار سرمایه برای برخی از خانوار‌ها به حدی جذاب شده که مواردی داشته‌ایم خانواده حاضر به امضای قرارداد رهن کامل واحد مسکونی ملکی خود با مستأجر شده که با بخشی از آن در بورس سرمایه‌گذاری و با بخش دیگر واحد کوچک‌تری در مناطق پایین‌تر پایتخت رهن کند. این در حالی است که حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز از افزایش اجاره‌بها در ماه‌های فروردین و اردیبهشت ۹۹ در تراز تورم عمومی معادل ۳۰درصد اعلامی مرکز آمار خبر داد و علت وقوع این اتفاق را انباشت تقاضایی دانست که در دو ماه گذشته به دلیل تعطیلی دفاتر مشاوران املاک رخ داده بود.

افزایش فشار صاحبخانه‌ها به مستأجران برای تخلیه

همچنین عضو کمیسیون عمران مجلس با اعلام آمار تعداد خانوار‌های ایرانی مستأجر گفت: طبق گزارش‌های ارائه شده، حدود ۳۷ درصد از خانوار‌ها اجاره‌نشین هستند که این میزان حجم گسترده‌ای از خانوار‌ها را شامل می‌شود، از طرف دیگر طبق این آمار‌ها حدود ۵۰ درصد از خانوار‌ها در کلانشهر تهران در خانه‌های اجاره‌ای زندگی می‌کنند.

مجید کیانپور با اشاره به تلاش مالکان برای تخلیه خانه‌های اجاره‌ای افزود: طی دو ماه اخیر مالکان فشار بسیاری را برای تخلیه مساکن به مستأجران وارد کردند، این مسئله موجب شد دولت و وزارت راه و شهرسازی مقرر کنند که قرارداد‌های اجاره مسکن تا پایان خردادماه تمدید خواهد شد. وی گفت: افزایش نرخ مصالح ساختمانی، تداوم فعالیت دلالان، کمبود عرضه مسکن استیجاری و رکود تورمی، از جمله مواردی است که به تشدید تلاطم در بازار اجاره مسکن دامن‌زده است و متأسفانه دولت تاکنون اقدام قابل قبولی برای مدیریت این بازار انجام نداده است. کیانپور با تأکید بر ضرورت ورود جدی دولت به عرصه مدیریت بازار اجاره مسکن اضافه کرد: دولت باید با ابزار‌های نظارتی قیمت‌های اجاره مسکن را کنترل کند، همچنین تولید مسکن استیجاری مسئله‌ای است که باید توسط وزارت راه و شهرسازی پیگیری شود.

استقبال موجران از مصوبه ستاد کرونا

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک «عدم استقبال موجران از مصوبه ستاد کرونا» را تکذیب کرده و گفت: این موضوع بلااستثنا باید اجرا شود و ارتباطی به مشاوران املاک ندارد. دفاتر واسطه‌های ملکی، صرفاً محلی برای ثبت تمدید اجاره نامه‌هاست.

وی افزود: براساس گزارش‌هایی که دریافت کرده‌ایم، موجران از این موضوع استقبال کرده و اجاره‌نامه‌هایی که در سه ماه اخیر پایان می‌یابد، دو ماه بدون دریافت «اضافه اجاره بها»، تمدید شده است. رئیس کمیسیون تخصصی املاک و مستغلات اتاق اصناف کشور با بیان اینکه در پایان دو ماهی که اجاره‌نامه‌ها تمدید شده، موجر و مستأجر باید اجاره‌نامه جدیدی تنظیم کرده و قرارداد جدید براساس قانون تنظیم روابط موجر و مستأجر اجرا کنند و دیگر ارتباطی به شرایط کرونایی و مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا نخواهد داشت. وی تأکید کرد: اینکه برخی رسانه‌ها گفته‌اند موجران از مصوبه ستاد ملی کرونا استقبال نکرده‌اند، صحت ندارد؛ چون اگر این تمدید انجام نشود، مستأجر حق شکایت از موجر را داشته و از سوی دیگر شکایت موجر مبنی بر دریافت خسارت تأخیر در تخلیه واحد مسکونی، از سوی محاکم قضایی قابل استماع نیست.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار