پیام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
کد خبر: 1002987
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004CvD
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۱۹
به مناسب روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت فردوسی
وزیر میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی دکتر علی اصغر مونسان به مناسبت ۲۵ اردیبهشت روز پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت فردوسی در طی پیامی گفت :بزرگداشت حکیم فردوسی و پاسداشت شاهنامه، تکریم ارزشهای ملی و باورهای دینی و مذهبی ما ایرانی هاست.

علی اصغر مونسان بیان کرد: حکیم ابوالقاسم فردوسی با آفریدن اثر ماندگار شاهنامه؛ زبان فارسی، فرهنگ، تاریخ و اصالت اقوام ایرانی را جاودانگی بخشید.

وی گفت :بی تردید یکی از مهمترین ویژگی‌های فردوسی، زبانِ حماسی، دلنشین، غرور آفرین و نغز اوست، از این رو  شاهنامه از آغاز تا امروز و حتی آینده های دور به یکی از نمادهای تاریخ و فرهنگ فارسی زبانان بدل و شاهنامه خوانی بخشی از فرهنگ ایرانیان شده است.

 وزیر میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی در ادامه گفت :ما ایرانیان از دو منظر وامدار حکیم ابوالقاسم فردوسی هستیم. يكی توجه به ميهن و دوم  توجه به زبان و ادبيات فارسی كه بزرگ‌ترين پيام شاهنامه برای ايرانيان است.

 او اظهار داشت :شاهنامه روایت راستین نبرد حق و باطل است. نبرد نماینده روشنایی با تاریکی، نبرد کاوه و ضحاک، نبرد زلالی با تیرگی و نهایتا این نیروها و نمایندگان روشنایی و زلالی اند که با پیشانی بلند و سرافراز از این جنگ همیشگی بیرون می آیند و این بیانگر جهان بینی و اندیشمندی فرزانه توس است.

 علی اصغر مومنان با بیان اینکه شاهنامه از سویی منشاء الهی دارد و از دیگر سو با فطرت انسان سازگار است ادامه داد:در جای جای شاهنامه فردوسی، مکارم اخلاق، که پیامبر اعظم(ص)به خاطر آن مبعوث گردیده، سفارش می شود، از جمله وفای به عهد را ستوده و پیمان شکنی را امری نکوهیده می خواند.

وزیر میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی گفت  :بدون شک ماندگاری دیرپای زبان فارسی مدیون شاعر بلند آوازه ایرانی است. فردوسی چنان زبان و ادب پارسی را معماری کرد که بنای ساخته و پرداخته او سال‌ها مصون از گزند، قامت افراشت و فرهنگ و ادب پارسی را به فراسوی مرزها و در سراسر جهان تسری داد.

وی افزود : 25اردیبهشت، روز پاسداشت زبان پارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی را به همه هموطنان و دوستداران فرهنگ، زبان و ادب پارسی تبریک و شادباش می‌گوییم و بهرمندی هر چه افزونتر از گنجینه بزرگ شاهنامه و میراث ارزشمند فردوسی را برای ایرانیان فرهنگ دوست آرزومندم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار