چرا ترامپ از لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران هراسان است؟!
کد خبر: 1002919
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Cu7
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۸
تحلیلگر مسائل اروپا، درباره احتمال تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران از سوی امریکا گفت: گفتگو‌های سختی در خصوص تمدید برنامه تسلیحاتی ایران بین اروپا و آمریکا انجام گرفته است.
سرويس بين الملل جوان آنلاين: مرتضی مکی تحلیلگر مسائل اروپا درباره مخالفت چین و روسیه برای اقدام امریکا برای تحریم مجدد تسلیحات ایران گفت: شاید نتوان به طور شفاف در مورد مواضع چین و روسیه صحبت کرد، ولی مسائل حاکم بر جوامع و نوع نزاع و ستیزی که بین آمریکا، چین و روسیه قرار دارد، نشان می‌دهد که احتمال زیادی دارد این کشور‌ها در قبال سیاست‌های جدید آمریکا در کنار جمهوری اسلامی باشند، ولی در خصوص واکنش اروپاییان نمی‌توان نظری اینچنینی ارائه داد.

وی در ادامه افزود: در مدت زمانی که از خروج آمریکا از برجام می‌گذرد اروپا در حفظ برجام تلاش کرد هر چند که در سیاست‌های عملی حرکت‌های جدی از اروپا دیده نشد و ایران نتوانست از منافع اقتصادی برجام بهره ببرد، ولی از نظر سیاسی این اراده وجود داشت و همواره از سوی اروپا در حفظ برجام تاکید شده است.

مکی با اشاره به رفتار اروپایی‌ها در این باره تصریح کرد: با توجه به رفتاری که اروپایی‌ها در پیش گرفتن می‌توان حدس زد تا زمان برگزار شدن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، اروپاییان محتاطانه حرکت خواهند کرد و رفتاری از خود نشان نمی‌دهند که برجام را از دست بدهند. گفتگو‌های سختی در خصوص تمدید برنامه تسلیحاتی ایران بین اروپا و آمریکا انجام گرفته است. با اینکه اروپا در بحث نفوذ منطقه‌ای و برنامه‌های موشکی ایران با آمریکا هم سو است، ولی دستآورد‌های برجام آنچنان با ارزش است که نخواهند بخاطر همراهی با آمریکا هزینه سنگینی برای از بین بردن برجام بپردازند. مجموعه این واکنش‌ها و رفتار‌ها نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران مسیری بسیار دشوار و پر چالش پیش رو دارند.

این تحلیلگر مسائل اروپا در پاسخ به این سوال، با توجه به اینکه اکثر کشور‌ها با ویروس کرونا درگیر هستند و تمام تلاش خود را برای از بین بردن این ویروس گذاشته اند هدف آمریکا از این اقدامات چیست؟ گفت: زمان تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر است شاید از نظر نظامی آنچنان اهمیت نداشته باشد، چون نه ایران توان مالی خرید‌های تسلیحاتی سنگین را دارد و نه دیگر کشور‌ها همچون چین و روسیه مایل به فروش‌های بزرگ به ایران هستند. ولی لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران از منظر سیاسی و حقوقی و تبلیغاتی شکست بزرگی برای ترامپ محسوب می‌شود.

مکی در ادامه افزود: دو سال پیش آقای ترامپ وقتی از برجام خارج می‌شد انتظار داشت با این رفتار دولت‌های اروپایی، چین و روسیه را با خود همراه کند و در نهایت ایران از برجام خارج شود و او به هدف خود که نابودی برجام است برسد. هرچند با خروج ترامپ این توافق به کما رفت و جمهوری اسلامی نیز به دنبال بدعهدی اروپاییان تعهدات خود را به تعلیق درآورد، ولی لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران در این برهه زمانی شکست سنگینی برای ترامپ خواهد بود و او برای انتخابات ۲۰۲۰ به دستاورد پررنگی نیاز دارد که بار تبلیغاتی داشته باشد او به دنبال تحرکات اخیر خود قصد دارد به چنین دستاوردی برسد.

این تحلیلگر مسائل اروپا با اشاره به استراتژیک ایران در این برهه باید چگونه باشد گفت: ایران باید از دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای خود برای رایزنی با کشور‌های دیگر و افکار عمومی دنیا استفاده کند و در مقابل این حرکات آمریکا از خود سرسختی و جدیت نشان بدهد. ترامپ نشان داده است که در نزاع بین ایران و آمریکا و در عرصه سیاست این دو کشور زور و قدرت حرف اول را می‌زند. دیپلماسی عمومی فعال در عرصه جهانی راهکاری برای مقابله با این سیاست آمریکا است تا حداقل روزنه‌های آمریکا بسته شود و تحرکات این کشور خنثی شود. رایزنی و دیپلماسی ایران در عرصه جهانی باید فعال باشد این تنها راه است.

مکی در پایان با اشاره به اینستکس گفت: اینستکس تا امروز نیز دستآوردی نداشته است. امروز بحث مهم انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است اگر ترامپ در این انتخابات شکست بخورد بسیاری از معادلات تغییر خواهد کرد و فشار‌هایی که بر روی ایران بود کمرنگ‌تر خواهد شد. امروز دنیا با حالتی از صبر و انتظار چشم به نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا دوخته است.
منبع: جام جم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار