پیشرفت ۳۵درصدی طرح ملی مسکن
کد خبر: 1001950
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004CeU
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۹
در حالی که قرار بود طرح ملی مسکن پایان ۹۹ به پایان برسد، معاون وزیر راه با اشاره به پیشرفت ۳۵ درصدی این طرح گفت: طرح ملی مسکن تیر ۱۴۰۰ به اتمام می‌رسد.
سرویس اقتصاد جوان آنلاین:  به گزارش تسنیم، محمود محمودزاده در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه طرح ملی مسکن تا تیرماه سال ۱۴۰۰ به اتمام می‌رسد، اظهار کرد: اجرای این پروژه از سال ۹۸ آغاز شد و ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در دستور کار قرار گرفت. وی با بیان این‌که ۱۰۰ هزار واحد طرح ملی مسکن در بافت‌های فرسوده ساخته می‌شود، افزود: تاکنون برای ۳۰۰ هزار پروژه تأمین زمین شده و تلاش بر این است که زمین‌ها نیاز به تأسیسات نداشته و ترجیحاً در بافت‌های شهری باشند. احداث حدود ۲۳۰ هزار واحد مراحل اجرایی را طی می‌کند. در مجموع طرح ملی مسکن بیش از ۳۵ درصد پیشرفت داشته است و اولین پروژه طرح اقدام ملی را اوایل تیرماه امسال افتتاح خواهیم کرد.

وی بیان کرد: ساخت بافت‌های فرسوده ادامه دارد و بر اساس آمار در تهران بیش از ۲۰ درصد از کل پروانه‌های صادره در محدوده بافت فرسوده است. درحالی‌که محدوده بافت فرسوده نسبت به مساحت کل شهر تهران کمتر از ۵ درصد است که این موضوع نشان از استقبال مردم دارد.

وی در پاسخ به اینکه چرا دولت به خواسته‌هایش در این زمینه نرسیده است، نیز گفت: در این زمینه باید دو نکته را مورد توجه قرار داد. اول اینکه قرار بود مشاغلی مانند تسهیل‌گری ایجاد شود که این موضوع مشکلات قانونی دارد و دلیل دیگر به استقبال نکردن بخش خصوصی بر‌می‌گردد.

او ادامه داد: اکنون در بافت فرسوده می‌توانیم مانند قبل پلاک‌ها را تک به تک بسازیم که مشکلات خاص خودش را دارد و تغییری در تراکم منطقه ایجاد نمی‌کند، اما چنانچه اصلاح زیرساخت‌ها و محله‌سازی را در اولویت قرار دهیم، انجام این کار نیز به یکسری قوانین نیاز دارد و قوانین مالکیت مانع از اجرای این امر است.

او با تأکید بر اینکه سیاست‌های بافت فرسوده کماکان جزو الزامات محسوب می‌شود، تصریح کرد: در این خصوص قانونی داریم که بعد از زلزله بم مصوب شد، بر این اساس دولت موظف است هر سال ۱۰ درصد از بافت فرسوده را با مشارکت شهرداری بر‌طرف کند و خوشبختانه شاهدیم که خسارات زلزله نسبت به گذشته کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه در کلانشهر‌ها سیاست آمایشی مبنی بر جلوگیری از رشد کلانشهر‌ها وجود دارد، در خصوص مسکن مهر گفت: این واقعیت است که شهر‌های جدید نیاز به زیرساخت‌های بسیار دارد، طرح مسکن مهر متعلق به کل دولت بود و نه فقط وزارت راه و شهرسازی با این وجود ما برای رفاه مردم کار‌هایی انجام دادیم که جزو وظیفه وزارتخانه محسوب نمی‌شد. برای مثال در دو سال گذشته بیش از ۱۰۰ مدرسه در شهر‌های جدید ساخته و تحویل وزارت آموزش‌و‌پرورش دادیم. همچنین طی این سال‌ها ده‌ها مسجد، کلانتری و ورزشگاه ساخته و تحویل دادیم که هیچ کدام جزو وظایف وزارتخانه نبود.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه با بیان اینکه در طرح ملی مسکن برای دهک‌های مختلف، تنوع تولید مسکن وجود دارد، یادآور شد: در این خصوص چهار نوع پروژه مشارکتی، بخش خصوصی، پروژه‌های ۹۹ ساله و فروش اقساطی تعریف شده است. برای مثال چنانچه در شهر تهران متقاضی از تمکن مالی بیشتری برخوردار باشد، می‌تواند از پروژه‌های بخش خصوصی یا مشارکتی استفاده کند.

طرح جامع مدیریت صنعت ساختمان

محمودزاده با اشاره به اینکه در حوزه مسکن یک نوع سیاست‌گذاری بلند‌مدت برای تولید تهاتری مسکن وجود دارد، گفت: در این راستا طرح جامع مدیریت صنعت ساختمان را تدوین کردیم که اکنون آماده تحویل به دولت است. انتظار داریم مجلس نیز ما را یاری کند تا با توجه به وزنی که صنعت ساختمان در اقتصاد کشور دارد، در این خصوص چارچوبی تهیه کنیم.

وی درباره دلایل افزایش قیمت مسکن نیز اظهار کرد‌: یک بخش از افزایش قیمت مسکن ذاتی است و به این مسئله که در زمان کمبود تقاضا، قیمت رشد می‌کند، برمی‌گردد. از سوی دیگر باید توجه داشت که در شرایطی قرار داریم که سرمایه فراوان در دست مردم است و در بازار‌های مختلف رسوخ می‌کند. سه بازار طلا، ارز و مسکن به شکل سنتی رقیب هستند و هر سه از این وضعیت متأثر بوده‌اند. به‌رغم تمام تلاطم‌هایی که در بازار مسکن وجود داشته است، این بازار کنترل شده‌تر بوده که علت آن هم به توان خرید مردم برمی‌گردد.

وی با بیان اینکه اکنون ۲۶ میلیون واحد مسکونی در کشور وجود دارد، تصریح کرد: این در حالی است که تعداد خانوار ۳ تا ۴ میلیون از این میزان کمتر است و این سؤال ایجاد می‌شود که چرا عنوان می‌شود سالانه ۶۰۰ هزار واحدمسکونی کم داریم، جواب این است که ما به واحد‌هایی احتیاج داریم که مردم توانایی خرید آن را داشته باشند، نه واحد‌هایی که خرید آن‌ها خارج از توان مردم باشد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار