اجاره بی‌اجاره!
کد خبر: 1001761
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004CbR
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۴:۱۵
دانشگاه‌ها اجاره خوابگاه‌های دانشجویی این ترم را به صندوق رفاه دانشجویان پرداخت نمی‌کنند.
دلارام عبدزاده
سرویس جامعه جوان آنلاین: در دو ماه اخیر تصمیمات متعددی شامل حال دانشجویان و مراکز آموزش عالی شده که این تصمیمات دانشجویان خوابگاهی را سردرگم کرده است. اما صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم از تسهیلات گسترده‌ای به ویژه دریافت نکردن اجاره خوابگاه از دانشگاه‌ها خبر داده است. وزارت علوم از فروردین ماه کمپین دانشجویی در خانه بمانیم راه انداخته و در راستای آن تسهیلاتی برقرار کرده است.

تسهیلات به خوابگاه‌های خودگردان

برای انجام اقدامات آموزشی و پیشگیرانه از سوی سازمان امور دانشجویان در مقابل کرونا به دانشگاه‌ها اعتبارات خاصی تخصیص داده و ابلاغ شد. صندوق رفاه دانشجویان هم به دانشگاه‌ها این فرصت را داد تا اجاره‌بهای خوابگاه‌های دانشجویی ترم جاری را به این صندوق پرداخت نکنند.

همچنین صندوق رفاه دانشجویان فرصت ثبت‌نام وام‌های دانشجویی را تا ۱۸ اردیبهشت ماه تمدید و دریافت اقساط دانش آموختگان را تا سه ماه تعویق کرد.

دکتر صدیقی، رئیس سازمان امور دانشجویان و معاون وزیر علوم با بیان اینکه رسیدگی به وضعیت غذاخوری‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی به علت تعطیلی موقت این بخش‌ها در دستور کار قرار دارد، گفت: «در کنار تسهیلاتی که برای دانشجویان خوابگاه‌های دولتی صورت گرفت، ارائه تسهیلات به خوابگاه‌های خودگردان و غیردولتی نیز از طریق مراجع ذیربط در حال پیگیری است.»

اعتراضات دانشجویان آغاز شد

از سوی دیگر در ابتدای تعطیلات دانشگاه‌ها، خوابگاه‌های دانشجویی هم تعطیل و دانشجویان در فرصت کوتاه مجبور به ترک خوابگاه‌ها شدند. اما در آخرین تصمیمی که از سوی ستاد مقابله با کرونا در کشور گرفته شد، اعلام کردند که دانشجویان تحصیلات تکمیلی باید از ۳۰ فروردین در دانشگاه‌ها حاضر شوند و کلاس‌های آن‌ها به صورت حضوری برگزار شود.

پس از اعلام این تصمیم اعتراضات دانشجویان آغاز شد و مسئولان کشور مجبور به عقب‌نشینی شدند و اعلام کردند نیازی به برگزاری کلاس‌های حضوری نیست و دانشگاه‌ها خودشان می‌توانند در این خصوص تصمیم بگیرند که وزارت علوم نیز بخشنامه‌ای در این خصوص به دانشگاه‌ها ابلاغ کرد، اما مسئله به اینجا ختم نشد و باز هم تصمیمات جدید دغدغه و سردرگمی دانشجویان را افزایش داد.

عجله‌ای برای بازگشایی نداریم

از سوی ستاد مقابله با کرونا اعلام شد که عجله‌ای برای بازگشایی دانشگاه‌ها نداریم و تصمیمات نهایی را اعلام می‌کنیم، اما برخی دانشگاه‌ها هم رفتار متناقض در برابر دانشجویان خوابگاهی نشان دادند که سردمدار آن‌ها دانشگاه پلی‌تکنیک تهران بود.

در میان این هیاهو دانشگاه پلی‌تکنیک خبر از اسکان یک هفته‌ای دانشجویان در خوابگاه داد. معاونت دانشجویی این دانشگاه درباره اسکان خوابگاه برای دفاعیه پایان‌نامه‌ها در جهت تسهیل و حمایت از برگزاری دفاعیه پایان نامه‌ها اطلاعیه‌ای صادر کرد.

مدیریت دانشگاه پلی‌تکنیک تهران خبر داد در همین راستا تسهیلاتی برای اسکان موقت دانشجویان شهرستانی این دانشگاه فراهم شده است. برای این منظور، دانشجویان با تأیید معاونت آموزشی به مدت یک هفته امکان استفاده از امکانات خوابگاهی با رعایت اصول فاصله‌گذاری و جوانب بهداشتی را خواهند داشت.

تعطیلی خوابگاه‌های دانشجویی

پس از اینکه دانشگاه امیرکبیر خبر از بازگشایی خوابگاه دانشجویان داد، اما دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی اعلام کرد که خوابگاه‌های این دانشگاه به طور کامل تعطیل است و بازگشایی نخواهد شد.

معاونت دانشجویی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با توجه به مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا در مورد تعطیلی خوابگاه‌های دانشجویی و حتی با وجود برطرف شدن محدودیت‌های تردد بین استانی، امکان مراجعه به خوابگاه‌ها تا اطلاع ثانوی به هیچ وجه وجود ندارد.

رفتار متناقض پلی‌تکنیک

دانشگاه‌های تهران و شریف در اطلاعیه‌ای خبر از تعطیلی کامل خوابگاه‌ها دادند و دانشگاه شریف اعلام کرد هیچ‌گونه خدمات‌رسانی در خوابگاه‌ها انجام نمی‌شود و تا اعلام رسمی ستاد مقابله با کرونا خوابگاه‌ها راه‌اندازی نخواهد شد.

در میان این دانشگاه‌ها تنها دانشگاه پلی‌تکنیک است که خوابگاه‌ها را به منظور برگزاری جلسه دفاع دانشجویان باز کرده است؛ در صورتی که می‌توانست مانند سایر دانشگاه‌ها جلسات دفاع دانشجویان را به صورت مجازی برگزار کند یا اگر امکان برگزاری این جلسات به صورت مجازی نبود به زمان دیگری موکول کند که هم سلامت دانشجویان به خطر نیفتد و هم رفتار متناقضی نسبت به سایر دانشگاه‌ها نداشته باشد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار