با ترامپ برای برجام جدید مذاکره کنیم!
کد خبر: 1001533
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004CXl
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۷
حسین موسویان، عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای که اکنون در امریکا اقامت دارد، برای موضوع هسته‌ای راهکار مذاکره مجدد با امریکا را پیشنهاد داده است. او در مصاحبه با روزنامه همشهری گفته: «ایران باید چهار اقدام هم‌زمان انجام دهد؛ اول اینکه در پاسخ به خروج امریکا از برجام و درصورت ناتوانی پنج قدرت باقیمانده عضو برجام درتأمین مزایای اقتصادی برجامی کشور، باید از برجام خارج شود، همچنین درصورت انکار حقوق مشروع و قانونی هسته‌ای ایران در چارچوب معاهده ان. پی. تی، توسط امریکا ایران باید اجرای معاهده ان. پی. تی را تعلیق کند. موضوع بعدی اجازه دسترسی به آژانس بود که تهران اعلام کند که طبق فتوای مقام معظم رهبری، به آژانس اجازه بازرسی درحد اطمینان از عدم‌انحراف به‌سمت ساخت سلاح هسته‌ای را خواهد داد. یعنی دسترسی داوطلبانه به آژانس».

موسویان در ادامه گفته: «پس از این اقدامات نوبت به گفتگو با ترامپ می‌رسد، یعنی همزمان با اعلام خروج از برجام و تعلیق معاهده ان. پی. تی و ادامه دسترسی آژانس، برای گفتگو با ترامپ در مورد یک توافق هسته‌ای اعلام آمادگی کند.»

شاید در نگاه اول، خروج ایران از تعهدات هسته‌ای که موسویان اشاره کرده، ایده‌هایی وطن دوستانه و جالب توجه به نظر برسد، اما وقتی به پایان نظر او می‌رسیم، موضوع چندان هم جالب نیست. مذاکره مجدد با دولت امریکا یعنی طی یک مسیر چند ساله و تکراری. نکته مهم آن هم این است که شاید ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری امسال رأی نیاورد، در این صورت چه تضمینی خواهد بود که رئیس جمهور بعدی امریکا این توافق را به رسمیت بشناسد؟! مذاکرات قبلی با دولت اوباما بود و ترامپ به رسمیت نشناخت، دور از ذهن و بعید نخواهد بود که رئیس جمهور بعدی امریکا هم مذاکرات ترامپ را به رسمیت نشناسد. حالا اینکه خود ترامپ چقدر می‌تواند قابل اطمینان باشد، بماند. نکته دیگری که موسویان به آن توجه نکرده این است که زمان کنونی با دوران مذاکرات برجام یک تفاوتی هم دارد و آن اینکه چهار ماه قبل فرمانده عالی رتبه ما را دولت امریکا ترور کرده است. آیا ترور سردار سلیمانی تأثیری در روند تعاملات میان ایران و امریکا ندارد؟
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار