نرخ خرید پیاز توافقی شد
کد خبر: 1001404
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004CVg
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۰
در پی اعتراضات اخیر کشاورزان از پایین‌بودن قیمت پیاز و گوجه در استان‌های مختلف کشور، سازمان مرکزی تعاون روستایی موظف به خرید توافقی پیاز بهاره استان‌های جنوبی، منطقه جیرفت و کهنوج شد.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین:  طی روز‌های اخیر کشاورزان در اعتراض به قیمت پایین گوجه‌فرنگی و پیاز در جاده رودبار جنوب (جنوب استان کرمان) تجمع کردند. در حال حاضر به دلیل فراوانی تولید و کاهش مصرف، قیمت هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی و پیاز به زیر هزار تومان رسیده و این کشاورزان معترض، دخالت و رسیدگی مسئولان را خواستار شدند.

در این خصوص مدیرعامل تعاون روستایی با اشاره به برداشت پیاز در منطقه جیرفت و کهنوج در طرح استمرار و بهاره و خرید توافقی این محصول توسط شبکه تعاون روستایی افزود: تولید و عرضه مازاد بر نیاز بازار، باعث شد تا قیمت این محصول کاهش یابد و کشاورزان برای فروش محصول خود دچار مشکل شوند.

حسین شیرزاد تأکید کرد: براساس جداول تهیه‌شده از آمار تقاضا خرید توافقی پیاز توسط تشکل‌های تحت پوشش و حمل آن تا تاریخ دهم اردیبهشت ۱۳۹۹، در مجموع میزان تقاضا هزار و ۶۵۰ تن بوده که از این میزان هزار و ۱۰۱ تن آن به استان‌های کشور حمل شده است.

شیرزاد افزود: در شرایط اشباع بازار از محصولات کشاورزی و کسادی فروش، قیمت‌های خرید و فروش در مبدأ و مقصد دچار ابهام و عدم شفافیت می‌شود و این امر عاملی برای سوء‌استفاده دلالان و واسطه‌های غیرضرور است تا با قیمت‌های کاهش یافته در مزرعه محصولات را خریداری و با قیمت‌های قبلی در بازار‌های کلانشهر‌ها به فروش برسانند. بنابراین فاصله زیادی بین قیمت پرداخت شده به کشاورزان و قیمت اخذشده از مصرف‌کنندگان وجود دارد که عمدتاً نصیب واسطه‌ها می‌شود. مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ادامه داد: برای افزایش سهم تولیدکننده از قیمت نهایی و پرداخت قیمت واقعی محصول از سوی مصرف‌کننده که موجب تأمین رفاه هر دو طرف می‌شود، سازمان تعاون روستایی ایران در راستای اجرای سیاست‌های حمایتی وزارت جهادکشاورزی از کشاورزان و جلوگیری از ضرر و زیان آنان، از طریق شبکه شرکت‌ها و اتحادیه‌های تعاونی روستایی تحت پوشش خود، اقدام به خرید توافقی پیاز از کشاورزان منطقه جیرفت و کهنوج کرد تا ضمن تحریک بازار، محصول خریداری شده را در کلانشهر‌ها به صورت مستقیم به مصرف‌کنندگان عرضه و به فروش برساند.

وی گفت: به منظور تسهیل و افزایش صادرات این محصول اقداماتی از جمله، پیشنهاد حذف تعرفه صادراتی محصول پیاز (مبلغ ۱۰ هزار تومان به ازای هر کیلو) به کارگروه تنظیم بازار داده شد که خوشبختانه منجر به نتیجه شد و تعرفه مذکور از ابتدای اردیبهشت حذف شد.

به گفته شیرزاد، به منظور اصلاح فرآیند بازاررسانی این محصول، با همکاری سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران تعدادی غرفه تک محصولی عرضه مستقیم محصولات داخل میادین و بازار‌های مربوطه در اختیار کشاورزان و تولیدکنندگان قرار گرفت.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران افزود: در این راستا شبکه‌های تعاون روستایی کشاورزی با تمام توان وارد میدان شده و در مرحله اول حدود ۵ هزار و ۵۰۰ تن سهمیه برای استان‌ها تعیین که از این مقدار تاکنون هزار و ۲۰۰ تن جهت عرضه و فروش در غرف کلانشهر‌ها به استان‌ها حمل و بیش از ۲۵۰ تن نیز از سوی اتحادیه تعاون روستایی استان کردستان تاکنون از طریق مرز باشماق به اقلیم کردستان عراق صادر شده که مشکلات تأمین کامیون باعث کندی حمل شده است. شیرزاد اضافه کرد: در کنار طرح و راهکار‌های عنوان شده رایزنی‌هایی با صندوق حمایت بخش کشاورزی داشته‌ایم تا مبلغ ۴۰ میلیارد ریال تسهیلات جهت خرید و ذخیره‌سازی پیاز در سردخانه‌های منطقه در اختیار اتحادیه تعاونی روستایی جیرفت قرار گیرد. به گفته مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، تاکنون بیش از ۵۰ میلیارد ریال صرف خرید، انبارش و انتقال محصول پیاز به استان‌های کشور شده و در حال حاضر مهم‌ترین چالش خرید توافقی پیاز در شبکه تعاون روستایی کشور در ارتباط با مسائل حمل‌و‌نقل بین استانی و افزایش چشمگیر هزینه‌های حمل‌و‌نقل طی هفته اخیر است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار