پیام‌آوری کووید ۱۹
کد خبر: 1001399
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004CVb
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۰۴:۰۰
حجت‌الاسلام سوزنچی از آیات کرونا می‌گوید
حجت‌الاسلام سوزنچی در تازه‌ترین سخنرانی خود کرونا را پیام‌آوری جدید برای بشر می‌خواند.
سرویس دین و اندیشه جوان آنلاین: حجت‌الاسلام دکتر حسین سوزنچی، هیئت علمی پژوهشگاه باقرالعلوم (ع) که از چهره‌های جوان عرصه اندیشه در کشور است به تازگی بحثی را با عنوان «آیه‌شناسی کرونا» آغاز کرد. او هر روز در نمازخانه دانشگاه باقرالعلوم (ع) بخشی از این بحث را ارائه می‌دهد که همزمان از طریق پخش زنده آپارات و نرم‌افزار اسکایپ به اشتراک گذاشته می‌شود. حجت‌الاسلام سوزنچی در نخستین جلسه ضمن اشاره به روایتی از پیامبر اکرم (ص) که علم را به دو بخش «علم الادیان» و «علم الأبدان» تقسیم می‌کند، شرح می‌دهد که با احترام و صحه بر آنچه متخصصان «علم‌الأبدان» در ستاد مقابله با کرونا بیان می‌کنند، از این حیث که در هر چیزی نشانه‌ای برای مؤمنان وجود دارد، کرونا را پیامبری جدید برای بشر می‌داند و قصد دارد در این سلسله جلسات کوتاه به بحث حول این ویروس از منظر «علم الادیان» بپردازد.

او معتقد است: «تفاوت مهمی بین نگاه اسلامی و نگاه غربی وجود دارد؛ در فضای غرب یک دوره، دوره سیطره کلیساست؛ یعنی فقط نگاه ماورایی به امور حاکم است و برای همین محور اصلی کار‌ها ترک دنیا و رهبانیت است و وقتی که نگاه دنیوی در دوران مدرنیته می‌آید، کلاً نگاه ماورایی کنار می‌رود، اما ما در اسلام اینطور نبوده‌ایم که یکی را بگیریم و دیگری را منکر شویم، ما هم معتقدیم مسائل بهداشتی، سلامت و بدن خوب است و باید رعایت شود و هم می‌خواهیم بحثی ماورایی و معنوی به قضیه داشته باشیم.»

حجت‌الاسلام سوزنچی همچنین در خصوص پیامبری کرونا توضیح می‌دهد: «ما در ذهنمان این است که پیامبر فقط اشخاصی هستند که متنی و پیامی را از جانب خدا برای بشریت می‌آورند، اما آیا فقط پیامبر خدا، این‌ها هستند؟ اگر به قرآن بنگیرید متوجه می‌شوید که خداوند شبیه همین تعبیری که در مورد پیامبران دارد مثلاً در مورد باد‌ها هم دارد و در سوره اعراف آیه ۵۷ می‌فرماید: «وَهُوَ الَّذِی یُرْسِلُ الرِّیَاحَ بُشْرًا» یعنی باد بشارت‌دهنده است و همان کاری را که پیامبران انجام می‌دادند، انجام می‌دهد. پس رسول خداوند فقط آدم‌ها نیستند و هر چیزی برای ما نشانه و مرسلی است که تنها کافی است ما چشممان را باز کنیم.»

علاقه‌مندان به بحث حجت‌الاسلام سوزنچی می‌توانند هر روزه این بحث را علاوه بر آپارات، اسکایپ و کانال شخصی ایشان در پیام‌رسان ایتا از لینک‌های زیر دانلود فرمایند:
 
عنوان موضوع لینک
جلسه اول شکل‌های مختلف پیام و پیام‌بر دانلود
جلسه  دوم نگاه آیه‌بین دانلود
جلسه  سوم کرونا و مساله شر دانلود
جلسه  چهارم کرونا و مرگ‌آگاهی دانلود
جلسه  پنجم کرونا و قدرت‌نمایی خداوند دانلود
جلسه  ششم کرونا و خودشناسی (نقطه قوت‌های مغفول) دانلود
جلسه  هفتم کرونا و خودشناسی (نقطه ضعف‌های مغفول) دانلود
جلسه  هشتم کرونا و خودشناسی (نقطه ضعف‌های مغفول در ساحت حوزه و دانشگاه) دانلود
جلسه  نهم فیلترشکن کرونا در  عصر تصویر جهان دانلود
جلسه  دهم کرونا و چالش نظام سرمایه‌داری دانلود
جلسه  یازدهم کرونا و چالش لیبرالیسم دانلود
جلسه  دوازدهم کرونا و امکان تغییر سریع معادلات جهانی دانلود
ادامه دارد...

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی