کد خبر: 999099
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۵
حاشیه‌ای بر پایان مهلت فدراسیون فوتبال برای پرداخت طلب ۲ میلیون یورویی به تأمین اجتماعی
در حالی به نظر می‌رسد چک فـدراســیون فوتبال برای پرداخت طلب ۲ میلیون یورویی به تامین اجتماعی نقد نمی‌شود که نهاد‌های نظارتی و بازرسی باید با احضار تاج و سلطانی‌فر از آن‌ها بابت دست‌درازی به جیب کارگران برای پرداخت قرارداد ویلموتس پاسخ بخواهند.
سعيد احمديان
سرویس ورزشی جوان آنلاین: مهدی تاج این روز‌ها در شرایطی در ادامه سفر تفریحی‌اش به اروپا در فرانکفورت بسر می‌برد که اینجا در تهران میراث بجا مانده از دوران مدیریتی او هر روز که می‌گذرد بیشتر از قبل یقه مدیران فعلی فدراسیون را می‌گیرد، مانند ماجرای قرض ۲ میلیون یورویی فدراسیون فوتبال از شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی یا همان شستا برای پرداخت قرارداد ویلموتس، طلبی که تاج با دادن یک چک ۳۰ میلیاردی متعهد شده بود فدراسیون فوتبال آن را تا آخر فروردین تسویه کند. در شرایطی امروز آخرین روز فروردین‌ماه است که حساب فدراسیون خالی است و به نظر می‌رسد صندوقدار بانک چاره‌ای جز زدن مهر برگشتی روی چک فدراسیون در وجه سازمان تامین اجتماعی را نخواهد داشت تا مصائب فدراسیونی‌ها بیشتر از قبل شود.

دست‌درازی فوتبال جلوی دولت
آبان سال گذشته بود که فدراسیون فوتبال به این در و آن در می‌زد که قسط‌های عقب افتاده قرارداد مارک ویلموتس را هر طور شده، جور کند تا این مربی که تهدید کرده بود تا پول نگیرد ۲۳ آبان در بازی با عراق روی نیمکت ایران نمی‌نشیند، کوتاه بیاید. ادعای توخالی طلب ۱۰ میلیون دلاری بلوکه شده ایران در فیفا هم بهانه‌ای شده بود تا تاج و سایر مدیران فدراسیون فوتبال با مظلوم‌نمایی دست‌شان را جلوی دولت دراز کنند، آن هم دولتی که همین مدیران یک سال قبلش برای اینکه به دلیل اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان خانه‌نشین نشوند، وابستگی به آن را انکار کرده بودند و همزمان با فیفا برای تعلیق و دخالت دولت در فوتبال نامه‌نگاری می‌کردند.

ادعای غیردولتی بودن در حالی بود که آن‌ها تمام این سال‌ها وقتی با حساب خالی فدراسیون برای انجام تعهدات مالی‌شان روبه‌رو می‌شدند، دست به دامان دولت می‌شدند تا پول بگیرند. کمک دو و نیم میلیون یورویی دولت برای جام ملت‌ها و پاداش ۴۵۰ هزار یورویی که محمدرضا داورزنی به صورت نقد و چمدانی به دوبی برد، نمونه کوچکی از همین کمک‌های دولت به فدراسیون فوتبال تنها در دو سال گذشته بود. آبان سال گذشته هم وقتی تاج به در بسته خورد، باز هم آنقدر در وزارت ورزش آفتابی شد تا وزیر ورزش به پاستور نامه بنویسد و مجوز پرداخت ۲ میلیون یورویی به فدراسیون فوتبال را بگیرد تا ویلموتس تعهدش به قراردادی که با تیم ملی ایران داشت را زیر پا نگذارد و با گرفتن ۲ میلیون یورو به صورت نقد، تنها چند روز قبل از بازی حساس با عراق روی نیمکت ایران بنشیند.

پرداخت پول ویلموتس از جیب کارگران
هرچند پرونده ویلموتس پس از باخت به عراق در ایران بسته شد، اما پرداخت ۲ میلیون یورو به این مربی، آن هم تنها برای شش ماه که یک ماه آن را در ایران حضور داشت، انتقاد‌های زیادی را متوجه فدراسیون فوتبال کرد. در ادامه هم مشخص شد که ۲ میلیون یورو توسط دولت از حساب شرکت شستا وابسته به سازمان تامین اجتماعی و از جیب کارگران به ویلموتس پرداخت شده است. البته مهدی تاج و سایر مدیران فدراسیون فوتبال پرداخت این پول از جیب کارگران را تکذیب کردند، اما احسان قاضی‌زاده‌هاشمی، نماینده مجلس و عضو فراکسیون ورزش این خبر را تأیید کرد: «دستمزد ۲ میلیون یورویی ویلموتس از محل منابع شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) و جیب کارگران تامین اجتماعی پرداخت شده است.»

در ادامه، رسانه‌ها فاش کردند که شرکت فن‌آوران از شرکت‌های نسل سوم و نسل چهارم سازمان تامین اجتماعی، شرکتی است که ۲ میلیون یورو را به ویلموتس پرداخت کرده است. این شرکت یکی از زیرمجموعه‌های یک شرکت سرمایه‌گذاری پتروشیمی به شمار می‌آید که خود آن شرکت نیز زیرمجموعه هلدینگ تاپیکو بوده و این هلدینگ هم زیرمجموعه شستا، شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی است.

تاج و سلطانی‌فر در تیررس نهاد‌های نظارتی
دولتی‌ها سعی در کم کردن ترکش‌های انتقادات نسبت به دست‌درازی به جیب کارگران برای پرداخت حقوق یک مربی خارجی داشتند و مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش در دیداری که اول دی‌ماه گذشته با علی لاریجانی رئیس مجلس داشت، پرداخت پول را تأیید و عنوان کرد که این پول قرض گرفته شده و فدراسیون فوتبال باید آن را پس بدهد: «فدراسیون فوتبال با استقراض از یکی از شرکت‌های داخلی که با مصوبه ستاد مقابله با تحریم‌ها صورت گرفت، حقوق سرمربی تیم ملی را پرداخت کرد. البته قرار شد در فروردین‌ماه سال آینده قرض خود را پس بدهد.»

طبق صحبت‌های سلطانی‌فر، فدراسیون فوتبال در چکی به مبلغ ۳۰ میلیارد تومان متعهد شد که این قرض را تا آخر فروردین به تامین اجتماعی پس بدهد. با این حال در شرایطی فروردین‌ماه امروز به پایان می‌رسد که فدراسیون فوتبال در اوج مشکلات مالی حتی برای تأمین حقوق کارکنانش هم با مشکل مواجه است و به نظر می‌رسد که نمی‌تواند این چک را نقد کند.

هرچند مهدی تاج این روز‌ها دور از هیاهو‌ها در سفر تفریحی‌اش به اسپانیا و آلمان، پاسخگوی عملی نشدن وعده‌اش برای بازپرداخت طلب ۳۰ میلیاردی به تامین اجتماعی نیست، اما سازمان بازرسی در حال تحقیق روی این پرونده است و به نظر می‌رسد مسعود سلطانی‌فر و مهدی تاج باید پاسخگوی نهاد‌های نظارتی درباره پرداخت ۲ میلیون یورو از جیب کارگران به ویلموتس باشند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار