۲ روز، ۸ میلیارد، مگه داریم؟!
کد خبر: 997386
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004BSs
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۶
دنیا حیدری
غلامحسین فرزامی، پیشکسوت باشگاه استقلال دیروز در گفتگو با ایسنا ادعایی را مطرح کرد که بسیار قابل تأمل بود و در صورت تأیید دردآور است. فرزامی می‌گوید: «متأسفانه در دو باشگاه استقلال و پرسپولیس کسانی که روی کار می‌آیند، نه کاری بلدند و نه پولی می‌آورند. اخیراً من با فتح‌الله‌زاده صحبت کرده‌ام. او به من گفت وقتی که به استقلال آمد ۱۰ میلیارد به باشگاه آورد، اما در عرض دو روز، ۸ میلیارد آن گم شد.»

۸ میلیارد بی‌تردید رقمی نجومی و غیرقابل تصور برای بسیاری از مردم کوچه و خیابان است که شاید حتی برای نوشتن صفر‌های آن نیز با چالش مواجه شوند، اما این عدد می‌تواند مثل یک سکه کم‌ارزش باشد که به سادگی هرچه تمام‌تر در یک باشگاه گم می‌شود و نه اهمیتی برای کسی دارد که بخواهد زمان بگذارد برای پیدا کردنش و نه نیازی است که کسی را برای یافتنش بازجویی و به خط کنند.

سال‌هاست که در برآورد بدهی‌های سرخابی‌های پایتخت و پرداختی به بازیکنان بی‌کیفیت خارجی شاهد ارقامی نجومی هستیم، اما شاید گم شدن ۸ میلیارد از حساب یک باشگاه طی دو روز عجیب‌ترین و تازه‌ترین سند بی‌کفایتی مدیران انتصابی باشد که امروز غلامحسین فرزامی، پیشکسوت استقلال از آن پرده برمی‌دارد. اتفاقی که البته بعید نیست بار‌ها و بار‌ها در دو باشگاه پرسپولیس و استقلال تکرار شده باشد، اما به واسطه پنهانکاری آقایان هرگز رسانه‌ای نشده باشد و امروز برای نخستین بار به عنوان گلایه از زبان یک پیشکسوت، داستانش به رسانه‌ها کشیده شده باشد. سؤال، اما اینجاست که ۸ میلیارد تومان مگر یک قران دوزار است که به این سادگی گم شود و کسی نتواند رد آن را بزند و این رقم درشت را به حساب باشگاه بازگرداند، آن هم در روز‌هایی که استقلال مانند رقیب دیرینه خود تا خرخره در بدهی فرو رفته است.

بدون تردید رخ دادن چنین اتفاقاتی ناشی از بی‌کفایتی مدیران باشگاه‌هاست و هیچ توجیه قانع‌کننده‌ای نمی‌توان برای آن یافت و هیچ جای دفاعی از مدیر یا دست‌اندرکاران یک باشگاه نیز باقی نمی‌ماند، اما مقصران اصلی چنین رخداد‌های فاجعه‌باری، نه مدیران نالایق سرخابی‌ها که بی‌کفایتی مدیرانی است که بی‌هیچ توجیه منطقی و بدون هیچ دلیل کاربردی چنین مدیران نالایق و‌بی کفایتی را هر چند سال یک‌بار در رأس امور پرسپولیس و استقلال قرار می‌دهند. مدیرانی با کارنامه‌های مشخص و صدالبته سیاه و پراشتباه که هیچ‌گاه این مسئله تا به امروز نتوانسته تغییری در روند انتخاب مدیران عامل سرخابی‌های پایتخت ایجاد کند.

اما در کنار بی‌تفاوتی متولیان ورزش و مسئولان امر به انتخاب مدیری اصلح برای پرسپولیس و استقلال، بی‌توجهی نهاد‌های نظارتی به دخل و خرج سرخابی‌ها شرایطی را فراهم کرده تا دست مدیران نالایق برای حیف و میل بی‌حد و اندازه بیت‌المال باز باز باشد، خصوصاً که هیچ دغدغه‌ای نیز برای پاسخگویی وجود ندارد و مدیران باتجربه پرسپولیس و استقلال که هر کدام چندین بار نشستن بر مدیریت این باشگاه را در کارنامه درخشان خود دارند، خوب می‌دانند که هیچ‌گاه قرار نیست در خصوص تصمیمات فاجعه‌بارشان و برداشت‌های بدون توجیهی که از بیت‌المال داشته اند، پاسخگو باشند که اگر غیر از این بود امروز شاهد اتفاقاتی تا این اندازه فاجعه‌بار نبودیم که صراحتاً گفته شود ۸ میلیارد تومان طی دو روز از حساب یک باشگاه گم شده است!

امروز بعد از وزارت ورزش به عنوان متولی ورزش و رئیس مجمع دو باشگاه پرسپولیس و استقلال که نقش پررنگی در بی‌کفایتی‌های مدیریتی این دو باشگاه و حیف و میل بیت‌المال دارد، نوک پیکان انتقادات باید به سمت نهاد‌های نظارتی گرفته شود که هیچ‌یک از ارقام نجومی و بدهی‌های هنگفت و رقم‌های درشت تا به امروز حساسیت آن‌ها را در پی نداشته تا با نظارتی دقیق روی سرخابی‌های پایتخت و البته دیگر تیم‌های دولتی، دست مدیران هزینه‌ساز را از جیب مردم کوتاه کنند.

اگرچه غرامت‌هایی که پیش از این نیز دو باشگاه پرسپولیس و استقلال در قبال مربیان و بازیکنان بی‌کیفیت خود پرداخت کرده‌اند نیز هیچ توجیه قانع‌کننده‌ای نداشته، اما گم شدن ۸ میلیارد تومان در عرض دو روز جالب‌ترین سند بی‌کفایتی مدیران نالایقی است که طی این سال‌ها فوتبال باشگاهی ایران را به منجلاب کشیده‌اند. مدیرانی که حالا می‌توان به صراحت گفت که برای دست‌درازی به جیب مردم و پر کردن جیب خود است که مدیریت این دو باشگاه بدهکار را به عهده می‌گیرند که اگر غیر از این بود بعد از هر رفت و آمدی جز بدهی روی بدهی شاهد اتفاق دیگری در پرسپولیس و استقلال نبودیم. بدهی‌هایی که نظیر ۸ میلیارد تومان گم شده استقلال که بدون تردید مشابه آن را می‌توان در پرسپولیس هم دید هیچ توجیه قانع‌کننده و منطقی نمی‌توان برای آن یافت. اتفاقات فاجعه‌باری که بدون تردید تنها ورود، نظارت و بررسی دقیق نهاد‌های نظارتی می‌تواند به آن پایان دهد، البته اگر قصدی برای ورود به این وادی داشته باشند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار