تصمیم سرنوشت ساز IOC برای بازی‌های توکیو ۲۰۲۰
کد خبر: 996263
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004BAl
تاریخ انتشار: ۰۴ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۹
فشار‌ها بر کمیته بین المللی المپیک نتیجه داد
نشست فوق العاده هیات اجرایی کمیته بین المللی المپیک دیروز برگزار شد و در نهایت باتوجه به اصرار و تهدید برخی کشور‌ها به عدم اعزام ورزشکاران شان به توکیو، سران IOC اعلام کردند با بررسی شرایط موجود حداکثر تا چهار هفته آینده تصمیم قطعی در مورد آینده بازی‌های ۲۰۲۰ را اعلام خواهند کرد.
شیوا نوروزی
سرویس ورزشی جوان آنلاین: کمیته بین المللی المپیک موضوع به تعویق افتادن بازی‌های المپیک توکیو را بررسی می‌کند. در حالی که زمان تعیین شده برای شروع رسمی این دوره از بازی‌های ۳ مردادماه (۲۴ جولای) است، اما شیوع کرونا در سراسر جهان برگزاری المپیک را در هاله ایی از ابهام قرار داده تا جایی که با فشار کشور‌های عضو IOC احتمال به تعویق افتادن بازی‌ها قوت گرفته است.

تاثیر کرونا بر ورزش
نشست فوق العاده هیات اجرایی کمیته بین المللی المپیک دیروز برگزار شد و در نهایت باتوجه به اصرار و تهدید برخی کشور‌ها به عدم اعزام ورزشکاران شان به توکیو، سران IOC اعلام کردند با بررسی شرایط موجود حداکثر تا چهار هفته آینده تصمیم قطعی در مورد آینده بازی‌های ۲۰۲۰ را اعلام خواهند کرد.

اپیدمی کرونا همه جهان را درگیر خود کرده است؛ شدت این بیماری به حدی است که حتی قرنطینه خانگی و اعمال مقررات‌های سختگیرانه نیز مانع از انتشار هرچه بیشتر آن نشده و برخی کشور‌ها را با مشکلات جدی روبه رو کرده است.

کرونا همچنین ضربه سنگینی به ورزش جهان زده و با لغو بسیاری از اردو‌های ورزشی و رقابت‌های انتخابی کمیته بین اللملی المپیک را در مخمصه قرار داده است. در حالی که زمان زیادی تا شروع رسمی بازی‌ها باقی نمانده، اما همچنان تکلیف بسیاری از رشته‌ها و ورزشکارن شان برای کسب سهمیه المپیک مشخص نیست. این بلاتکلیفی مربیان و المپین‌ها را نیز سردرگم کرده و آن‌ها برای ادامه تمرینات شان در منزل انگیزه ایی ندارند.

مخالفان زیاد
تعداد مخالفان برگزاری المپیک در مردادماه هر روز بیشتر می‌شود. سباستین کو رئیس فدراسیون جهانی دوومیدانی یکی از همین مخالفان است؛ او در نامه ایی به باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک خواهان برگزاری بازی‌ها در زمان دیگری شد. کو معتقد است کرونا تمرینات آماده سازی ورزشکاران را مختل کرده است. فدراسیون‌های ورزشی آمریکا نیز مخالفت شان را برگزاری المپیک در ماه جولای را اعلام کردند. همچنین کمیته‌های ملی المپیک استرالیا، کانادا و بریتانیا نیز از کناره گیری و عدم اعزام ورزشکار به بازی‌های توکیو ۲۰۲۰ خبر دادند. پائولو واندرلی رئیس کمیته بین المللی برزیل هم شخصا با ارسال نامه ایی به توماس باخ نگرانی اش را از برگزاری المپیک در تابستان سال جاری اعلام کرد

موضع گیری ژاپن
میزبان سی و دومین دوره المپیک عزمش را برای برگزاری بازی‌ها در موعد مقرر جزم کرده، اما خود ژاپنی‌ها هم می‌دانند باتوجه به میزان اپیدمی کرونا در دنیا و گرفتاری‌هایی که این ویروس بر کشور‌ها تحمیل کرده، رسیدن به این هدف غیرممکن است. ضمن اینکه ژاپن خود یکی از کشور‌های اصلی درگیر با کرونا در قاره آسیا محسوب می‌شود. با اینکه هنوز تکلیف بسیاری از سهمیه رشته‌های تیمی و انفرادی بازی‌ها مشخص نشده، اما مقامات ژاپن به شدت نگران به خطر افتادن اقتصاد این کشور هستد. آن‌ها برای میزبانی هرچه بهتر توکیو هزینه‌های هنگفتی را متحمل شده اند و لغو بازی‌ها به منزله از بین رفتن همه برنامه‌ها آن‌ها خواهد بود.

نخست وزیر ژاپن که پیش از این خبر‌ها در مورد لغو یا تعویق بازی‌ها را تکذیب می‌کرد د تازه‌ترین اظهاراتش از توماس باخ خواست هرچه سریعتر تکلیف آینده بازی‌ها را مشخص کند. شبنزو آبه در این مورد گفت: «هر چه زودتر تصمیم‌گیری درباره اینکه تعویق بازی‌های المپیک صورت بگیرد بهتر است، اگرچه تصمیم نهایی با کمیته بین‌المللی المپیک است. اگر به خاطر شیوع بیماری کرونا شرایط برای برگزاری کامل المپیک ۲۰۲۰ وجود نداشته باشد، ممکن است این بازی‌های به زمان دیگری موکول شوند.»

حمایت IPC
رئیس کمیته بین المللی پارالمپیک حمایتش از تصمیمات IOC را اعلام کرد. در پیام اندرو پارسونز در حمایت از تصمیمات کمیته بین‌المللی المپیک آمده است: من، IPC و همه‌ی اعضای جنبش پارالمپیک کاملاً از تصمیم کمیته‌ی بین‌المللی المپیک برای جستجوی سناریو‌های مختلف در اجرای رقابت‌های توکیو، از جمله به تعویق اقتادن مسابقات، حمایت می‌کنیم. زندگی انسان‌ها از هر چیزی مهم‌تر است. در حال حاضر، برای کمک به قطع شیوع این بیماری خطرناک که بر جامعه جهانی تاثیر بدی گذاشته است، در خانه ماندن برای همه و ورزشکاران حیاتی و ضروری است. چهار هفته آینده، برای اینکه مشخص شود آیا سلامت جهانی پیشرفتی خواهد کرد یا خیر برای ما زمان کافی فراهم خواهد کرد و به ما تصویر روشن‌تری برای بررسی راهکار‌های مختلف از جمله تغییر تاریخ برگزاری مسابقات می‌دهد. تغییر زمان برگزاری رقابت‌های المپیک و پارالمپیک یک چالش استراتژیک بزرگ است و بنابراین IPC از هر گامی که المپیک در این راستا بردارد، حمایت می‌کند.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار