حوادث امسال ظاهراً در تاریخ ما یا بی‌نظیر و یا کم نظیر بود
کد خبر: 995965
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004B5x
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸
رئیس جمهور در نشست خبری:
دکتر حسن رحانی با تاکید بر حوادث سال ۹۸، گفت: مردم ما توانستند از فاجعه حماسه و از حماسه پیروزی را بیافرینند.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در نشست خبری که پس از جلسه امروز (چهارشنبه) هیئت دولت برگزار شد با تبریک پیشاپیش سال جدید و عید نوروز به ملت ایران اظهار داشت: در این نوروز برخی از عزیزانمان در میان ما نیستند. یا در برابر ترور ناجوانمردانه آمریکا و یا در برابر حادثه تلخی که برای هواپیمای اوکراینی اتفاق افتاد و یا مسائلی که در بدرقه آن سردار بزرگ در کرمان برای عزیزانمان پیش آمد و یا در این بیماری سخت عزیزانی که جان خود را در هفته‌های پایانی سال از دست دادند. به روح بلند همه آن‌ها درود می‌فرستیم و به خانواده‌های آن‌ها تسلیت عرض می‌کنیم و ان‌شاالله خداوند آن‌ها را با صالحان و نیکان در آن جهان محشور فرماید.

وی با تاکید بر اینکه سال ۹۸ که روز‌های پایانی آن را سپری می‌کنیم سال افتخار ملت بزرگ ایران بود، گفت: در همه زمینه‌هایی که دشمن تصمیم داشت برای مردم ما پیچیدگی‌هایی در زندگیشان ایجاد و آن‌ها را در برابر فشار خم کند، مردم ما توانستند از فاجعه حماسه و از حماسه پیروزی را بیافرینند.

برای اولین بار در تاریخ ایران اقتصاد و بودجه بدون نفت را پشت سر گذاشتیم

رئیس‌جمهور با بیان اینکه همه فشار دشمن در سال ۹۷ و ۹۸ بر ملت ایران در بخش اقتصاد بود، گفت: از اردیبهشت ماه ۹۸ بدترین فشار بر مردم ایران و اقتصاد کشور و صنعت نفت وارد شد. این فشار‌ها علی‌رغم این که مشکلاتی را برای زندگی مردم ایران به وجود آورد، ولی در عین حال موفقیت‌های بزرگی را هم برای ما آفرید. برای اولین بار در تاریخ ایران اقتصاد و بودجه بدون نفت را توانستیم پشت سر بگذاریم. سال ۹۸ سال اداره کشور بدون اتکای به نفت مخصوصاً در بخش بودجه جاری کشور بود.

وی افزود: در سالی که گذشت علی‌رغم همه فشارها، قهرمانان اقتصادی کشور از دولت و ملت و از همه نهاد‌ها و همه آن‌هایی که در صحنه بودند، توانستند اقتصاد ما را در شرایط ثبات و آرامش نسبی قرار دهند. ما در این سال از تورم نقطه به نقطه ۵۲ درصد به ۲۵ درصد رسیدیم و این یعنی افتخار برای ملت بزرگ ما.

روحانی ادامه داد: آمار ۹ ماهه ما در سال ۹۸ می‌گوید که روند رشد اقتصادی‌مان مثبت بوده و هم در سه ماهه اول و هم در سه ماهه دوم و مخصوصاً در سه ماهه سوم، هم اقتصاد بدون نفت و هم اقتصاد با نفت ما مثبت است و امیدواریم در سه ماهه چهارم هم ارقامی شبیه آن را داشته باشیم و این برای تاریخ ما بسیار اهمیت دارد.

رئیس جمهور افزود: در عین حال امسال نگذاشتیم در حقوق کارمندان، بازنشستگان و مستمری بگیران ما یک روز تاخیر بیفتد و در دنیا همه می‌دانند که این یعنی چه و دولت چه باری تحمل کرده که هم یارانه و هم حقوق در روز موعود به مردم پرداخت شود و حتی ۲۴ ساعت یا ۴۸ ساعت هم تاخیر نداشته باشد.

روحانی با تاکید بر اینکه این به معنای قدرت دولت و ملت ما است، گفت: به خاطر فشاری که مردم با آن مواجه بودند، حقوق کارمندان را ۲۰ درصد افزایش دادیم و حقوق را با همین افزایش پرداخت کردیم. البته کارگران ما در مجموع وضعیت کمی بهتری را در سالی که در پایان آن هستیم دارند و برای سال آینده افزایش حقوق را هم برای کارمندان و هم برای کارگران پیش‌بینی کرده‌ایم؛ بنابراین در حد توان توانستیم فشار را بر مردم کم کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما امسال یک بسته حمایتی را برای ۶۰ میلیون جمعیتی که از لحاظ اقتصادی در فشار بیشتری بودند اضافه کردیم، گفت: از ماه آبان این بسته حمایتی را پرداخت می‌کنیم و انشاءالله سال آینده هم این بسته حمایتی را پرداخت خواهیم کرد.

حوادث امسال در تاریخ ما یا بی‌نظیر بود

وی با اشاره به سیل فروردین ۹۸ اظهار داشت: ما حوادثی امسال داشتیم که ظاهراً در تاریخ ما یا بی‌نظیر و یا کم نظیر بوده و سیل جزو آن اتفاقات بود که در چند روز، در ۲۵ استان ۳۵ هزار میلیارد تومان به ما خسارت زد. البته در کنارش رحمت هم بود و دریاچه‌های پشت سد‌ها پرشد و شرایط برق را بهتر کرد و سفره‌های زیرزمینی و تالاب‌ها وضع بهتری پیدا کردند؛ ولی در عین حال ما توانستیم در ظرف امسال و قبل از اینکه سال پایان بیابد همه حدود ۸۰ هزار خانه‌ای که مرمت می‌خواست را مرمت کردیم.

وی افزود: همه حدود ۳۰ هزار خانه احداثی که به دلیل سیل از بین رفته بود را دوباره ساختیم و البته آن خانه‌های احداثی که در اثر سیل مستهلک شده بود مانده که تا دو ماه دیگر به پایان می‌رسد. مجموعاً ۴۶ هزار خانه احداثی داریم که این به معنای توانمندی و قدرت مردم است و در عین حال تجربه هم در حوزه هواشناسی و کنترل صد‌ها به ما داد که امیدواریم از این تجربه برای آینده بهتر استفاده کنیم.

همه تعهدات دست و پاگیر را کنار گذاشتیم

روحانی با بیان اینکه در کنار مسائل اقتصادی مسائل سیاسی و امنیتی مهمی را هم در سال ۹۸ داشتیم اظهار داشت: در برابر دولت‌هایی که نتوانستند به تعهد خود به خوبی در زمینه توافق هسته‌ای عمل کنند کاهش تعهدات را از اردیبهشت امسال شروع کردیم و در ۵ مرحله ادامه دادیم و تقریباً همه تعهدات دست و پاگیر را کنار گذاشتیم.

امروز صنعت هسته‌ای ما آزاد از هر قید و بندی است

وی با اشاره به اینکه امروز صنعت هسته‌ای ما آزاد از هر قید و بندی مشغول فعالیت است، تصریح کرد: کار‌های بسیار بزرگی در بخش هسته‌ای انجام گرفته که در فروردین آن را توضیح خواهیم داد که چه شرایط خوبی در صنعت هسته‌ای ما به وجود آمده است.

ترور سردار سلیمانی را بی‌پاسخ نخواهیم گذاشت

رئیس جمهور با بیان اینکه در دادگاه بین المللی از لحاظ حقوقی توانستیم در قدم اول در برابر جنایت آمریکا پیروز شویم و در عین حال در برابر توطئه‌هایی که آمریکا انجام داد توانستیم قاطعانه بایستیم، خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها سردار بزرگ ما را ترور کردند و ما این را بی پاسخ نگذاشتیم و نخواهیم گذاشت. نگذاشتیم به دلیل اینکه نیرو‌های مسلح ما پاسخ قاطعی به آن‌ها دادند و یک پایگاه بزرگشان را در منطقه با غرش موشک‌هاهدف قرار دادند که من فکر می‌کنم آمریکایی‌ها هیچ وقت یادشان نرود؛ چون در این منطقه برای اولین بار بود که در برابر یک کار وحشیانه و غلط پاسخ قاطع و سریع دریافت کردند.

حضور مردم در ایران و عراق کار بسیار بزرگی بود

وی افزود: پاسخ مهم‌تر از این، پاسخ مردم بود که حضور باشکوه در ایران و عراق و کشور‌های دیگر کار بسیار بزرگی بود که مردم انجام دادند و دشمن را شکاندند. آن‌ها فکر می‌کردند که مقاومت مردم ما را می‌شکنند، چون سردار مقاومت ما را ترور کرده بودند؛ اما برعکس شد و این مقاومت در جامعه ما مستحکم شد.

از نیرو‌های مسلح که در برابر آمریکا قاطعانه ایستادند سپاسگزاریم

روحانی با بیان اینکه فکر نمی‌کنم در کشور‌های اطراف ما پهپادی از طرف آمریکایی‌ها تجاوز کند و قاطعانه با سیستم پدافند هوایی خودمان با آن برخورد شود، گفت: همین جا جا دارد از کاری که ظرف یک سال گذشته در زمینه صنعت دفاعی انجام گرفته تشکر کنم؛ چون کار بسیار بزرگی مخصوصاً در زمینه پدافند هوایی انجام شد که انشالله سال آینده هم ادامه می‌دهیم و این باور ۳۷۳ را کامل‌تر و قوی‌تر می‌کنیم. همچنین در سایر بخش های، چون هواپیما و تانک کار‌های بزرگی انجام شد و اینجا جا دارد از همه نیرو‌های مسلح ما اعم از سپاه، ارتش، وزارت دفاع بسیج نیروی انتظامی تشکر و سپاسگزاری کنم که در برابر آمریکا قاطعانه ایستادند و سیلی محکمی را بر آن‌ها نواختند و به دنیا عظمت و قدرت ملت ایران را نشان دادند.
 
ادامه دارد...
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار