روحانی: جهان با تروریسم اقتصادی امریکا همراهی نکند
کد خبر: 995590
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Azu
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۳۱
تحریم‌های غیر انسانی و خلاف مقررات بین‌المللی امریکا علیه ملت ایران، این روز‌ها به واسطه شیوع کرونا ویروس بیش از هر زمان دیگری ظهور و بروز پیدا کرده است. مدعیانی که تا دیروز ادعا می‌کردند که دوست ملت ایران هستند و بعضاً به مناسبت‌های مختلف خطاب به ملت ایران پیام‌های دوستی ارسال می‌کردند، اکنون و با تشدید تحریم‌ها و ممانعت از دولت‌های مختلف در ارسال دارو و تجهیزات پزشکی به جمهوری اسلامی ایران، همه آن نقاب‌های ایران‌دوستی فرو افتاده و چهره زشت و غیر انسانی آن‌ها نمایان شده و تروریسم اقتصادی امریکا رنگ عینی‌تری به خود گرفته است.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: همین رفتار‌های ضد انسانی، خلاف عرف بین‌الملل و معاهدات جاری جهانی باعث شده است تا رئیس جمهور و رئیس دستگاه دیپلماسی کشور دست به قلم شوند و ضمن افشای چهره ضد انسانی امریکا از جهانیان بخواهند در برابر قلدری‌های ضدقانونی و ضدانسانی امریکا ایستادگی نمایند و اجازه ندهند تحریم‌های ظالمانه امریکا علیه ایران رویارویی با این ویروس مهلک را تحت تأثیر قرار دهد.

رئیس‌جمهور در نامه‌ای که به تعدادی از رهبران جهان ارسال کرده است، با اشاره به ضرورت تلاش و مشارکت همگانی برای مقابله با شیوع بیماری کرونا و بیان سیاست‌ها و برنامه‌های جمهوری اسلامی ایران در این راستا، بر لزوم شکستن و رفع تحریم‌های ظالمانه امریکا علیه ملت‌ها با توجه به شرایط کنونی جهانی و تدوین پروتکل‌های مشترک بهداشتی میان همسایگان تأکید کرد و اظهار داشت: مدیریت این بحران عظیم و خطرناک توسط هیچ کشوری به تنهایی میسر نیست چه رسد به اینکه آن کشور در دسترسی به بازار‌های مالی بین‌المللی و تأمین کالا‌های مورد نیاز خود با مشکلات فراوان مواجه باشد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر ریاست جمهوری، دکتر حسن روحانی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و تبدیل شدن آن به یک اپیدمی جهانی، گفت: این ویروس مرز نمی‌شناسد و قربانیان خود را بدون ملاحظات سیاسی، اعتقادی، قومی و نژادی انتخاب می‌کند.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: مقابله با این ویروس مستلزم اقدامات هماهنگ و مشترک منطقه‌ای و بین‌المللی از یکسو و اتخاذ تدابیر سخت، تأمین نیازمندی‌های اساسی مردم، حمایت مالی از اقشار آسیب دیده از تعلیق کسب و کار‌های اقتصادی، هزینه‌های هنگفت بهداشتی و درمانی و... از سوی دیگر است؛ اجرای این تدابیر مستلزم برخورداری از یک بنیه و توان قوی اقتصادی و تأمین ده‌ها میلیارد‌ها دلار بودجه است.

تحریم‌های امریکا خلاف قطعنامه ۲۲۳۱
دکتر روحانی در این نامه، به سران کشور‌های مخاطب متذکر شده که در این شرایط، جمهوری اسلامی ایران برخلاف سایر کشور‌های درگیر با موانع و محدودیت‌های جدی مواجه است که ناشی از تحمل دو سال تحریم‌های گسترده غیرقانونی، سیاست فشار حداکثری و کارشکنی‌های سیستماتیک دولت امریکا می‌باشد. رژیم ایالات متحده طی سال‌های اخیر، بیش از ۱۰۰ اقدام تحریمی علیه ملت و دولت ایران اعمال کرده و در حدود ۱۲۰۰ شخص و موجودیت ایرانی را به فهرست‌های تحریمی خود افزوده است.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه این تحریم‌ها ظرف کمتر از دو سال گذشته در حدود ۲۰۰ میلیارد دلار به اقتصاد ایران خسارت مستقیم وارده آورده است، افزود: اکثر اتباع و شرکت‌های خارجی، حتی اتباع و شرکت‌های دولت‌های باقی مانده در برجام عملاً از این تحریم‌ها پیروی کرده‌اند، حال آنکه اقدامات در مغایرت آشکار با اصول انسانی، مقررات بین المللی از جمله برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت می‌باشند.

دکتر روحانی با بیان اینکه دولت امریکا حتی در اوج این بحران فراگیر همچنان از فشار‌های غیرقانونی و کارشکنی برای مانع‌تراشی در برابر تلاش‌های ایران دست برنداشته است، گفت: وزیر خارجه آن کشور در کمال وقاحت از سایر کشور‌ها خواسته است تا ارسال کمک‌های بشردوستانه به ایران را منوط به تحقق خواسته‌های نامعقول و ضدبشری امریکا نمایند.

درمان کرونا نیازمند عزم جهانی است
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران با کمال شفافیت پس از شناسایی اولین فرد مبتلا به ویروس آن را اعلام و مواجهه با آن را آغاز نمود و به اذعان نماینده سازمان بهداشت جهانی پیشرفت فوق‌العاده‌ای در مبارزه و مهار بیماری کرونا از سوی دولت ایران صورت گرفته است، تأکید کرده است مدیریت این بحران عظیم و خطرناک توسط هیچ کشوری به تنهایی میسر نیست چه رسد به اینکه آن کشور در دسترسی به بازار‌های مالی بین‌المللی و تأمین کالا‌های مورد نیاز خود با مشکلات فراوان مواجه باشد. روحانی ادامه داد: تردیدی نیست که در شرایط یک اپیدمی خطرناک جهانی، تهران و قم با پاریس و لندن و نیویورک فاصله چندانی ندارند و هر سیاستی که موجب تضعیف ساختار اقتصادی، تضعیف نظام پزشکی و محدودیت منابع مالی در مدیریت بحران شود، تأثیرات مستقیم بر مبارزه با اپیدمی در سایر کشور‌ها خواهد داشت. رئیس‌جمهور با یادآوری این مطلب که شکست کرونا یک وظیفه «بین‌المللی» است، به سران مخاطب در این نامه اظهار داشته که از شما انتظار می‌رود تدابیری بیندیشید که در اجرای تعهدات همه کشور‌ها در قالب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد و وظایف عام انسانی، تحریم‌های غیرقانونی ایالات متحده علیه مردم ایران بلااثر شده و با تروریسم اقتصادی امریکا که امروز چهره زشت و غیرانسانی خود را بیش از هر زمان نشان داده است، مقابله گردد.

جامعه بین‌الملل مقابل قلدری امریکا بایستد
دکتر روحانی تأکید کرد: زمان آن است که جامعه بین‌الملل در برابر قلدری‌های ضدقانونی و ضدانسانی امریکا ایستادگی نماید و اجازه ندهد تحریم‌های ظالمانه امریکا علیه ایران رویارویی با این ویروس مهلک را تحت تأثیر قرار دهد. رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: تحریم‌های امریکا علیه ایران و تن دادن به رعایت آن‌ها توسط سایر کشور‌ها نه تنها غیرقانونی و خلاف قطعنامه شورای امنیت است، بلکه غیراخلاقی و غیرانسانی هم هست و ابعاد غیرانسانی آن امروز دیگر فقط شامل مردم ایران نیست بلکه مردم منطقه و سایر کشور‌ها را نیز در بر می‌گیرد؛ این نه یک مجازات دسته جمعیِ مردم ایران، که مجازات دسته‌جمعی علیه کلِ بشریت است.

نامه ظریف به گوترش برای لغو تحریم‌های ضدایرانی
پیش‌تر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در نامه‌ای به دبیر کل سازمان متحد نوشته بود: تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی امریکا مانع عمده‌ای برای مبارزه با شیوع کرونا در کشورمان است که باید پایان یابد‎. ظریف با ارسال نامه‌ای به آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد که رونوشت آن را برای روسای همه سازمان‌های بین المللی و همتایان خود در سراسر جهان فرستاد، پایان تحریم‌های دولت ایالات متحده را که مانع عمده‌ای برای مبارزه با شیوع کرونا در کشورمان است خواستار شد.

ظریف در این نامه تأکید کرده است که به‌رغم توانمندی علمی و تعهد نظام سلامت ایران برای مبارزه با شیوع کروناویروس، تحریم‌های ایالات متحده بر تجارت قانونی و پیش شرط‌های اخیر مقامات ایالات متحده برای ممانعت از فروش دارو، تجهیزات پزشکی و کالا‌های بشردوستانه، تلاش‌ها برای مبارزه با شیوع کووید-۱۹ در ایران را با موانع جدی مواجه کرده است.

ظریف در پایان، توقف فوری تروریسم اقتصادی دولت ایالات متحده علیه مردم ایران را الزامی دانسته و بر وظیفه سازمان ملل متحد و کشور‌های عضو در همراهی با درخواست مردم و دولت ایران در توقف سیاست دولت ایالات متحده تأکید کرده است و از دبیرکل درخواست کرده است که متن این نامه به عنوان سند مجمع عمومی و شورای امنیت منتشر شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار