آیا این وجه تشابه «رفاه» اتفاقی است یا رانتی؟
کد خبر: 995410
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Ax0
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۴
مدیرکل امور اجتماعی بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری از اعطای تسهیلات اعتباری به بازنشستگان برای خرید نوروز خبر داده و گفته‌است: «همه بازنشستگان و وظیفه‌بگیران تک‌ورثه همسر که میزان حقوق خالص آن‌ها بالای یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است، مشمول دریافت تسهیلات اعتباری می‌شوند که نرخ بازپرداخت آن ۲ درصد است و بر اساس میزان بهره‌مندی افراد از این مبلغ، از حقوق بازنشستگان طی چهار قسط کسر می‌شود.»
مهران ابراهيميان
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: وی گفت: «بازنشستگان و وظیفه‌بگیران از ۷ اسفند ماه تا ۷ فروردین ماه می‌توانند خرید کنند و مشمولان با مراجعه به فروشگاه‌های رفاه و وین مارکت، هر کالایی را که در این فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد می‌توانند خریداری کنند.»

این اقدام مدیر کل امور اجتماعی در حالی ظاهری خوب و وجه تأمین‌کننده «رفاه» برای بازنشستگان دارد که به نظر می‌رسد این اقدام «رفاهی» از زیر مجموعه وزارت کار، «رفاه» وتأمین اجتماعی در همکاری با فروشگاه «رفاه» سه ایراد اساسی دارد که باید به آن رسیدگی کرد.

نخست آنکه در چنین فضایی که دائم وزارت بهداشت و احتمالاً بیمارستان‌های زیر مجموعه وزارت رفاه تأکید بر بیرون نیامدن و پرهیز مردم در اماکن عمومی دارند و این توصیه به ویژه برای سالمندان به شدت تأکید شده و نظام درمان و بهداشتی کشور در حال سبک و سنگین کردن محدودیت تردد شهروندان است، اقدامی بسیار تأمل‌بر‌انگیز از سوی یک اداره کل از زیر مجموعه وزارت رفاه است؛ به ویژه مهلتی که برای خرید سالمندان از یک فروشگاه مشخص زنجیره‌ای تعیین کرده‌است. (زمان اعلامی از ۷ اسفند تا ۷ فروردین، درست در نقطه‌های اوج‌گیری انتشار کویید - ۱۹ در کشوراست).

نکته دیگری که در این نوع خدمت ارائه‌شده به بازنشستگان به چشم می‌خورد، توافق یک بخش غیر‌دولتی تنها با یک فروشگاه زنجیره‌ای است که اتفاقی بودن واژه «رفاه» در وزارت کار، رفاه و تأمین اجتماعی و فروشگاه «رفاه» را شائبه‌دار کرده‌است. این شائبه زمانی بیشتر می‌شود که مدیر کل محترم در سازمان بازنشستگی نام دیگری از فروشگاه رفاه یعنی وین مارکت را می‌برد که زیر مجموعه‌های فروشگاه زنجیره‌ای رفاه است و کشاندن سالمندان تنها به یک فروشگاه زنجیره‌ای خطرات زیادی را برای این افراد به همراه خواهد داشت؛ و نکته آخر و سوم اینکه چرا برای باز پرداخت یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خرید در ۴ قسط باید ۲ درصد سود از جیب بازنشستگان پرداخت شود.
در شرایطی که بازار‌ها در رکود هستند و بسیاری از فروشگاه‌ها به دلیل احتمال ابتلا به بیماری کرونا در کسادی شدید به سر می‌برند، هم اکنون بسیاری از فروشگاه‌ها حاضرند بسیاری از محصولات خود را با تخفیفات ویژه به فروش برسانند تا چک‌های آخر سال خود را پاس کنند. بدیهی است که سود ۲ درصد برای چهار ماه و برای خرید در این ایام در چنین بازاری از جیب بازنشستگان بسیار غیر‌منصفانه و به نوعی عنایت ویژه به یک فروشگاه زنجیره‌ای است.

شاید بهتر بود این طرح خوب با اندکی تأمل در زمانی مناسب، با در برگیری بیشتر بازنشستگان و استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود فروشگاه‌های اینترنتی و زنجیره‌ای اجرا شود تا خدای ناکرده شائبه توافق در ایجاد یک بازار انحصاری و ساختن رفاه رانتی برای بخشی از اقتصاد در چنین اوضاع و احوالی پر‌رنگ نشود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار