تا تولید واکسن واقعی کرونا چقدر فاصله داریم
کد خبر: 994157
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Acn
تعداد نظرات: ۵۵ نظر
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۲
محققان تلاش دارند با فناوری‌های مختلف واکسن‌هایی برای کرونا تولید کنند. همچنین آزمایش‌هایی برای تاثیرگذاری داروهای ایدز و ابولا انجام می‌شود اما تا تولید یک واکسن واقعی چقدر فاصله داریم.
شیوا سعیدی
سرویس جامعه جوان آنلاین: هرچند پزشکان هنوز هیچ واکسن یا درمان قطعی برای ویروس کرونا (کووید ۱۹) در اختیار ندارند، اما مقامات بهداشت و شرکت‌های داروسازی در سراسر جهان مشغول تولید درمانی برای این ویروس هستند.

این در حالی است که به گفته سازمان جهانی بهداشت در حال حاضر بیش از ۲۰ واکسن احتمالی برای ویروس کرونا در سراسر جهان در حال توسعه است. اما مسئولان این سازمان مرتب تأکید می‌کنند حداقل یک سال طول می‌کشد تا صلاحیت واکسن تایید و آماده توزیع در سطح وسیع شود.

در این میان دارو‌های مختلفی نیز برای درمان بیماران در نظر گرفته شده که هم اکنون در مرحله آزمایش‌های حیوانی هستند یا به زودی وارد مرحله آزمایش‌های بالینی می‌شوند.

در این گزارش تلاش شده تا مروری بر آخرین تحولات درباره تولید دارو و واکسن‌های ویروس کرونا داشته باشیم.

رمدیسیویر داروی مورد تایید سازمان جهانی بهداشت

شرکت آمریکایی «گیلید ساینس» این دارو را تولید کرده است. «رمدیسیویر» یک داروی ضدویروسی است که هم اکنون در بازار وجود دارد. سازمان جهانی بهداشت نیز اعلام کرده «رمدیسیویر» برای درمان ویروس جدید کرونا موثر خواهد بود. «بروس آیلوارد» معاون دبیر سازمان جهانی بهداشت نیز در کنفرانسی اعلام کرد: در حال حاضر فقط یک دارو وجود دارد که به عقیده ما واقعاً کارآمد است و این دارو «رمدیسیویر» است.

«رمدیسیویر» یک داروی آزمایشی است که برای درمان ویروس ابولا آزمایش شده بود. این دارو اکنون در مرکز پزشکی دانشگاه نبراسکا در حال آزمایش و قرار است یک آزمایش بالینی در این مرکز انجام شود. نخستین شرکت کنندگان در این آزمایش نیز تبعه‌های آمریکایی هستند که در کشتی تفریحی «دیاموندپرنسس» حضور داشته‌اند. در این آزمایش پس از آنکه شرکت کنندگان ثبت نام کردند، ۲۰۰ میلی گرم رمدیسیور به آن‌ها تزریق می‌شود. همچنین آن‌ها پس از بستری شدن در بیمارستان نیز ۱۰۰ میلی گرم از این دارو را دریافت می‌کنند. کل مدت بستری شدن آن‌ها ۱۰ روز طول می‌کشد. شرکت کنندگان در گروه کنترل نیز محلولی دریافت می‌کنند که شبیه «رمدیسیویر»، اما فقط حاوی مواد غیر فعال است.

آنتونی فائوسی مدیر انستیتو ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی در آمریکا می‌گوید: ما به زودی متوجه می‌شویم این دارو کارآمد است یا خیر. اگر کارآمد باشد آن را توزیع خواهیم کرد. از سوی دیگر در ماه مارس آزمایش‌هایی برای بررسی این دارو انجام می‌شود و حدود هزار بیمار ویروس کرونا به خصوص در آسیا در این آزمایش‌ها شرکت می‌کنند. یکی از این آزمایش‌ها ۴۰۰ بیمار را در بر می‌گیرد که علائم شدیدی دارند. آزمایش دیگر با حضور ۶۰۰ بیمار با علائم متوسط برگزار می‌شود. این آزمایش‌ها تاثیرگذاری دوز‌های مختلف «رمدیسیویر» را بررسی می‌کنند. در هر دو آزمایش شرکت کنندگان به مدت ۵ یا ۱۰ روز دارو دریافت می‌کنند.

دارو‌های HIV برای درمان ویروس کرونا

پزشکان در سراسر جهان از جمله تایلند و چین مشغول ترکیب دارو‌های «اچ آی وی» و آنفلونزا هستند. نتایج این تحقیقات به طور گسترده گزارش شده است. چند سال قبل نیز ترکیب دارو‌های «اچ آی وی» و یک داروی آنتی ویروس به درمان بیماران مبتلا به سارس کمک کرد. سارس نیز از یک ویروس کرونا نشات گرفته بود.

تا تولید واکسن کرونا چقدر فاصله داریم

علاوه بر درمان‌های گفته شده، چند شرکت در سراسر جهان پس از دریافت اطلاعات ژنتیک ویروس مشغول توسعه واکسن‌هایی برای آن هستند. از آنجا که ویروس کرونا در دسامبر ۲۰۱۹ میلادی در چین ظهور کرد، واکسن‌های احتمالی نیز به سرعت ساخته شدند. با این وجود باید در نظر داشت که هنگام شیوع ویروس سارس، ۲۰ ماه طول کشید تا محققان آزمایش‌های بالینی واکسن سارس را انجام دهند.

اما واقعیت این است که مقامات بهداشتی معتقدند تایید این واکسن‌ها حداقل یک سال طول می‌کشد. به گفته فائوسی چشم انداز تولید واکسن ویروس کرونا به شرح زیر است: مرحله نخست آزمایش بالینی است که احتمال تا ۲ ماه دیگر آغاز شود. چنین آزمایشی شامل ۴۵ نفر خواهد بود و ۳ ماه طول می‌کشد. طی این آزمایش محققان سعی می‌کنند ایمن بودن و ایمونوژنتیک بودن آن را مشخص کنند. در مرحله بعد صد‌ها نفر شرکت می‌کنند. این مرحله نیز ۶تا۸ ماه طول می‌کشد؛ بنابراین حتی اگر یک واکسن احتمالی ایمن و موثر باشد تا یک سال آماده استفاده نخواهد بود.

اما به هر حال محققان همچنان به تلاش خود ادامه می‌دهند.

یکی از شرکت‌های مشغول تولید واکسن نیز «مدرنا» است. این شرکت فناوری زیستی آمریکایی، یک واکسن آزمایشی را به انستیتو ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی این کشور ارسال کرده که مرحله نخست آزمایش آن در ماه آوریل آغاز می‌شود. «مدرنا» با استفاده از RNA ویروس سعی دارد دارویی بسازد که سلول‌های بدن را راهنمایی می‌کند تا پروتئین‌هایی برای جلوگیری یا مقابله با بیماری بسازند. سخنگوی «مدرنا» اعلام کرده واکسنی به نام mRNA ۰۱۲۷۳ ساخته است. «مدرنا» تصمیم دارد با همکاری انستیتو ملی بهداشت این واکسن را روی داوطلبانی سالم آزمایش کند. آزمایش مذکور ماه آینده انجام می‌شود. اگر این واکسن ایمن باشد، روی صد‌ها بیمار تست می‌شود. این واکسن در حقیقت یک شاخه مصنوعی از mRNA است که سلول‌های بدن را متقاعد می‌کند در مقابل ویروس، آنتی بادی‌هایی بسازند.

شرکت Cure Vac هم مانند «مدرنا» از فناوری mRNA مصنوعی برای تولید واکسن استفاده می‌کند. این شرکت گارنتی از سازمان «ائتلاف برای نوآوری‌های آمادگی اپیدمیک» دریافت کرده تا اقداماتی برای تولید واکسن کرونا انجام دهد. این شرکت اعلام کرده تا چند ماه دیگر واکسن خود را برای آزمایش روی انسان آماده می‌کند.

تلاش چینی‌ها و واکسنی از جنس دی ان‌ای

شرکت «گلاکسواسمی کلاین» یکی از بزرگترین تولید کنندگان واکسن در سراسر جهان است که فناوری‌های نوین خود را در اختیار یک شرکت چینی قرار داده تا واکسنی برای ویروس کرونا بسازد. این شرکت ترکیباتی را در اختیار شرکت چینی «کلوور» قرار می‌دهد که تاثیرگذاری واکسن را بیشتر می‌کند. روش شرکت کلور نیز شامل تزریق پروتئین‌هایی است که سیستم ایمنی را وادار به واکنش می‌کند. در نتیجه بدن در برابر عفونت مقاومت می‌کند. این شرکت هنوز اعلام نکرده واکسن مذکور چه زمانی برای آزمایش روی انسان آماده می‌شود.

این شرکت طی ۴ دهه اخیر مشغول فعالیت روی فناوری است که دی ان‌ای را به دارو تبدیل کند. این شرکت معتقد است فناوری مذکور قادر به تولید واکسنی برای ویروس کرونا است.

در همین راستا یک شرکت دیگر «اینوویو» واکسنی ابداع کرده که می‌تواند آنتی باد‌هایی تولید و در مقابل عفونت از افراد محافظت کند.

«اینوویو» نیز با شرکت چینی «پکن ادواکسین بیوتکنولوژی» همکاری می‌کند و اکنون در مرحله پیش آزمایش بالینی تولید واکسنی به نام INO-۴۸۰۰ است. پیش بینی می‌شود این شرکت در سال جاری آزمایش‌های بالینی خود را انجام دهد.

این شرکت در گذشته نیز هنگام شیوع ویروس‌های ابولا و زیکا فعالیت‌هایی انجام داده است.

یک شرکت دیگر به نام جانسون و جانسون روشی چند وجهی برای مقابله با ویروس کرونا اتخاذ کرده است. این شرکت مشغول توسعه واکسنی است که نسخه‌ای خاص از ویروس را به بدن فرد وارد می‌کند تا سیستم ایمنی بدن بیمار بدون ابتلا به عفونت، واکنش نشان دهد.

همزمان این شرکت مشغول همکاری با سازمان‌های دولتی آمریکا است تا برای بیماران مبتلا به این ویروس نیز درمانی تولید کند. این همکاری شامل بررسی تاثیرگذاری دارو‌های مختلف روی ویروس کرونا است.

ترکیب دی ان‌ای و ویروس برای تولید واکسن

ترکیب دی ان‌ای ویروس کرونا با مواد ژنتیکی یک نسخه بی ضرر از ویروس، تلاش دیگری است که توسط شرکتی که یک واکسن برای بیماری تب زرد و دیفتری تولید کرده بود، انجام می‌شود.

پیش بینی می‌شود تا ۶ ماه دیگر واکسنی که به این شکل تولید می‌شود مورد آزمایش قرار گیرد. همچنین این واکسن تا ۱۸ ماه دیگر آماده آزمایش روی افراد است. این شرکت اعلام کرده تایید واکسن حداقل ۳ سال طول می‌کشد!

تلاش یک دانشگاه هنگ کنگ

در آخرین تلاش‌ها دانشگاهی در هنگ کنگ مشغول توسعه واکسنی برای ویروس کرونا شده است. محققان در دانشگاه اپیتوپ‌های (epitope) B-cell و T-cell را شناسایی کرده‌اند که می‌تواند در مقابل ویروس سارس و همچنین ویروس کرونا واکنش‌هایی در سیستم ایمنی بدن ایجاد کنند. اپیتوپ بخشی از آنتی ژن است که توسط سیستم دفاعی بدن تشخیص داده می‌شود. برخی اپیتوپ‌های شناسایی شده می‌توانند در برابر کووید ۱۹ واکنش سیستم ایمنی بدن را ایجاد کند.
منبع: مهـــر
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۵۵
بنجامین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
14
9
سلام خدمت همه‌ی دکتر واقعا جای تعجب تأسف که تا حالا این واکسن ساخت نشد دنیا باهم پیشرفت اما باز جان داد انسان آخ من نمیدانم چرا اینجوری این هم دانشمندان کجان زمان گذشته کجا الان کجا
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
شما فعلا یاد بگیر چجوری صحبت کنی بعدا بیا ایراد بگیر. دو خط نوشتی اصن معلوم نیست فعل کجاست؟ اسم کجاست؟ اصن چی میخواستی بگی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
زرق برق دنیا مثل آب شور دریاست...هر چه بیشتر تشنگی بیشتر...
پوریا
| France
۲۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
نظر من بچه گانه بنظر میاد اما من یک بچه بیشتر نیستم حالا نظرم : به نظر من بهتر شد که نساختنش ، من توی درسه خیلی خوبی درس میخونم درسام هم خوب بود اما امسال خراب شد و امید وارم تا خرداد اصلا پیدا نشه واکسنش ولی کسی هم نمیره اینجوری کل بچه های کشور یک سال عقب میوفتن نه فقط من بنابر این اینجوری میتونم به راحتی درسام رو جبران کنم
اهورا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
1
48
خدایا به حق دامن پاک فاطمه ی زهرا وب حق دل امام زمان قسمت میدم این واکسن پیدا بشه خدایا تنها امید ما به خودت هست و جز شما یاری رسی نیست خدای بزرگ و بلند مرتبه یاالله بحق معجزه خودت پروردگارا
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
بحق معجزه خودت پروردگارا این جمله رو فطری گفتی ای فرزند آدم بله خدا خدوش یک معجزه هست وقتی حضرت داود گفت برای چه آفریدی گفت من گنجی پنهان بودم می خواستم شناخته شوم..
یاسر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
4
26
درقرن ۲۱ هستیم مگه میشه تا حالا دارویی ساخته نشده .دانشمندان ایرانی کجا هستند ما کم دانشمند نداریم هرچه زودتر دارویی بسازید تا بیگناهان بیشتری از دست نرن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
دانشمند زیاد داریم ولی از نظر تعجیزات از افغانستان هم عقب تریم
حسن افشار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
36
18
این ویروس ها و بیماری ها حاصل گناه است ، استغفار کنید رفع میشود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
دلم برات میسوزه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۰۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۷
حتی واکسنشم پیدا کنن حداقل سال ها طول میکشه که کاملا ریشه کن بشه. پس خودت گول نزن. و تنها بهداشت فردی و اجتماعیت را رعایت کن
Ayoub
| Iran, Islamic Republic of
۰۵:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
آره واقعا.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
بنظر من که شما دانشمندان تلاش بنده گی را انجام بدهد بقیه را خدا وند متعال و مهربون دروست خواهد کرد
زینب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
5
26
نمیدونم این واقعا اتفاق خدادادیه یا کار سیاسته اما هرچی هست از خدا میخوام هرچه سریعتر این مشکلوحل کنه چون واقعا وقتی خبر فوت هموطنانمومیشنوم قلبم درد میگیره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
1
22
واقعا خسته شدیم از اضطراب ونگرانی عزیزانمان شب وروز نداریم خدا رحم کند این بلای جانمان سوز زودتر از مملکت ما رخ ببندد وبر نگردد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
2
16
سلام خستنباشيدفکر میکردم اگر زمان ابوعلی سینا بود احتمال داشت که دارویی بسازد
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۲
13
12
واقعا نتیجه اعمال ما این ویروسه ..بیاییددعاکنیم ماصاحب داریم .اقامنجی بیاید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۲
0
13
اميد كه زود تر ساحته شور
حاج علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۳
3
7
در وحله اول با تشکر از شما به خاطر مطلب فوق العاده خوب و اطلاع رسانی علمی
در وحله بعد با تشکر و گلایه از هواپیمایی ماهان
و در وحله اخر با تشکر از مردم که درایت در خانه ماندن و سفر نکردن دارند...
هم وطن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
2
9
فقط خدا کمکمون کنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۵
0
7
اللهم الجعلني في درعك الحصينه التي تجعل فيها من تشا
اي خدا قرارده ما را در قلعه محكم خودت ...
ضمنا قدردان كادر فداكار علوم پزشکی کشور ودگر نیروهای خادم هستیم
فرمانبرشماییم ودرخانه می مانیم تااین زنجیره قطع گردد
وامت اسلامی وهم وطنان عزیزمان را درسال تحویل دعامیکنیم
ابراهیم صدقی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۵
0
8
سلام به یزشکان ویرستاران وهمه عزیزان بهداشت که واقعا جانانه به مردم خدمت میکنند از تمام وجودم برای انها دعا میکنم از خداوند مهربان برای خودشان خانواده محترم شان سلامتی میخواهم از همه مردم عزیزم میخواهم مدتی را در خانه بماند به به غزیزان بیمارستانی کمک کنند زودتر این بیماری تمام شود خدا مهربان همه عزیزان سلامت بدارد
MM
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
1
8
خدایا به مردم کشورم رحم کن.یا ارحم الراحمین ....
دلسا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
0
7
توراخدابشه کاری کنین هموطنمان ازبین رفتن
fanikar
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
0
6
سلام دوستان چرا هیچ کس به این که چرا در چند سال اخیر این همه ویروس جدید واکثرا ناشناخته هرروز داره پدیدار میشه حساس نیست لیستی از انها که تازه مردم شنیده اند که شامل ایدز،ابولا ،سارس ،مرس ،تب زرد,کریمه کنگو ، انواع جدبدی از توکسوپلاسماها، کروناو..... ازکجا چرا یهو اینهمه جای تفکر داره وضمنا این ویروس جدید که بدلیل سهل انگاری به کشور ما وبعد هم جهان رسیده که چیز فوق العاده بدیه ویه هیولاست وازخدا عاجزانه میخوایم بره زودتر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
1
8
درسته كه آمريكاساخته وروي انسان امروزتست شده وآيا اين واكسن كي به مرحله توليدميرسه ؟؟به ايرانم ميدن؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
0
10
خدایا هر لحظه مرگ جلو چشممان است از اظطراب و دل هره موردیم ،خدایا تو رو به قرآنت قسم میدهم هر چه زودتر این آتشین خاموش کن
Fateme
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
0
7
فقط امیدوارم یه روزی خوشی و شادی به ایران برگرده و زندگی همه مردم بدون استرس باشه و همه آزادانه زندگی کنن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
0
8
ماامیدمان بخدای بزرگ است وچشممان به دست توانای داروسازان مومن وطنمان می باشد مطمئنیم خدا کمکشون میکنه وواکسن آن را بدون منت آمریکای خونریز ظالم می سازند یاصاحب الزمان
کبری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
0
10
انشاالله زودتری درست میشه توکل به خدا خدایی که درد داده دواشم میده انشاالله
پوریا
|
France
|
۲۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
6
2
برای دکترا و پرستاران هم متاسفم یک روز شاید ما هم این حرفو از نسل بعدی شنیدیم
فرزانه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۷
0
6
خدا خودش رحم کنه از کنترل بشر خارج شده
ابولفظل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
3
1
من حرفم نمیا دلم عوقده کرده
امیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۵
2
1
والله اعلم
پاسخ ها
عرفان
| Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
سلام چقدر طول می کشدواکسن کرونا پیدا شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
2
6
چاره ای جز پذیرش نداریم دعا کنیم داروش کشف بشه ولی خیلی هم امیدوارم نباشیم به نظرم دیگه تا اخر عمر با ماسک زندگی می کنیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
0
5
خداياتوبزرگي تومهرباني اي خداي مهربون دادشم كروناگرفته تورقسم ميدم به ابروي حضرت زهراتورقسم ميدم به بزرگيت همه مريضاروشفابده برادرجوان منم رحم كن خداياتوعالمي هرچيزكه سلاح تومن قبول دارم خديانجاتش بده الان چهارروزه شب او روزم شده اشك خدايااميدم فقط فقط به خودتوهست
پاسخ ها
ناشناس
| United States
۰۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۴
برادرتون چطورن،؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۶
0
5
دولت هیچکاری نمیکنه ب مردم پول نمیده ک دیگ سرکار نرن واقعا مردم گشنشونه از کجا بیارن مجبورن سرکار برن،
من همیشه میگم آهای اونایی ک ب روحانی رای دادید هیچوقت حلالتون نمیکنم اینم نتیجه انتخاب شماها
حسن
|
Germany
|
۰۴:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
1
3
حسن جان خرجی مردم بده تا مردم بمونن خانه خیلی خطرناکه حسن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۲
0
6
من فکر میکنم این بلا رو فقط خدامیتونه ازبین ببره تاخدانخاد هیچ دارویی پیدا نمیشه واقعا اینقد ادما گناه کردن ک خشم خدا نازل شده الان ما وقتشه دعا کنیم یکم بخودمون بیایم از خدا بخایم ک خیلی از خدادور بودیم انشالله ک امروز و فردا این ویروسه ازبین بره یا داروش ساخته بشه همه از ته دل دعا کنن
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۴
0
4
یا رووف یا رحیم . ذکری که دور کننده بلایا و باعث قبولی توبه و نزدیکتر شدن به خدا . از صمیم قلب با خلوص نیت و اراده قطعی و قول دادن به خداوند متعال برای خواندن نماز اول وقت در هر شرایط و گناه نکردن . حتما خداوند ارحم الرحمین جواب میده . کار بنده مومن به مو میرسه ولی پاره نمیشه . التماس دعا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۶
1
0
آفرین بر تو
BTS
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۸
1
3
من دارم دیوونه میشم چون اونقدر توی خونم فقط دارم از استرس اینکه همه ی مردم بخصوص خودم کرونا بگیرن سکته میکنم . کاشکی زودتر از 18 , 12 ماه واکسن آماده بشه ولی من حتی از اینم میترسم که نکنه یه وقت این کرونا تموم شد دوباره یک ویروس دیگه ای مثل کرونا بیاد فقط آرزوم اینه که همه ی مردم سراسر جهان بخصوص ایران به آرامش برسن. خدایا خودت رحم کن
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۰۳
0
3
با سلام خدمت همه ی دوستان عزیز
بزرگواران از ماست که برماست که نتیجه ی آن این شده تا قدری قدر داشته های خودمون رو بدونیم جهان و جهانیان هم هنوز نتوستند کاری بکنن چون تا او نخواد هیچی درست نمیشه پس بیاییم همه با هم دست به دعا برداریم تا خدای متعال این ویروس لعنتی رو نابود کنه الهی آمین
نا شناس
|
United Kingdom
|
۰۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
1
2
فقط باید به خداوند توکل کنیم چون که او ارحم الراحمین است
رها
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
1
1
خدایابه حق امام زمان (عج)زودتر این ویروس کثیف روازجهان پاک کن امین ،خدایادعامیکنم که زودتر واکسنشو بسازن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
1
0
چرا‌ایران‌میگه‌ما‌دولت‌خود‌کفایم‌کجا‌فقط‌شعار‌منتظر‌کدوم‌کشور‌دارو‌را‌درست‌کنه‌تا‌به‌دست‌دولت‌کدا‌ایران‌بده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۷
0
1
اگر اينطور پيش بره ك تا ي سال ديگه همه مردم ابران ميميرند
میترا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
2
0
خدا را شکر که واکسن کرونا درست کردن دست دکتر نمکی وهمکاران دردنکنه وافعا یک معجزه هست
خدایا به امید تو
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
0
2
خدایا تورو بزرگیت به قرآنت به عظمتت قسم میخورم زودتر واکسن این ویروس لعنتی پیدا بشه خودم و همه اعضای بی گناه خانوادم داریم درد این ویروس رو میکشیم هممون کرونا گرفتیم خدایا دارم دیوونه میشم خانوادمو به خودت میسپارم مراقبشون باش.ای خداااااااااااااااااااااا.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
0
1
اگه داروش ساخته شده چرا بدست مردم نمیرسه تا شبکه بهداشت رایگان برا پیر جوان بچه استفاده کنند تا از این بلایا نجات پیدا کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۷
0
2
اگه داروش ساخته شده چرا بدست مردم نمیرسه تا شبکه بهداشت رایگان برا پیر جوان بچه استفاده کنند تا از این بلایا نجات پیدا کنند
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۶
0
2
فقط خدارحم بکنه در رحمتش رو باز بکنه وگرنه از هیچ انسانی کاری ساخته نیست تاخدا نخواد درضمن بدون اجازه پروردگار حتی یه برگ هم از درخت به زمین نمیفته
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
0
1
اگه خدا به دادمان نرسه هیچی نمیتونه جلو مرگمونو بگیره
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار