پیشنهاد میزبانی ایران از ترکیه و روسیه برای حل مشکل ادلب
کد خبر: 993197
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ANJ
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۲
روحانی در تماس تلفنی با رؤسای جمهور ترکیه و روسیه مطرح کرد
درگیری‌های گسترده در استان ادلب سوریه و حملات متقابل نیرو‌های نظامی ترکیه و سوریه به یکدیگر سبب شد ایران به عنوان یک وزنه راهبردی در حفظ ثبات در سوریه وارد عمل شود.
سرویس سیاسی جوان آنلاین: گذشته از ارتباطات پشت پرده برای حفظ صلح، حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی کشورمان نیز روز گذشته در مکالمه تلفنی با رؤسای جمهور ترکیه و روسیه بر ضرورت حفظ جان غیرنظامیان و مبارزه جدی با تروریست‌ها در سوریه تأکید و برگزاری اجلاس سه‌جانبه را بین سه کشور ایران، روسیه و ترکیه برای حل اختلافات دو طرف پیشنهاد کرد.

حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان در مکالمه تلفنی با اردوغان با قدردانی از ابراز همدردی و همکاری رئیس‌جمهور ترکیه در مورد جان باختگان ویروس کرونا در ایران گفت: برنامه‌ها و سیاست‌های مؤثر و مطمئنی برای مدیریت و کنترل ویروس کرونا و درمان بیماران مبتلا به این ویروس در ایران در نظر گرفته شده و اقدامات بسیار خوبی انجام گرفته و امیدواریم در آینده نزدیک از این بحران عبور کنیم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه متأسفانه شیوع این بیماری در بسیاری از کشور‌های جهان مشکلاتی را برای همه به‌وجود آورده است، گفت: کرونا تبدیل به یک مشکل جهانی شده و همه کشور‌ها برای گذر از این بحران باید کنار هم باشند.

رئیس‌جمهور با تأکید بر ضرورت همکاری وزارتخانه‌های بهداشت و درمان دو کشور برای همکاری در مقابله با این بیماری افزود: ایران آمادگی دارد با اجرای سریع پروتکل بهداشتی مشترک میان دو کشور برای مقابله با این ویروس، زمینه را برای تداوم همکاری‌ها و تبادلات تجاری و رفت و آمد اتباع دو کشور فراهم کند.

موضوع ادلب بسیار پیچیده است
رئیس‌جمهور با اشاره به اهمیت بالای حل مسئله ادلب، تأکید کرد: موضوع ادلب با توجه به اجتماع تروریست‌های خطرناک و حفاظت از جان انسان‌های بی‌گناه ساکن در این منطقه بسیار پیچیده است، که از یک طرف باید جان انسان‌ها محفوظ بماند و از طرف دیگر تروریست‌ها باید ریشه‌کن شوند.

دکتر روحانی با اشاره به اهمیت ویژه همکاری‌های سه‌جانبه ایران، ترکیه و روسیه برای حل مشکل سوریه در راستای تقویت روند آستانه گفت: همکاری‌های سه‌جانبه در سطوح مختلف اهمیت ویژه‌ای دارد و همانطور که قبلاً گفته شده، ایران برای میزبانی دور بعدی این اجلاس سه‌جانبه آمادگی دارد.

رئیس‌جمهور روند آستانه را برای امنیت منطقه، یک دستاورد بزرگ قلمداد کرد و افزود: قطعاً افزایش تنش به سود هیچ‌کس در منطقه نیست و ما باید از طریق گفتگو مسائل را حل و فصل کنیم و نباید اجازه دهیم روند آستانه تضعیف شود.

دکتر روحانی با طرح پیشنهاد برگزاری اجلاس سه‌جانبه ایران، ترکیه و روسیه گفت: با توجه به توافق ما روی اصولی همچون حفظ تمامیت ارضی سوریه، ریشه کن کردن تروریست‌ها، حفظ جان انسان‌های بی‌گناه و حل و فصل سریع مسئله ادلب، می‌توان در این نشست اختلاف نظر‌ها را برطرف کرد.

اردوغان: راه حل سوریه سیاسی است!
رئیس‌جمهور ترکیه نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با اعلام همبستگی با ملت ایران و ابراز همدری با خانواده‌های درگذشتگان در اثر ویروس کرونا گفت: ترکیه آماده هرگونه همکاری و کمک به ملت و دولت دوست و برادر ایران است و از ارائه هرگونه خدمات مورد نیاز دریغ نخواهد کرد.

رجب طیب اردوغان با استقبال از اجرای سریع پروتکل بهداشتی مشترک بین دو کشور در جهت تسهیل روابط تجاری و رفت و آمد اتباع دو کشور، گفتگو و همکاری‌های وزارت بهداشت دو کشور در این زمینه را لازم دانست.

اردوغان با تأثیر گذار خواندن نقش ایران در تحولات سوریه، گفتگو‌های سیاسی را تنها راه‌حل مشکل سوریه خواند و خواستار مساعدت و همکاری جمهوری اسلامی ایران در این زمینه شد.

رئیس‌جمهور ترکیه با تأکید بر تأثیر توافقات سه‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه در چارچوب روند آستانه، گفت: این گفتگو‌ها نتایج خوبی به همراه داشته و برای دستیابی به صلح پایدار می‌بایست تداوم یابد.

اردوغان با اشاره به تحولات اخیر ادامه داد: این وضعیت در ادلب نمی‌تواند ادامه داشته باشد و ما نگران دستاورد‌های روند آستانه هستیم.

همکاری برای مبارزه با تروریسم وظیفه همه ما است
همچنین حسن روحانی در گفت‌وگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، روابط دو کشور را خوب و رو به توسعه در همه زمینه‌ها توصیف کرد و گفت: آمادگی داریم در همه زمینه‌های مورد علاقه دو کشور همکاری‌ها را افزایش دهیم.

روحانی با اشاره به تحولات اخیر درخصوص توافق هسته ای، ضمن قدردانی از مواضع مسکو درخصوص برجام، گفت: تازمانی که از منافع این توافق برخوردار باشیم به تعهدات خود پایبند هستیم و امیدواریم که با همکاری سایر طرف‌ها این توافق حفظ شود.

رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به تحولات اخیر در ادلب سوریه و مکالمه تلفنی خود با رئیس‌جمهور ترکیه در این زمینه، گفت: شرایط ادلب نگران‌کننده است و باید هر چه سریعتر توافقات روند آستانه عملیاتی شود تا شاهد آرامش و امنیت و همچنین ریشه‌کن شدن تروریسم در این منطقه باشیم.

روحانی با تأکید بر اینکه قابل قبول نیست بخشی از کشور سوریه برای سال‌ها در اختیار تروریست‌ها باقی بماند، تصریح کرد: همانطور که بار‌ها تأکید شده، راه‌حل معضل سوریه صرفاً سیاسی بوده و از طریق گفتگو حل خواهد شد و نباید اجازه دهیم شرایط ادلب به بهانه‌ای برای مداخله و سوء استفاده امریکایی‌ها از موضوع سوریه تبدیل شود.

رئیس‌جمهور با اعلام آمادگی برای میزبانی نشست سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در تداوم روند آستانه، افزود: در سال‌های اخیر با همکاری ایران، ترکیه و روسیه اقدامات بسیار بزرگی در مبارزه با تروریسم انجام شده است که باید آثار و نتایج آن را حفظ کنیم و در زمینه مسئله ادلب کاملاً آماده ایم در سطوح سیاسی و امنیتی به یک راه‌حل مورد توافق هر سه کشور برسیم.

رئیس‌جمهور روسیه نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با همدردی با دولت و مردم ایران به خاطر جان‌باختن تعدادی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا و استقبال از پیشنهاد رئیس‌جمهور ایران در اجرای سریع پروتکل بهداشتی، گفت: آمادگی همه گونه همکاری در مقابله با ویروس کرونا از جمله همکاری‌های بهداشتی و درمانی را داریم.

ولادیمیر پوتین با تأکید بر همکاری و تعامل ایران و روسیه در زمینه توافق برجام، گفت: اجلاس اخیر کارشناسان در وین فضای خوبی را مهیا کرد تا بتوانیم به سمت گره‌گشایی در این زمینه حرکت کنیم با توجه به اینکه تهران با همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی زمینه مساعد را برای این کار مهیا کرده است.

رئیس‌جمهور روسیه توافقات انجام گرفته براساس چارچوب روند آستانه را برای حل و فصل موضوع سوریه بسیار مؤثر خواند و افزود: ایجاد مناطق کاهش تنش نباید به معنای عدم مبارزه با تروریسم تلقی شود و امیدواریم در آینده هماهنگی‌ها برای حل و فصل موضوع ادامه یابد.

پوتین در ادامه با تأکید بر حفظ تمامیت ارضی سوریه، گفت: این حق دولت سوریه است که برای مبارزه با تروریست‌ها در سرزمینش عکس‌العمل نشان دهد.

رئیس‌جمهور روسیه با استقبال از اعلام آمادگی ایران برای میزبانی اجلاس آتی سه‌جانبه سران سه کشور در روند آستانه، ابراز امیدواری کرد که با گفتگو‌ها اختلافات به‌وجود آمده به سرعت برطرف شود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار