هاآرتص: با ۱۵۰ هزار موشک حزب‌الله چه کنیم؟!
کد خبر: 992446
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ABC
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۷
ماجراجویی همزمان تل‌آویو در غزه و سوریه
نوار غزه و همچنین جنوب دمشق دوباره شاهد حملات صهیونیست‌ها بود؛ حملاتی که مدت‌هاست به شکل ایذایی انجام می‌شود و تغییری در توازن موجود در صحنه نبرد ایجاد نمی‌کند. بماند که تداوم این حملات بدون نتیجه یا با نتایجی بزرگ‌نمایی شده از سوی تل‌آویو، کارشناسان اسرائیلی را به فکر فرو برده است که روزی که جبهه مقاومت به طور متمرکز روی موشک‌باران سرزمین‌های اشغالی متمرکز شود، اسرائیل دست بسته خواهند بود و ادعای زدن چند موشک به اینجا و آنجا از سوی کابینه بنیامین نتانیاهو در واقع از جنس «شادی عوامانه» است و در روز پاسخ، او در برابر ۱۵۰ هزار موشک مقاومت مستأصل خواهد بود.
سرویس بین الملل جوان آنلاین: بنابر ادعای ارتش رژیم صهیونیستی، مواضع گروه‌های جهاد اسلامی آن‌هم به تلافی حملات آن‌ها مورد حمله قرار گرفته است. پیش از آن برخی منابع خبری از شلیک دست کم ۲۰ راکت در روز یک شنبه به جنوب مناطق اشغالی خبر داده بودند. جبهه جهاد اسلامی اعلام کرد این راکت‌ها را به تلافی کشته شدن یکی از اعضایش انجام داده است که در نزدیکی مرز غزه به وسیله ارتش اسرائیل کشته شده بود. انتشار فیلم جابه‌جایی جسد یک فلسطینی کشته شده به وسیله بولدوزر با خشم بعضی از کاربران فلسطینی شبکه‌های اجتماعی همراه شد که خواهان عملیات تلافی‌جویانه علیه اسرائیلی‌ها شده بودند.

بنا بر ادعای ارتش اسرائیل، فرد کشته شده قصد داشت یک شئ انفجاری را در مسیر سربازان اسرائیلی کار بگذارد. در چنین شرایطی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با تهدید نوار غزه به آغاز جنگ، از حماس خواست مانع شلیک راکت به سمت جنوب فلسطین اشغالی شود.

به گزارش فارس، بنیامین نتانیاهو صبح روز دو شنبه غزه را تهدید کرده و هشدار داد: «یا حماس راکت‌پراکنی را متوقف کند یا ما وارد عمل می‌شویم.»

به گزارش خبرگزاری «آناتولی»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به شبکه «رادیو ارتش» گفت: «ما برای شروع جنگ با غزه عجله نمی‌کنیم، اما حماس باید درک کند که ممکن است هر لحظه‌ای این اتفاق بیفتد.»

ماجراجویی در سوریه
اما در سوریه هم ارتش این کشور اعلام کرد پدافند هوایی آن، بیشتر موشک‌های اسرائیلی را که یک‌شنبه‌شب به سمت جنوب دمشق شلیک شده، منهدم کرده است؛ موضوعی که ظاهراً باز هم مسئله فلسطینیان در آن مطرح بوده است.

نتانیاهو درباره شهادت دو عضو گروه مقاومت جهاد اسلامی در حملات یک شنبه‌شب به دمشق نیز توضیح داد: «دیشب تلاش کردیم رهبر اصلی جهاد اسلامی در سوریه را از بین ببریم، اما او جان سالم به در برد.»

اشاره نتانیاهو به «زیاد النَخاله» دبیرکل جنبش جهاد اسلامی، مستقر در دمشق است. یک‌شنبه‌شب برخی رسانه‌های صهیونیستی در ابتدای انجام حمله، ادعا کردند که النخاله به شهادت رسیده که بعداً جهاد اسلامی این خبر را تکذیب کرد. به نوشته جروزالم پست، «نفتالی بنت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نیز در واکنش به ترور دو عضو جهاد اسلامی در دمشق، تهدید کرد: «اسرائیل در حال آماده‌شدن برای ایجاد تغییر اساسی در وضعیت نوار غزه است.»

بنت در ادامه اظهارات تند خود علیه مقاومت در منطقه گفت: «ما شب گذشته حداقل شش تروریست را از بین بردیم، نه فقط در غزه، بلکه پیشرفت‌هایی را در صدمه زدن به منبع مشکل به دست آوردیم، اما بازدارندگی در حال حاضر هنوز حاصل نشده است.»

«سرایا القدس» شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین صبح دیروز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد دو رزمنده این گروه به نام‌های «زیاد احمد منصور» (۲۳ ساله) و «سلیم احمد سلیم» (۲۴ ساله) در حمله هوایی صهیونیست‌ها به شهادت رسیدند.

ابوحمزه، سخنگوی «سرایا القدس» شاخه نظامی جهاد اسلامی اعلام کرد که این حمله بدون پاسخ نخواهد ماند.
بر اساس گزارش «فلسطین الیوم»، ابوحمزه اعلام کرد: تجاوز صهیونیستی به دمشق و شهادت دو تن از مجاهدان ما در پی این بمباران، اتفاقی است که باید در برابر آن ایستاد، این حمله بدون پاسخ نمی‌ماند و حساب همچنان باز است.

آزادی ۵ منطقه دیگر در ادلب
مرکز موسوم به «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» نزدیک به تروریست‌ها گزارش داد که نیرو‌های سوری روز دو شنبه موفق شدند در جنوب ادلب مناطق و روستا‌های «الرکایا»، «تل النار»، «کفرسجنه»، «الشیخ مصطفى» و «النقیر» را آزاد کنند. بنا بر این گزارش، تعداد شهرها، شهرک‌ها و روستا‌هایی که ارتش سوریه از زمان ازسرگیری عملیات‌های خود در استان ادلب در چهارم بهمن ماه گذشته تا دو شنبه آزاد کرده، به ۱۰۹ منطقه رسیده است. ارتش سوریه و هم‌پیمانانش از صبح یک شنبه پس از چند روز وقفه عملیات خود را در منطقه «جبل‌الزاویه» در جنوب استان ادلب از سر گرفتند. این توقف به دلیل فرصت دادن به مذاکرات سیاسی روسیه با ترکیه بود تا آنکارا به تعهداتش در توافق‌های سوچی و آستانه عمل کند، اما این مذاکرات به نتیجه نرسید.

نیرو‌های سوری همان روز توانستند روستا‌های «شیخ دامس» و «حنتوتین» را در غرب شهر «معره النعمان» و در مجاورت بزرگراه «ام۵» آزاد کنند.

همچنین «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» خبر داد که ارتش سوریه روز دو شنبه تجهیزات نظامی شامل ۱۲۰ کامیون حامل تجهیزات نظامی از جمله ده‌ها تانک را به استان رقه فرستاد.

بسیاری از کارشناسان معتقدند هدف اصلی تل‌آویو به هم زدن تمرکز ارتش سوریه در جبهه ادلب از طریق تداوم حملات در جنوب دمشق است و اسرائیل به عنوان نیروی هوایی تروریست‌های تکفیری تحت حمایت ترکیه در ادلب عمل می‌کند.

با ۱۵۰ هزار موشک حزب‌الله چه کنیم!
تامیر یدعی، فرمانده جبهه داخلی ارتش اسرائیل در سمینار «امنیت و اوضاع اضطراری» که در سرزمین‌های اشغالی برگزار شد، درباره سهل‌انگاری‌های رژیم اشغالگر در خصوص تهدیدات سایبری هشدار داده و گفته است: تهدیدات مختلفی علیه دولت عبری وجود دارد که در مقایسه با سال ۱۹۴۸ یعنی سال تأسیس اسرائیل در اراضی فلسطین متفاوت است.

پایگاه اینترنتی «اسرائیل دیفنس» که متخصص در امور امنیتی و نظامی است نوشت: ژنرال یدعی معتقد است باید درک کرد که فرضیه کار در طرف مقابل تغییر کرده است، همچنین میزان پرتاب موشک‌های با مسیر منحنی از نظر کیفی و کمّی و دقّت، تغییر کرده و این چالش در چندین جبهه در ابعاد مختلف وجود دارد.

این ژنرال اسرائیلی افزود: حوادث گذشته بر تعداد موشک‌های شلیک شده و تعداد اشخاصی که کشته شده‌اند متمرکز بود، اما این بحث اکنون ارزشی ندارد. اکنون فضای «سایبر» بعد جدید است. وقتی به جبهه غیرنظامی نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم که با نوع دیگری از رویداد‌ها مواجهیم و برای آن آماده نشده‌ایم. ما باید به حلقه‌های ضعیف زنجیر نگاه کنیم. ما باید مفهوم معانی تازه‌ای را که با آن مواجهیم درک کنیم. اوضاع دیگر به مانند حملاتی که در عملیات صخره سخت سال ۲۰۱۴ و جنگ دوم لبنان در سال ۲۰۰۶ با آن‌ها مواجه بودیم، نیست. شلیک‌های جدید می‌تواند باعث هرج و مرج بزرگ در برخی مکان‌ها شود و همچنین اوضاع داخلی را فلج کند.

ژنرال یدعی گفت: در گذشته جبهه داخلی از جبهه مرزی تفکیک می‌شد، اما امروز این موضوع دیگر معنایی ندارد. اگر جبهه داخلی به اندازه کافی قوی نباشد، دستیابی به آسان نخواهد بود.

یسرائیل هارئیل که به مدت ۱۵ سال رئیس شورای شهرک‌ها بوده است در مقاله‌ای در روزنامه هاآرتص نوشته است: واکنش‌های اسرائیلی‌ها در شمال با توجه به حملات موشکی در طول جنگ دوم لبنان و فرار جمعی ساکنان نقب به علت حملات موشکی حماس، نشان داد که جبهه داخلی اسرائیل از توانایی کم و نگران‌کننده‌ای برخوردار است.

وی فخرفروشی امیر ایشل، فرمانده سابق نیروی هوائی اسرائیل را به علت اینکه اسرائیل در پنج سال گذشته حدود ۲۰۰ حمله هوایی به سوریه کرده است «شادمانی عوامانه» توصیف کرد، زیرا این مسئله مانع از شلیک حدود ۱۵۰ هزار فروند موشک حزب‌الله نخواهد شد. در صورت شلیک این موشک‌ها از شمال و شرق و جنوب، اسرائیل قادر نخواهد بود در این جنگ به پیروزی دست یابد و ده‌ها هزار نفر کشته خواهند شد. اظهارات مسئولان امنیتی و سیاستمداران در تل‌آویو حکایت از آن دارد که در صورت وقوع جنگ با حزب‌الله، سیستم‌های دفاعی اسرائیل به دفاع از تأسیسات و اماکن راهبردی اختصاص خواهند داشت و از اسرائیلی‌ها دفاع نخواهند کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار