جنبش دانشجویی؛ از همدردی با صنایع یا انتقاد به بودجه
کد خبر: 992403
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004AAV
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۵
نگاهی به فعالیت‌های دانشجویی در نیمسا‌لی که گذشت
تلاش تشکل‌های دانشجویی در بعضی موارد منجر به بازپس‌گیری اموال بیت‌المال شد و در بسیاری از موارد هم پیگیری قضایی را درپی داشت. این حرکت در ترم نخست سال تحصیلی کماکان به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین محور‌های فعالیت دانشجویی به چشم می‌خورد.
دلارام عبدزاده
سرویس دانشگاه جوان آنلاین:‌ هفته گذشته اوج فعالیت‌های دانشجویی در زمینه انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بود. فعالیت‌هایی که همزمان با شروع ترم دوم تحصیلی دانشجویان بود، اما ترم نخست سال تحصیلی هم پر تکاپو بود. مقابله با آشوبگران در دانشگاه و عزاداری برای شهادت حاج قاسم از مهم‌ترین برنامه‌های ترم نخست سال تحصیلی امسال بود.


همدردی با صنایع
در ترم تحصیلی گذشته مستند «نان‌گزیده‌ها» در مجتمع فرهنگی ۱۳آبان به نمایش درآمد. این مستند به شرایط شرکت هپکو، بزرگ‌ترین تولیدکننده ماشین‌آلات راهسازی و تجهیزات وابسته آن که پس از خصوصی‌سازی روند ورشکستگی را طی می‌کرد، اختصاص دارد که در برخی دانشگاه‌های کشور نیز به نمایش درآمد.
تعداد زیادی از دانشجویان هم در نامه‌ها و طومار‌های مختلف خواستار اصلاح روند خصوصی‌سازی شدند که منتهی به حل مشکل برخی از صنایع کشور شد.

پیگیری مطالبات مردم
پس از التهاب گرانی بنزین، در برخی دانشگاه، اما گروهی دست به حمایت از آشوبگران زدند که با واکنش دانشجویان انقلابی همراه شد. جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی سهند تبریز و دانشجویان بسیجی شیرازی نیز در اعتراض به گرانی بنزین و در محکومیت آشوبگران و نشان دادن پیگیری مطالبات مردم راهپیمایی کردند. در همین ایام ۵۰ دفتر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در نامه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس، خواستار شفاف‌سازی درخصوص اختصاص درآمد‌های حاصل از مدیریت مصرف سوخت به مردم شدند.

قرارگاه قدس و امتحانات
شهادت سردار قاسم سلیمانی با ایام امتحانات برخی دانشگاه‌ها مصادف شد، اما دانشجویان از هیچ تلاشی برای پاسداشت نام و یاد این سردار بزرگ سپاه اسلام فروگذار نکردند و در اکثر دانشگاه‌های کشور پس از اعلام خبر شهادت فرمانده وقت سپاه قدس ویژه‌برنامه‌های مختلفی برگزار شد. تشکل‌های دانشجویی نیز با انتشار بیانیه‌ها و نامه‌های متعدد ضمن عرض تسلیت، خواستار خونخواهی و انتقام از مسببان این جنایت بودند و برای کمک به این امر، اعلام آمادگی کردند.
در یکی از تازه‌ترین اقدامات در کنار تشکیل هسته‌های جهاد و مقاومت شهید حاج‌قاسم سلیمانی، دانشجویان راه‌اندازی قرارگاه دانشجویی قدس را با هدف اخراج امریکا از منطقه کلید زدند.

توجه به بودجه
یکی دیگر از نقاط عطف فعالیت‌های جنبش دانشجویی در ماه اخیر را می‌توان موضوع بودجه سال آینده کشور اعلام کرد. دانشجویان با بررسی لایحه بودجه، اشکالات متعددی به آن وارد و تلاش کردند با طرح این اشکالات در مواضع خود نمایندگان مجلس را نسبت به این ایرادات آگاه سازند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی