مترو تهران ورشکسته است
کد خبر: 992256
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004A88
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۸
رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با بیان اینکه مترو تهران ورشکسته است و دولت حمایت لازم را نمی‌کند، گفت: نرخ بلیت مترو سال آینده حدود ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: محمد علیخانی در مورد نرخ بلیت مترو و اتوبوس برای سال آینده اظهار داشت: برای سال جدید به احتمال زیاد افزایش نرخ‌ها مشابه پارسال و حدود ۲۰ درصد است، ولی باید توجه داشت که نرخ واقعی بلیت حمل‌و‌نقل عمومی بسیار بیشتر از میزان کنونی است.

وی افزود: در حال حاضر شهرداری در حوزه حمل و نقل عمومی متضرر است و مترو نیز ورشکسته محسوب می‌شود چراکه دولت سهم خود را در حوزه حمل و نقل عمومی نمی‌پردازد.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران ادامه داد: به طور مثال اگر قیمت بلیت مترو ۳ هزار تومان باشد، هزار تومان آن را باید دولت، هزار تومان را شهرداری و هزار تومان را شهروندان بپردازد، ولی اکنون شهرداری ۲ هزار تومان سوبسید و شهروندان هم هزار تومان پرداخت می‌کنند. علیخانی گفت: از طرفی مترو ورشکسته است و نمی‌توان فعالیت این شرکت را تعطیل کرد و شهرداری مجبور است، خودش هزینه‌ها را تأمین کند. وی گفت: قیمت واقعی نرخ حمل و نقل عمومی به صورتی حساب می‌شود که باید کل درآمد شرکت مترو از هزینه دریافت بلیت از هزینه‌های آن کسر شود و آنچه باقی می‌ماند، درآمد شرکت محسوب می‌شود که اکنون این درآمد کمتر از هزینه‌هاست. رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران خاطر نشان کرد:‌در سال ۹۷ شهرداری حدود ۹۰۰ میلیارد تومان سوبسید یا یارانه برای بلیت حمل و نقل عمومی پرداخت کرد و ۲۳۰ میلیارد تومان درآمد داشت که امسال این درآمد حدود ۲۵۰ ملیارد تومان پیش‌بینی شده و میزان یارانه ارائه‌شده هزار میلیارد تومان است و این یعنی ضرر و ورشکستگی شرکت مترو که باید در این زمینه چاره‌ای اندیشیده شود. علیخانی تأکید کرد: دولت از طرفی تمایل به افزایش قیمت بلیت ندارد و از طرفی یارانه خود را به حمل و نقل عمومی نمی‌پردازد. اتوبوس‌های شرکت واحد نیز بخشی مربوط به بخش خصوصی هستند و شهرداری باید یارانه آن‌ها را هم بدهد چراکه در غیر این صورت فعالیت آن‌ها متوقف می‌شوند و همه این موضوعات جزو مشکلاتی است که باید دولت فکری به حال آن کند. وی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی ما برای افزایش نرخ بلیت اتوبوس و مترو بین ۱۵ تا ۲۰ درصد است و به زودی نتیجه نهایی اعلام می‌شود.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران عنوان کرد: لایحه شهرداری در این زمینه آماده شده و هفته جاری جهت بررسی به شورای شهر واصل می‌شود. بنابراین اگر اعضای شورا به لایحه شهرداری رأی مثبت دهند، نرخ‌های جدید در سال آینده اجرایی خواهد شد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار