زم: مثل مکرون حفاظت می‌شدم!
کد خبر: 991078
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049p8
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۶
دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات «روح‌الله زم» معروف به نیما روزگذشته در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شد. روح‌الله زم با ادعای اینکه بعد از رئیس‌جمهور فرانسه سنگین‌ترین تیم حفاظت برای من بود، از مشورت مقامات اطلاعاتی فرانسه با او درباره شرایط ایران گفت و در دادگاه تأکید داشت: «امریکا متخاصم نیست.»
عليرضا سزاوار
سرویس جامعه جوان آنلاین: در ابتدای جلسه روزگذشته دادگاه روح‌الله زم، با دستور رئیس دادگاه، نماینده معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری به عنوان یکی از شکات پرونده در جایگاه حاضر شد و گفت: نهاد ریاست‌جمهوری به سبب انتشار نامه‌ای جعلی به تاریخ ۹ اسفند ۹۶، در کانال آمدنیوز ناظر بر موافقت ریاست‌جمهوری با حضور بانوان در ورزشگاه آزادی از آقای روح‌الله زم و گردانندگان کانال آمدنیوز شکایت دارد و از دادگاه محترم تقاضا دارد، اتهام جعل نامه با سربرگ نهاد ریاست جمهوری و انتشار آن در کانال آمدنیوز را پیگیری کند.

صف طولانی شاکیان
در ادامه جلسه دادگاه با دستور قاضی صلواتی، نماینده حقوقی وزارت ورزش و جوانان هم در جایگاه حاضر شد و به سبب جعل امضای معاون وزیر وزارتخانه مزبور از روح‌الله زم شکایت کرد و همچنین نماینده حقوقی بانک تجارت هم با دستور رئیس دادگاه در جایگاه حاضر شد و به سبب انتشار اسناد محرمانه این بانک در کانال آمدنیوز به تاریخ ۲۸ دی ۹۵ شکایتش از روح الله زم را ارائه داد.

تعداد دیگری از شکات هم با ارسال لایحه شکایت خود را از متهم پرونده به دادگاه اعلام داشتند که از جمله آن‌ها می‌توان به کمیته جست‌وجوی مفقودین ستاد کل نیرو‌های مسلح، مرکز حفاظت اطلاعات قوه‌قضائیه، آقای جعفری دولت‌آبادی دادستان پیشین تهران، آقای کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه، ابراهیم اسلامی قاضی دادگاه کیفری یک تهران و تعداد دیگری از شکات اشاره کرد.

از سحام‌نیوز تا آمدنیوز
روح‌الله زم با قرارگرفتن در جایگاه متهم و ضمن معرفی خود در پاسخ به این سؤال قاضی که آیا سابقه کیفری داشته‌اید یا خیر اعلام کرد که سال ۸۸ پس از انتخابات بازداشت شده است؛ وی همچنین در پاسخ به این سؤال که شغل شما چیست، گفت: روزنامه‌نگار هستم!

رئیس دادگاه ضمن تفهیم اتهام به متهم به او اعلام کرد که دفاعیات خود را بیان کند.

در این هنگام متهم اعلام کرد: من نمی‌توانم برای این تعداد اتهاماتی که ذکر شد یکجا دفاع کنم، بنابراین اتهاماتم را یک به یک ذکر کنید.

قاضی صلوانی هم تصریح کرد: شما درخصوص اتهام افساد فی‌الارض که منتسب به شماست، توضیح بفرمایید.

روح‌الله زم بیان داشت: من اتهام افساد فی‌الارض را قبول ندارم.

قاضی پرسید: چه سالی وارد فرانسه شدید؟

زم پاسخ داد: تقریباً شهریور ۹۱ بود که وارد فرانسه شدم؛ من در مالزی ازدواج کرده بودم، بنابراین با دختر و همسرم به فرانسه رفتیم و در سال ۹۳ با سحام‌نیوز همکاری کردم که سال ۹۵ با یک جمعی متشکل از مجید نیک‌نام ساکن امریکا، بابک اجلالی ساکن امریکا، شمس ساکن ترکیه و سام محمودی سرابی تصمیم گرفتیم که یک سایت خبری را راه بیندازیم و البته صحبت راه‌اندازی این سایت از سال‌های ۹۲ و ۹۳ مطرح بود، اما، چون پول می‌خواست در نهایت سال ۹۵ از سحام بیرون آمدم و آمدنیوز را شروع کردیم.

گزارش به فرانسوی‌ها
رئیس دادگاه با بیان اینکه درباره وقایع و اتفاقات ۹۶ بیشتر توضیح بدهید، پرسید: آیا مسئولیت جان افرادی که در تظاهرات کشته شدند را می‌پذیرید؟ صلواتی به وی گفت: صراحتاً از اغتشاشگران می‌خواستی که به خیابان بریزند ثابت کن در دی ۹۶ در آمدنیوز نبوده‌ای.

متهم در این بخش بدون پاسخگویی به سؤالات قاضی گفت: این موضوع ارتباطی با من ندارد.

قاضی گفت: درباره همکاری با سرویس اطلاعاتی فرانسه توضیح دهید؟

زم پاسخ داد: پس از مکالمه روحانی و مکرون از پلیس فرانسه با من تماس گرفتند و گفتند که در خطر ترور هستم و شش یا هفت جلسه طول کشید تا من را بشناسند و حدود چهار یا پنج ماه این رفت‌و‌آمد‌ها ادامه داشت و ایمیل دادند که گزارش‌ها درخصوص اخبار خودت ارسال کن که گزارش‌ها را ارسال کردم.

نیما زم افزود: حفاظت نامحسوس گذاشتند تا اینکه آدرس خانه، تلفن، کارت‌های بانکی و مشخصاتم در سایت‌های داخلی منتشر شد. پس از آن آدرس به پلیس دادم و ۲۴ ساعت بعد خانه من را عوض کردند و تیم حفاظت سنگینی قرار دادند و هر دو ماه یکبار با من قرار می‌گذاشتند. تعیین وضعیت حفاظت می‌کردند و به من گفتند که بعد از مکرون سنگین‌ترین تیم حفاظت برای توست! درباره شرایط ایران و درخصوص تحلیل وضعیت با من مشورت و صحبت می‌کردند.

همکاری با دولت امریکا
رئیس دادگاه گفت: درباره همکاری با دولت متخاصم امریکا توضیح بدهید؟

زم گفت: امریکا دولت متخاصم نیست!

قاضی بیان کرد: به دستور ترامپ سردار عزیز ما را دولت تروریست و متخاصم امریکا به شهادت رساند؛ مگر در کنگره بودجه علیه نظام تصویب نمی‌کنند؟!

زم گفت: در فرانسه احساس خطر کردم و با یک نفر که در (NSA) بود، ملاقات کردم و به دنبال مهاجرت به امریکا بودم.

نامه با امضای واعظی بود
در ادامه جلسه دادگاه قاضی خطاب به متهم زم گفت: آیا می‌دانی در زمانی که برادر ناتنی‌ات بازداشت شده بود، پدرت به مقام معظم رهبری نامه نوشتند و ایشان دستور آزادی برادرت را صادر کردند؛ مقام معظم رهبری تا این مقدار رأفت به خرج دادند، آنگاه شما پاسخ این رأفت را بدین شکل دادید!

زم پاسخ داد: خانواده‌ام در این رابطه چیزی به من نگفته بودند.

در نهایت رئیس دادگاه خطاب به متهم گفت: در رابطه با شکایت شکات هر مطلبی دارید، بیان کنید که متهم درخصوص نامه منتسب به رئیس‌جمهور به وزیر ورزش درخصوص مجوز ورود زنان به ورزشگاه‌ها که در کانال آمدنیوز نشر یافته بود، پاسخ داد: این نامه با امضای آقای واعظی بود، نامه را ما تهیه نکرده بودیم بلکه برای ما ارسال کرده بودند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار