متهم: همه علیه من شهادت کذب داده‌اند!
کد خبر: 990343
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0049dH
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۸
قاضی در جلسه رسیدگی به اتهامات امان‌کی: من با فشار بقیه حکم صادر نمی‌کنم؛ در پرونده قبلی بانک سرمایه مأمور حفاظت اطلاعات قوه‌قضائیه فشار وارد کرد که الان در زندان است!
ابراهيم مشيريان
سرویس جامعه جوان آنلاین: متهم در دادگاه خطاب به رئیس دادگاه گفت: من هیچ کسی را برای پادرمیانی پیش شما نفرستادم چراکه می‌دانم هرچه بیشتر به شما فشار وارد شود، شما بدتر می‌کنید! به همین خاطر حتی یک نامه هم ننوشتم، در عین حال هر آنچه که شما رأی دهید، احترام می‌گذارم. متهم ادعا کرد که کیفرخواست کاملاً علیه اوست و افرادی که علیه‌اش شهادت داده‌اند را هم نمی‌شناسد. رئیس دادگاه خطاب به امان‌کی گفت: بیش از تو به پرونده اشراف دارم و هیچ ذهنیت قبلی هم در تصمیم‌گیری ندارم.

دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده «داریوش امان‌کی» و چهار متهم دیگر به اتهام اخلال عمده در نظام اقتصادی روز دوشنبه در شعبه سوم دادگاه‌های ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی اسدالله مسعودی‌مقام برگزار شد. در ابتدای جلسه قاضی مسعودی مقام به مأموران بدرقه زندانیان تذکر داد که آن‌ها مکلفند، زندانی را در مجتمع حاضر تحویل بدهند و تأکید کرد: «اینکه زندانی را در خیابان می‌گردانید، خلاف مقررات است و این موضوع به زندان اوین گزارش می‌شود.»

سپس قاضی از داریوش امان‌کی خواست تا در جایگاه قرار گیرد و به ادامه دفاعیات خود بپردازد.

تکذیب از انگلیس!
داریوش امان‌کی با بیان اینکه آقای قهرمانی در مصاحبه‌ای با یکی از روزنامه‌ها گفته است، در فرآیند فروش زمین محمدشهر در سال ۹۵ به ناگاه آقای فتحی (متهم ردیف دوم و عموی داریوش) می‌خواهد همه چیز را گردن گیرند، گفت: «در حالی که حسب مستندات، این پرونده به هدایت داریوش امان‌کی بوده است»، اما سؤال من از نماینده دادستان این است اگر مستندات دارد و می‌گوید من پول‌ها را گرفته‌ام، پس چرا اتهام اخلال به آقای فتحی می‌زنید؟! و اگر ایشان پول را گرفته‌اند، پس چرا اتهام اخلال به من وارد است؟!

وی خطاب به ریاست دادگاه گفت: «با ذهنیت قبلی من را نگاه نکنید، با ذهنیت جدید ادله‌های من را بررسی کنید، کیفرخواست بدون هیچ ادله‌ای نوشته شده است.» این متهم افزود: «تن‌ها چیزی که در این پرونده علیه من است، شهادت چند نفر بوده؛ اولین کسی هم که شهادت داده فردی به نام میرمقتدایی است. ایشان گفته‌اند که بنده متواری شده‌ام و دکترای وام گرفتن دارم، در حالی که اصلاً ایشان را نمی‌شناسم. آقای شیشه‌گر (از شرکای سابق امان‌کی) با توجه به اینکه در لندن ساکن هستند، به سرکنسولگری رفته و اظهارات خلاف واقعی که میرمقتدایی از طرف خود علیه من گفته را به طور کامل تکذیب کرده است.»

داریوش امان‌کی با رد اظهارات علی صرافان مطلع دوم پرونده هم گفت: «بنده با این فرد اختلاف دارم. به او گفتم آیا در دادگاه نیز حاضر است این اظهارات را در حضور قاضی ضمن قسم به قرآن تکرار کند که پاسخ داد، راستش خیر!»
وی در ادامه برگه‌ای را که طبق ادعای خودش نشان می‌داد، اظهارات مطلع پرونده پایه و اساسی نداشته را تقدیم رئیس دادگاه کرد.

امان‌کی اظهارات مطلع سوم پرونده را هم کذب دانست و با بیان اینکه تمام کیفرخواست جهت‌دار علیه من است، گفت: «یک روز شخصی با من تماس گرفت و از من در مورد آرمان علمایی سؤال پرسیدند و گفتند که برای امر خیر و ازدواج است، من گفتم با نزدیکانش در این مورد صحبت کنید چراکه من دو یا سه بار بیشتر او را ندیده‌ام، اما دلالی می‌کند. بعد از این ماجرا علمایی به من گفت: تلافی می‌کنم و حالا تلافی کرده است.»

شیطنت فرزندان محسن رضایی
در ادامه جلسه این متهم خطاب به قاضی گفت: «من هیچ‌کسی را برای پادرمیانی پیش شما نفرستادم چراکه می‌دانم هرچه بیشتر به شما فشار وارد شود، شما بدتر می‌کنید. به همین خاطر حتی یک نامه هم ننوشتم و در عین حال هر آنچه که شما رأی دهید احترام می‌گذارم. آقای قاضی، بچه‌های محسن رضایی (یکی دیگر از مطلعان پرونده) عکس و فیلم جلسه قبل را در اینستاگرام منتشر کردند که این موضوع به خانواده و فرزندانم آسیب اجتماعی زد، اما شما فرمودید دادگاه علنی است و من پذیرفتم و در حال حاضر اظهاراتم را بیان می‌کنم و می‌دانم عزتمان هم حفظ می‌شود.»

وی با انتقاد از بازپرس پرونده گفت: «آقای بازپرس از من و آقای فتحی اصلاً مدرک نگرفته‌اند؛ به من بگویید ایراد کارم کجاست و از من مدرک بخواهید و به صحبت‌های چند شاهد بسنده نکنید.»

مأمور حفاظت اطلاعات در زندان
در ادامه دادگاه فتحی هم به جایگاه آمد و گفت: «من اختلاس کردم یا بانک به تعهداتش عمل نکرده است؟! اگر پروژه ما تمام می‌شد یافت‌آباد رونق می‌گرفت، کارشناسی کنید و ببینید در سال ۹۴ چقدر آنجا هزینه کردیم. ما سال ۹۲ وام را گرفتیم و شروع به ساخت و ساز کردیم که اگر بانک سرمایه به تعهدات خود عمل می‌کرد ما با این مشکلات مواجه نبودیم.»

وکیل مدافع داریوش امان‌کی و مرتضی فتحی هم در دفاع از موکلانش از ریاست دادگاه خواست که فارغ از ذهنیت پرونده قبلی (فساد بانک سرمایه) تصمیم‌گیری کنند. در این هنگام قاضی مسعودی‌مقام با بیان اینکه به تمام فعل و انفعالات آگاهی داریم، گفت: «در پرونده قبلی بانک سرمایه من زیر بار ظلم و زور نرفتم. می‌خواستند پرونده را از دست من بگیرند، اما من پا پس نکشیدم و حتی با وجود فشار ضابطان رده بالای قوه قضائیه کار قضاوتم را انجام دادم. حالا مأمور حفاظت اطلاعات قوه‌قضائیه هم در زندان است و بیش از ۱۰ سال حبس گرفته است، بنابراین ما درباره پرونده سابق ذهنیتی نداریم، اما بیش از شما درباره این موضوعات اطلاعات داریم.»

در نهایت قاضی با اعلام ختم دادگاه، جلسه بعدی را به روز شنبه موکول کرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار