کنسانتره تولیدی باید به محصول تبدیل شود‏
کد خبر: 988265
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/00495l
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۷
رئیس هیئت عامل ایمیدرو:
خداداد غریب پورگفت : احداث فولادسازی در سنگان غیرکارشناسی است و باید کنسانترۀ تولیدی به فولاد خوزستان و فولاد مبارکه حمل گردد تا به محصول تبدیل شود.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اصفهان ، رئیس هیئت عامل ایمیدرو در میزگرد تخصـــــصی بررســـــی مهم‌تـــــرین مسائل روز صنعت فولاد و صنایع وابسته تصریح کرد: انتقاد وارده به طرح جامع فولاد این است که باید زنجیرۀ صنعت به‌طور کامل مصوب می‌شـــــد و فراتـــر از آن اقدامی انجام نمی‌گرفت.

خداداد غریب پور ادامه داد: کار اشتباه این است که معدنی‌ها فولادساز شده‌اند و فولادسازها معدن‌دار. اکنون 50 درصد ظرفیت فولاد کشور بدون معدن است؛ به‌طوری‌که ذوب‌آهن 100 درصد، فولاد مبارکه 50 درصد و فولاد تربت و آهن پاسارگاد شیراز نیز بدون معدن هستند.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: احداث فولادسازی در سنگان غیرکارشناسی است و باید کنسانترۀ تولیدی به فولاد خوزستان و فولاد مبارکه حمل گردد تا به محصول تبدیل شود.

وی ادامه داد: اکنون نیز باید پیگیر افزایش ظرفیت کارخانۀ اپال پارسیان به 5 میلیون تن باشیم.

غریب‌پور دربارۀ برنامۀ افزایش سرمایۀ چادرملو گفت: وی  با اشاره به انتقاد موجود مبنی بر مداخلۀ دولت در قیمت معدن و فولاد، تصریح کرد: اگر قیمت سنگ‌آهن آزاد شود، باید با نرخ 600 تومان به فروش برسد، همچون نفت که با قیمت 95 درصد فوب خلیج‌فارس فروخته می‌شود و محصولات آن در بورس به فروش می‌رسد.

وی ادامه داد: اکنون قیمت کنسانترۀ داخلی 700 تومان و قیمت صادراتی 940 تومان است. همچنین، قیمت آهن اسفنجی 2 میلیون و 100 هزار تومان، و قیمت صادراتی آن 3 میلیون و 300 هزار تومان است. علت این‌که مصرف آهن اسفنجی در داخل کشور افزایش یافته جذاب شدن قیمت آن است.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو با بیان این‌که سالانه 10 میلیون تن فولاد در کشور مصرف می‌شود، گفت: این میزان مصرف، معادل ارز نیمایی، 100 هزار میلیارد تومان است، یعنی120 میلیون تومان برای هر نفر، بدین ترتیب گویا برای کشور درآمد ایجاد می‌کنیم.

وی افزود: باید اصلاحاتی در قانون رفع موانع تولید صورت بگیرد و اجازه داشته باشیم 6 میلیون سنگ‌آهن مازاد را به ذوب‌آهن تحویل دهیم؛ چراکه معتقدیم فولاد مبارکه نباید 10 درصــــد زیر رانـــــدمان خـــــود تولیدکند.

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار