اعتراف به دود شدن ۳۰ میلیارد لیتر بنزین با حذف کارت سوخت
کد خبر: 987459
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/0048sl
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۶
اگر از سال ۹۴ که کارت سوخت و سهمیه‌بندی بنزین حذف شد تا زمان بازگشت این فرایند در سال ۹۸ یک حساب سرانگشتی از میزان بنزینی که می‌توانست از مصرف داخلی صرفه‌جویی و صادر شود و نشد، انجام دهیم به رقم بالایی می‌رسیم که یک خسارت کلان است.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: وزیر نفت که هیچ‌گاه دلیل متقنی برای حذف کارت سوخت نیاورد، حالا خود معترف است که با احیای دوباره کارت سوخت و سهمیه‌بندی ۲۰ میلیون لیتر بنزین در روز صرفه‌جویی می‌شود؛ بنزینی که قبلاً بیشترش را دلال‌ها قاچاق می‌کردند و حالا بیشترش را دولت صادر می‌کند!

فرق قضیه از زمین تا آسمان است. سودآوری برای دولت فقط یکی از فر‌ق‌ها و سودهاست. فرق دوم، کنترل مصرف برای روزی است که اگر کنترل نمی‌شد، مجبور به واردات بنزین بودیم. فرق سوم اصل هدایت مردم به برنامه‌ریزی و ساماندهی در استفاده از منابع ملی و توجه به نیاز نسل‌های آینده و فرق چهارم، مسئله محیط زیست و آلودگی کمتر است. پنجم، مسائل امنیتی و فرق‌های دیگر که از محاسبه خارج است.

تعطیلی فرایند سهمیه‌بندی بنزین و کارت سوخت، در کنار ثابت ماندن قیمت بنزین برای چند سال متوالی از منظر کارشناسان هم ضرر ده‌ها هزار میلیارد تومانی به کشور زد و هم اینکه باعث انحراف الگوی مصرف و قاچاق و آلودگی هوا شد. حال چند ماه پس از فعال شدن سیاست کارت سوخت و تعدیل بهای بنزین به اعتراف ژنرال نفتی دولت یازدهم یعنی بیژن زنگنه، مصرف روزانه بنزین حدود ۲۰ میلیون لیتر کاهش داشته است که می‌توان نتیجه گرفت در چند سال اخیر حداقل ۳۰ میلیارد لیتر بنزین اضافه مصرف شد.

روز‌های پایانی آبان ماه ۹۸ بود که دولت روحانی به یکباره تصمیم گرفت بعد از یک وقفه و تعطیلی ۵/ ۴ ساله در موضوع سهمیه‌بندی و دو نرخی بودن بنزین، این طرح را دوباره به جریان بیندازد.

سهمیه‌بندی بنزین بعد از صرف صد‌ها ساعت وقت از سوی کارشناسان در این حوزه و همچنین تحمیل هزینه‌های سنگین به دولت برای راه‌اندازی زیرساخت‌های مرتبط با آن نظیر کارت‌های سوخت در سال ۸۶ اجرایی شد. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که سهمیه‌بندی و استفاده از کارت سوخت تا حد زیادی مصرف بنزین را در کشور کاهش داده و جلوی قاچاق سوخت و بخشی از آلودگی هوا را گرفته بود، به‌طوری که در یک مورد میزان مصرف بنزین از روزانه ۷۳میلیون لیتر در سال ۸۵ به روزانه ۶۹ میلیون لیتر در پایان سال ۹۳ رسیده بود.

مصرف بی‌رویه؛ ماحصل بنزین تک‌نرخی و حذف کارت سوخت
سوم خرداد‌ماه سال ۹۴ هنگامی که بنزین تک‌نرخی شد، حجم مصرف بنزین به حدی رسید که تولید داخل پاسخگو نبود، به‌طوری که در برخی مقاطع، روزانه ۱۰ میلیون لیتر هم بنزین وارد کشور شد. در نهایت با حذف این طرح استراتژیک، طی پنج سال اخیر میزان مصرف روزانه بنزین از ۶۹ میلیون لیتر در پایان سال ۹۳ به بیش از ۹۱ میلیون لیتر در فروردین سال ۹۸ رسید که حکایت از رشد ۳۱ درصدی مصرف روزانه بنزین طی این دوره است که در این میان انحراف الگوی مصرف، آلودگی هوا، قاچاق و... تنها بخشی از هزینه‌های حذف کارت سوخت و بی تفاوتی به واقعی‌سازی قیمت بود.

روز گذشته هم بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت درباره میزان کاهش مصرف روزانه سوخت در کشور بعد از اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین اعتراف کرد که روزانه حدود ۲۰ میلیون لیتر کاهش مصرف بنزین داشته‌ایم.

این اعتراف زنگنه بعد از چهار و نیم سال از کنار گذاشتن کارت سوخت تنها یک اعتراف نبوده و حاکی از هدر رفتن چند صد هزار میلیارد تومان از بودجه کشور در لجبازی برای تعطیلی کارت سوخت است. این در حالی است که اگر بازه زمانی حذف طرح کارت سوخت را تنها چهار سال در نظر بگیریم و در این سال‌ها روزانه ۲۰ میلیون لیتر اضافه بنزین مصرف شده باشد، در این مدت در حدود ۳۰ میلیارد لیتر بنزین مازاد مصرف شده است که می‌شد با عدم حذف طرح کارت سوخت به شکل دیگری برای این منابع برنامه‌ریزی کرد.

وزیر نفت درباره کاهش مصرف بنزین پس از اجرای طرح احیای کارت سوخت، توضیح داد: اگرچه هنوز مقدار مصرف بنزین پس از آغاز سهمیه‌بندی تثبیت نشده است، اما اکنون ۱۹ تا ۲۰ میلیون لیتر از مصرف بنزین کاسته شده است، البته فکر می‌کنیم مصرف دوباره بالا برود.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۵
ملایری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
0
1
حقته خودت هم دود بشی و مجازات!
یزدی زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
0
1
آقای ژنرال به خاطر این خسارات غیر قابل جبران؛ مردانه از مردم عذرخواهی کنید.
پاسخ ها
ملایری
| Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
عذرخواهی یعنی چه! باید محاکمه و مجازات بشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
0
0
آقای زنگه به دلیل بی تدبیریهایتان از مردم غذر خواهی کنید
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۲
0
0
این مسئله را بگذارید کنار نساختن پالایشگاه و واردات بی رویه بنزین وتحریم بنزینی ایران در دولت قبل که اگر پتروشیمیها بنزین تولید نمیکردند یک بحران بزرگ در کشور ایجاد میشد! وهمچنین هذف تولید بنزین پتروشیمیها و رویکرد دوباره واردات بنزین نامرغوب وغیر استاندارد توسط ایشان !وبسیاری از مسایل دیگر که نشان از بی اعتقادی ایشان به انقلاب دارد همگی از هنر های وزیری است که بیش از 30 سال سکاندار وزارتخانه های حساس انقلاب را در جمهوری اسلامی بر عهده دارد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار